+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Przebieg wizyty fizjoterapeutycznej

Konsultacja ciążowa

Po szczegółowym wywiadzie medycznym wspólnie określimy cele fizjoterapii (przykładowo: rehabilitacja przeciwbólowa, profilaktyka nietrzymania moczu czy profilaktyka rozejścia mięśnia prostego brzucha, dobranie aktywności fizycznej, przygotowanie do porodu itp.). Na bieżąco ustalamy również jak będą wyglądały najbliższe spotkania – czy skupimy się na ćwiczeniach i połączymy je z rehabilitacją/masażem relaksacyjnym, czy też poświęcimy czas przygotowaniu do porodu, rozciąganiu czy innym kombinacjom, które Panią w danym momencie interesują lub organizm ich potrzebuje.
Zostanie Pani także poproszona o podpisanie oświadczenia o prawidłowym przebiegu ciąży oraz o braku medycznych przeciwwskazań do fizjoterapii. Można także poprosić o takie zaświadczenie swojego lekarza prowadzącego.

Wizyta rehabilitacyjna

Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta przeprowadzi z Panią dokładny wywiad medyczny oraz przeprowadzi diagnostykę. Na diagnostykę składają się przede wszystkim takie elementy jaki: ocena wizualna (najdokładniej wykonuje się ją gdy Pacjent jest w bieliźnie dzięki czemu można ocenić postawę, nawyki w czasie poruszania się oraz funkcjonalność poszczególnych części ciała), palpacja (tj. badania manualne/ręczne mające na celu ocenę m.in. napięcia mięśniowego, stanu poszczególnych struktur ciała, bolesności, itp.) oraz testy diagnostyczne (tj. sprawdzenie funkcji, siły i innych parametrów, w zależności od wykonywanych ruchów itp.). Następnie na podstawie otrzymanych wyników oraz zgodnie z potrzebami, dobierane są metody rehabilitacyjne. Terapia manualna prowadzona jest na gołej skórze, stąd dobrze jest unikać stosowania balsamów i kremów ok. 24 h przed spotkaniem. Dodatkowo, aby umożliwić zastosowanie kinesiotapingu, warto pomyśleć o bezpiecznym usunięciu nadmiernego owłosienia w miejscu spodziewanej aplikacji. Także w tym przypadku warto pomyśleć o wygodnym stroju, który nie będzie krępował ruchów w trakcie badania, terapii czy ćwiczeń.

Mobilizacja blizny 

Jeśli celem Pani wizyty w gabinecie jest terapia blizny (po cesarskim cięciu lub szyciu krocza), dobrze umówić się na spotkanie ok. 5-7 tygodni po porodzie, w zależności od procesu gojenia się blizny (konieczny jest brak stanów zapalnych, strupków, sączenia czy innych objawów wskazujących na brak pełnego wygojenia rany).
Wizyta rozpoczyna się szczegółowym wywiadem medycznym, a następnie badaniem blizny oraz innych istotnych, w kontekście rehabilitacji poporodowej, struktur (np. przepona, mięśnie brzucha itp.). Na wizytę dobrze jest zapewnić sobie wygodny strój, który umożliwi swobodny dostęp do blizny. Warto także pamiętać, aby w bezpieczny sposób usunąć owłosienie z obszaru wokół rany. Umożliwi to zastosowanie kinesiotapingu.

Rozejście mięśnia prostego (RMPB)

Jeśli celem wizyty jest diagnostyka lub rehabilitacja rozejścia mięśnia prostego brzucha, warto zgłosić się do fizjoterapeuty jeszcze w czasie ciąży lub w połogu (choć terapię można podjąć nawet jeśli od porodu upłynęło więcej czasu). Po szczegółowym wywiadzie przeprowadzone zostanie badanie rozejścia oraz ogólna ocena Pani ciała, stąd dobrze jest być ubranym np. w spodnie, które łatwo można obniżyć, tak aby odsłonić dół brzucha. Warto również założyć przylegającą do ciała bluzkę, aby móc obserwować powłoki brzuszne w czasie terapii i ćwiczeń.


