+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Bóle kręgosłupa, a pośladki - dlaczego warto dbać o ich rozluźnienie i dobre funkcjonowanie

Dolegliwości bólowe z układu ruchu występują niestety już u coraz młodszych osób. XXI wiek, nowoczesne technologie i siedzący tryb życia sprzyjają powstawaniu problemów bólowych kręgosłupa. Warto dbać o prawidłowe napięcie mięśniowe całego ciała, a w szczególności pośladków. Niewydolność mięśni pośladkowych może powodować zaburzenia kontroli różnych części ciała. Dlaczego ten rejon jest tak ważny dla dobrego funkcjonowania głównie miednicy i kręgosłupa? Po przeczytaniu naszego artykułu z pewnością znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Pośladki, czyli najważniejsze „fundamenty” kręgosłupa

Pośladki to bardzo ważna część ciała każdego człowieka. Choć większość ludzi nie związanych z zawodami medycznymi może je oceniać wyłącznie na poziomie estetycznym, to spełniają one bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu kręgosłupa czy kończyn dolnych. Pośladek kryje w sobie szereg ważnych mięśni, których gołym okiem nie widać. Mięśnie te odpowiadają za ruchomość stawu biodrowego: wyprost, odwiedzenie, przywiedzenie, rotacja wewnętrzna, rotacja zewnętrzna. Jedynie mięśnie zginające staw biodrowy (również rotujące do wewnątrz) znajdują się na przedniej stronie miednicy. Jak widać, pośladek jest odpowiedzialny za funkcjonowanie  kończyny dolnej, dlatego jego niewydolność może mieć znaczne konsekwencje dla całego ciała.

O ile, pośladek ma wpływ na ustawienie stawu biodrowego, to podobna sytuacja będzie w przypadku połączenia lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Dobrze funkcjonujący pośladek będzie pośrednio wpływał na ustawienie kręgosłupa. W jaki sposób? Neutralna pozycja stawu biodrowego kontrolowana jest przez wzajemnie uzupełniającą się pracę mięśni go zginających i prostujących. Dzięki temu miednica ustawia się również w pozycji neutralnej, co jest bazą dla zachowania fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Znaczne osłabienie mięśni pośladkowych, których zadaniem jest głównie wyprost i rotacja zewnętrzna stawu biodrowego doprowadza do pochylenia miednicy ku przodowi i zwiększenie lordozy lędźwiowej.

Niestety z uwagi na obecny siedzący tryb życia i przewagę pracy biurowej przy komputerze pośladki w dużej mierze są rozciągane każdego dnia. Stąd też coraz więcej problemów bólowych kręgosłupa czy różnych dysfunkcji stawów biodrowych. Choć ból pojawia się na wyższych poziomach ciała, to powodem może być właśnie niewydolność pośladków.

pośladki a bóle kręgosłupa

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe na miednicy

Balans mięśniowy to słowo-klucz w przypadku profilaktyki wszelkich dolegliwości bólowych narządu ruchu. Nie inaczej będzie w przypadku pośladków. Jak już zostało wspomniane powyżej, w pośladkach znajdują się mięśnie, które wykonują pracę przeciwstawną. Przykładowo jeden mięsień rotuje wewnętrznie, a drugi zewnętrznie kość udową w stawie biodrowym. Co więcej, nawet sam mięsień pośladkowy wielki może mieć inną funkcję w zależności od danej jego części. Przykładowo górna jego część wykonuje odwiedzenie w stawie biodrowym, natomiast dolna część odpowiedzialna jest za jego przywiedzenie.

Mięsień pośladkowy wielki z racji tego, że jest największym mięśniem pośladka pełni główną rolę w stabilizacji miednicy zarówno w płaszczyźnie czołowej (prawo-lewo), jak i strzałkowej (przód-tył). Jeśli jego napięcie jest zbyt niskie z uwagi na siedzący tryb życia, to nadmierną pracę muszą wykonać mniejsze mięśnie głębiej położone w pośladku. Zaburza się wspomniana w akapicie powyżej równowaga mięśniowa, a powstały dysbalans może powodować dolegliwości bólowe na poziomie kręgosłupa lędźwiowego oraz jego nieprawidłową kontrolę.

Niewydolność mięśni pośladkowych i problemy z tym związane

Stabilizacja miednicy w płaszczyźnie czołowej i strzałkowej jest kluczowa dla dobrego funkcjonowania stawów biodrowych i kręgosłupa. U pacjentów z niewydolnością mięśni pośladkowych obserwuje się tzw. objaw Trendelenburga. Jest to sytuacja, kiedy podczas obciążania kończyny dolnej podporowej miednica opada po stronie uniesionej kończyny. Objaw Trendelenburga świadczy o osłabionych mięśniach odwodzących staw biodrowy i niemożności utrzymania miednicy na poziomie w trakcie fazy podporu. W konsekwencji powoduje to niewłaściwą kompensację ze strony odcinka lędźwiowego kręgosłupa tak, aby móc wykonać fazę podporu i przenoszenia podczas chodu.

pośladki fundament kręgosłupa

Jest takie powiedzenie, że łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Tą zasadę można przenieść na kompleks miedniczno-lędźwiowy. Takie czynności jak chód, schylanie się po przedmioty czy siadanie/wstawania są powtarzane wielokrotnie każdego dnia. Prawidłowa wzajemnie się uzupełniająca praca pośladków, brzucha czy grzbietu pozwala na efektywną kontrolę kręgosłupa, miednicy czy stawów biodrowych. W przypadku, kiedy pośladki są osłabione czy niewydolne, to większą pracę muszą przejąć inne składowe kompleksu miedniczno-lędźwiowego. Niestety najczęściej będzie to prostownik grzbietu, który generując zbyt duże napięcie będzie powodował dolegliwości bólowe na poziomie kręgosłupa.

Podsumowanie

Pośladki pełnią bardzo ważną funkcję w zachowaniu prawidłowej postawy ciała czy kontroli ustawienia miednicy. Są one niczym fundamenty dla nowopowstającego domu. Niewydolność pośladków powoduje zaburzenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa i dalsze problemy funkcjonalne nawet z dala od miednicy (jak przykładowo napięciowe bóle głowy).  

Bibliografia

  1. Prometeusz. Atlas anatomii człowieka t.1. Medpharm, Wrocław 2014
  2. Richardson C.,  Houdges P., Hides J. Kinezyterapia w stabilizacji kompleksu lędźwiowo-miednicznego. Urban&Partner 2009
mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.