Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Przebieg wizyty fizjoterapeutycznej

Przebieg wizyty fizjoterapeutycznej

Przygotowanie do wizyty fizjoterapeutycznej

Jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Na wizytę dobrze jest zabrać ze sobą wygodny strój, który nie będzie utrudniał ruchów. Warto także być przygotowanym, że na czas badania fizjoterapeuta poprosi o rozebranie się do bielizny w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. W czasie terapii niezbędne może być również częściowe zdjęcie odzieży (np. bluzki lub spodni – w zależności od potrzeb terapii), gdyż skuteczna terapia to taka, która przeprowadzana jest na tkance, nie zaś na materiale.

Pierwsza wizyta fizjoterapeutyczna rozpoczyna się ze szczegółowym wywiadem medycznym. Niezależnie od przyczyny wizyty można się spodziewać pytań z zakresu ogólnego stanu zdrowia, przebytych operacji czy urazów, ale także pytań intymnych np. czy występuje popuszczanie moczu lub ból w trakcie współżycia. Pytania te pozwalają fizjoterapeucie spojrzeć całościowo na organizm i dobrać taki sposób terapii, aby był jak najbardziej efektywny. Warto jest również zabrać ze sobą dotychczasowe wyniki badań czy wypisy ze szpitala.

Przebieg wizyty

Konsultacja ciążowa

Po szczegółowym wywiadzie medycznym wspólnie określimy cele fizjoterapii (przykładowo: rehabilitacja przeciwbólowa, profilaktyka nietrzymania moczu czy profilaktyka rozejścia mięśnia prostego brzucha, dobranie aktywności fizycznej, przygotowanie do porodu itp.). Na bieżąco ustalamy również jak będą wyglądały najbliższe spotkania – czy skupimy się na ćwiczeniach i połączymy je z rehabilitacją/masażem relaksacyjnym, czy też poświęcimy czas przygotowaniu do porodu, rozciąganiu czy innym kombinacjom które Panią w danym momencie interesują lub organizm ich potrzebuje. Zostanie Pani także poproszona o podpisanie oświadczenia o prawidłowym przebiegu ciąży oraz o braku medycznych przeciwwskazań do fizjoterapii. Można także poprosić o takie zaświadczenie swojego lekarza prowadzącego.

Wizyta rehabilitacyjna

Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta przeprowadzi z Panią dokładny wywiad medyczny oraz przeprowadzi diagnostykę. Na diagnostykę składają się przede wszystkim takie elementy jaki: ocena wizualna (najdokładniej wykonuje się ją gdy Pacjent jest w bieliźnie dzięki czemu można ocenić postawę, nawyki w czasie poruszania się oraz funkcjonalność poszczególnych części ciała), palpacja (tj. badania manualne/ręczne mające na celu ocenę m.in. napięcia mięśniowego, stanu poszczególnych struktur ciała, bolesności, itp.) oraz testy diagnostyczne (tj. sprawdzenie funkcji, siły i innych parametrów, w zależności od wykonywanych ruchów itp. ). Następnie na podstawie otrzymanych wyników oraz zgodnie z potrzebami, dobierane są metody rehabilitacyjnej. Terapia manualna prowadzona jest na gołej skórze stąd dobrze jest unikać stosowania balsamów i kremów ok. 24 h przed spotkaniem. Dodatkowo, aby umożliwić zastosowanie kinesiotapingu, warto pomyśleć o bezpiecznym usunięciu nadmiernego owłosienia w miejscu spodziewanej aplikacji. Także w tym przypadku warto pomyśleć o wygodnym stroju, który nie będzie krępował ruchów w trakcie badania, terapii czy ćwiczeń.

Mobilizacja blizny

Jeśli celem Pani wizyty w gabinecie jest terapia blizny (po cesarskim cięciu lub szyciu krocza), dobrze umówić się na spotkanie ok. 5-7 tyg, w zależności od procesu gojenia się blizny (konieczny jest brak stanów zapalnych, strupków, sączenia czy innych objawów wskazujących na brak pełnego wygojenia rany). Wizyta rozpoczyna się szczegółowym wywiadem medycznym a następnie badaniem blizny oraz innych istotnych w kontekście rehabilitacji poporodowej struktur (np. przepona, mięśnie brzucha itp.). Na wizytę dobrze jest zapewnić sobie wygodny strój, który umożliwi swobodny dostęp do blizny. Warto także pamiętać aby w bezpieczny sposób usunąć owłosienie z obszaru wokół rany. Umożliwi to zastosowanie kinesiotapingu.