Jednym z elementów diagnostyki RMPB jest badanie ultrasonograficzne powłok brzusznych. Pozwala ono na dużo dokładniejszą ocenę nie tylko samego rozejścia, ale struktur bezpośrednio wpływających na proces terapii. 

Może się także okazać, iż istotnym elementem w kwestii rehabilitacji rozejścia mięśnia prostego brzucha, będzie badanie mięśni dna miednicy. Można je wykonać zewnętrznie (przez bieliznę – fizjoterapeuta bada palpacyjnie środek ścięgnisty krocza), lub per vaginam (przez pochwę)*. Badanie takie warto wykonać na pierwszej lub drugiej wizycie. Warunkiem badania jest akceptacja Pacjentki oraz podpisanie oświadczenia ze świadomą zgodą na badanie.

Sam proces rehabilitacji rozejścia mięśnia prostego brzucha, to połączenie ćwiczeń które Pacjentka będzie miała za zadanie wykonywać systematycznie w domu, kinesiotapingu i terapii manualnej. Najczęściej, aby przywrócić prawidłowe działanie powłokom brzusznym, potrzebna jest praca manualna nie tylko na brzuchu, ale i na strukturach przykręgosłupowych, mięśniach dna miednicy (zewnętrznie przez bieliznę lub dopochwowo), przeponie i wielu innych.

Warto pamiętać, że terapia RMPB to praca z całym ciałem.

*patrz „Przebieg badania per vaginam (przez pochwę)

Rehabilitacja uroginekologiczna

W czasie wizyty poświęconej problemom np. nietrzymania moczu, obniżenia narządów czy bolesności w czasie współżycia, najważniejszymi narzędziami diagnostycznymi są wywiad medyczny oraz badanie mięśni dna miednicy (zewnętrzne lub per vaginam). Istotna jest również ocena Pani postawy oraz nawyków ruchowych, stąd podobnie jak w innych przypadkach, dobrze jest mieć wygodny strój lub być przygotowanym na możliwość odsłonięcia istotnych dla diagnostyki czy terapii części ciała.

Przebieg badania per vaginam (przez pochwę)

Badanie per vaginam (przez pochwę) wymaga świadomej akceptacji Pacjentki oraz podpisania zgody. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej z ugiętymi nogami i stopami opartymi o podłoże. Fizjoterapeuta początkowo ocenia wygląd tkanek (ich odżywienie, ewentualne blizny itp.), czucie skórne, występowanie dolegliwości bólowych a następnie, poprzez wprowadzenie palca do pochwy (zawsze z zastosowaniem sterylnych rękawiczek i żelu nawilżającego), stan mięśni dna miednicy (m.in. ich napięcie, siłę, wytrzymałość itp.). Jak widać jest to badanie nieco inne niż to, które wykonuje lekarz ginekolog w trakcie badania ginekologicznego.

Badanie per vaginam może zostać uzupełnione o test mięśni, wykonany za pomocą urządzenia pelvifly, w oparciu o ciśnienie panujące wewnątrz pochwy. 

Po analizie wyników następuje wspólne określenie celów rehabilitacji, rozpoczęcie terapii oraz omówienie zaleceń i ewentualnych ćwiczeń do domu.

Kwestie organizacyjne

Prosimy o punktualne przychodzenie na wizytę. Zależy nam na naszych Pacjentkach i nie chcemy, aby osoby umówione w późniejszych godzinach musiały czekać z powodu poślizgu czasowego, powstałego na skutek spóźnienia wcześniejszej osoby.

Odwoływanie wizyt

Bardzo prosimy o przemyślane ustalanie terminów wizyt. W przypadku konieczności odwołania wizyty, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne/smsowe u swojego fizjoterapeuty lub w rejestracji głównej. Najlepiej jeśli uda się poinformować nas o odwołaniu wizyty z kilkudniowym wyprzedzeniem, ale informacja nawet na kilkanaście godzin przed planowaną wizytą może umożliwić nam umówienie wizyty osoby będącej w pilnej potrzebie!

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.