+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Kinesiotaping – bezpieczna walka z bólem w ciąży

Kinesiotaping jest jedną z metod terapii naturalnej, bazującej na zastosowaniu technik, które wspierają  naturalne procesy samo leczenia organizmu. W tym celu aplikuje się specjalne plastry o nazwie Kinesio Tex bezpośrednio na skórę pacjenta. Metoda ta stanowi doskonałą alternatywę dla farmakoterapii szczególnie w przypadku kobiet w ciąży, u których na skutek licznych zmian czynnościowych i strukturalnych  pojawiają się  dolegliwości bólowe.

Kinesiotaping działa – ale jak?

Bezpośrednio po aplikacji plastra dochodzi do uniesienia oraz pofałdowania naskórka i warstwy brodawkowej skóry właściwej. Skutkuje to zwiększeniem przepływu krwi w obrębie wymienionych struktur, a także w naczyniach głębokich skóry. Zwiększeniu ulega również transport chłonki.

kinesiotaping kobieta w ciąży

Czas na korzyści z…kinesiotapingu

Odpowiednio zastosowana aplikacja stwarza korzystniejsze warunki do regeneracji patologicznie zmienionych miejsc. Efekt, jaki uzyskujemy to przede wszystkim normalizacja napięcia miejscowego i powięziowego, zwiększenie przepływu krwi i limfy, a także to, co dla kobiet w ciąży jest jedną z ważniejszych zalet kinesiotapingu- zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Plaster na skórze – czy to bezpieczne?

Kinesio tex zostały tak opracowane, aby w sposób najbardziej zbliżony przypominać właściwości ludzkiej skóry. Efekt ten został uzyskany poprzez kombinację takich parametrów jak elastyczność, mała masa oraz właściwie dobrany klej. Plaster Kinesio Tex zbudowany został ze specjalnej odmiany polimeru zawierającej elementy 100-procentowej bawełny. Istotna informacja — nie zawiera lateksu. Taka struktura zapewnia hipoalergiczność, a także właściwe odprowadzanie wilgoci ciała. Wewnętrzna część plastra pokryta jest akrylowym klejem aktywowanym pod wpływem ciepła. Plastry Kinesio Tex NIE zawierają środków farmakologicznych, w związku z czym mogą być aplikowane u kobiet w ciąży. Dodatkowym atutem jest ich szybkie schnięcie po zażytej kąpieli.

Dolegliwości kobiet w ciąży – jaka aplikacja?

Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną znajdującą zastosowanie w przypadku licznych dolegliwości występujących u kobiet w ciąży. Mnogość technik i rodzajów aplikacji pozwala na indywidualne dostosowanie terapii do potrzeb kobiety w ciąży.

Aplikacje na brzuszek wspomagające pracę mięśni brzucha

Plastry aplikuje się w obrębie mięśni brzucha w sytuacji, gdy dochodzi do osłabienia powłok brzusznych.  W zależności od doboru techniki, możemy uzyskać zwiększenie, bądź też zmniejszenie napięcia mięśniowego. Aplikacja zastosowana w odpowiednim miejscu brzucha zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń perystaltyki przewodu pokarmowego. Ponadto plastry kinesio Tex zapobiegają nadmiernemu rozciągnięciu skóry, co jest istotnym czynnikiem zapobiegającym powstawaniu rozstępów.  Swoje zastosowanie kinesiotaping znalazł również w profilaktyce oraz leczeniu rozstępu mięśnia prostego brzucha.  Zbliżanie krawędzi mięśni umożliwia  utrzymanie ich we właściwym położeniu.

Aplikacje na kręgosłup – w przypadku dolegliwości bólowych

Nadrzędnym celem stosowania aplikacji w obrębie kręgosłupa jest wspomaganie oraz stabilizacja więzadeł w miejscu powstania dolegliwości bólowych. Plastrowanie umożliwia przywrócenie prawidłowego napięcia mięśni przykręgosłupowych, co sprzyja także utrzymaniu prawidłowej postawy, a w konsekwencji pomaga zwalczyć dolegliwości bólowe.

Aplikacja limfatyczna – przeciwobrzękowa

Wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży może dojść do zwężenia torów limfatycznych w obrębie miednicy, powodując nadmierne zastoje chłonki skutkujące powstaniem obrzęków kończyn górnych i dolnych. Właściwie dobrana aplikacja powoduje zmniejszenie napięcia powięzi, a tym samym zmniejszenie bądź całkowitą redukcję powstałych obrzęków.

kinesiotaping limfatyczny w ciąży

Liczne zalety, jakie niesie ze sobą metoda kinesiotaping sprawiają, że coraz więcej fizjoterapeutów, lekarzy a tym samym pacjentów z niej korzysta. Dla kobiet w ciąży szczególne znaczenie ma fakt, że omawiana metoda jest nieinwazyjna i w pełni bezpieczna zarówno dla matki jak i dziecka a szeroka gama kolorystyczna czyni tę metodę atrakcyjniejszą.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.