Rozejście mięśnia prostego

Jeśli celem wizyty jest diagnostyka lub rehabilitacja rozejścia mięśnia prostego brzucha, warto zgłosić się do fizjoterapeuty jeszcze w czasie ciąży lub w połogu (choć terapię można podjąć nawet jeśli od porodu upłynęło więcej czasu). Po szczegółowym wywiadzie przeprowadzone zostanie badanie rozejścia oraz ogólna ocena Pani ciała, stąd dobrze jest być ubranym np. w spodnie które łatwo można obniżyć aby odsłonić dół brzucha oraz przylegającą do ciała bluzkę aby móc obserwować powłoki brzuszne w czasie terapii i ćwiczeń. Może się także okazać, iż istotnym elementem w kwestii rehabilitacji rozejścia, będzie badanie mięśni dna miednicy. Można je wykonać zewnętrznie (przez bieliznę – fizjoterapeuta bada palpacyjnie środek ścięgnisty krocza), lub per vaginam (przez pochwę)*. Badanie takie warto wykonać na pierwszej lub drugiej wizycie. Warunkiem badania jest akceptacja Pacjentki oraz podpisanie oświadczenia ze świadomą zgodą na badanie. Sam proces rehabilitacji rozejścia mięśnia prostego brzucha to połączenie ćwiczeń które Pacjentka będzie miała za zadanie wykonywać systematycznie w domu, kinesiotapingu i terapii manualnej. Najczęściej aby przywrócić prawidłowe działanie powłokom brzusznym, potrzebna jest praca manualna nie tylko na brzuchu ale i na strukturach przykręgosłupowych, mięśniach dna miednicy (zewnętrznie przez bieliznę lub dopochwowo), przeponie i wielu innych.

Warto pamiętać, że terapia RMPB to praca z całym ciałem.

*patrz „Przebieg badania per vaginam (przez pochwę)

Rehabilitacja uroginekologiczna

W czasie wizyty poświęconej problemom np. nietrzymania moczu, obniżenia narządów czy bolesności w czasie współżycia, najważniejszymi narzędziami diagnostycznymi są wywiad medyczny oraz badanie mięśni dna miednicy (zewnętrzne lub per vaginam). Istotna jest również ocena Pani postawy oraz nawyków ruchowych, stąd podobnie jak w innych przypadkach, dobrze jest mieć wygodny strój lub być przygotowanym na możliwość odsłonięcia istotnych dla diagnostyki czy terapii części ciała.

Przebieg badania per vaginam (przez pochwę)

Badanie per vaginam (przez pochwę) wymaga świadomej akceptacji Pacjentki oraz podpisania zgody. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej z ugiętymi nogami i stopami opartymi o podłoże. Fizjoterapeuta początkowo ocenia wygląd tkanek (ich odżywienie, ewentualne blizny itp.), czucie skórne, występowanie dolegliwości bólowych a następnie, poprzez wprowadzenie palca do pochwy (zawsze z zastosowaniem sterylnych rękawiczek i żelu nawilżającego), stan mięśni dna miednicy (m.in. ich napięcie, siłę, wytrzymałość itp.). Jak widać jest to badanie nieco inne niż to, które wykonuje lekarz ginekolog w trakcie badania ginekologicznego.

Po analizie wyników następuje wspólne określenie celów rehabilitacji, rozpoczęcie terapii oraz omówienie zaleceń i ewentualnych ćwiczeń do domu.

Kwestie organizacyjne

Prosimy o punktualne przychodzenie na wizytę. Zależy nam na naszych Pacjentkach i nie chcemy aby osoby umówione w późniejszych godzinach musiały czekać z powodu poślizgu czasowego powstałego na skutek spóźnienia wcześniejszej osoby.

Odwoływanie wizyt

Bardzo prosimy o przemyślane ustalanie terminów wizyt. W przypadku konieczności odwołania wizyty, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne/smsowe u swojego fizjoterapeuty lub w rejestracji głównej. Najlepiej jeśli uda się poinformować nas o odwołaniu wizyty z kilkudniowym wyprzedzeniem, ale informacja nawet na kilkanaście godzin przed planowaną wizytą może umożliwić nam umówienie wizyty osoby będącej w pilnej potrzebie!

W razie pytań, nasz Zespół Fizjoterapii służy pomocą!

  • mgr Ewelina Bijak  tel. 881 03 03 07
  • mgr Karolina Jasińska tel. 881 03 03 06
  • mgr Dorota Steczko tel. 881 03 03 08
  • mgr Paulina Winiarek tel. 881 03 03 09