Dieta a cellulit
Cellulit to przypadłość, z którą mierzy się wiele kobiet. Mimo, że sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i przez większość osób traktowany jest jako problem natury estetycznej, warto wiedzieć, że jego pojawienie się może świadczyć o pewnych zaburzeniach w funkcjonowaniu organizmu oraz prowadzeniu nieprawidłowego stylu życia. Dlatego, w przypadku zaobserwowania u siebie tzw. pomarańczowej skórki, warto przyjrzeć się swojej diecie, aktywności fizycznej i ogólnemu zdrowiu oraz wprowadzić odpowiednie modyfikacje, które pomogą zmniejszyć widoczność cellulitu.
Spis treści
Cellulit – definicja, przyczyny, leczenie
Cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz zaburzenia jej struktury, objawiające się nierówną, pofałdowaną powierzchnią skóry, głównie na udach oraz pośladkach, dające tzw. efekt pomarańczowej skórki.
Do przyczyn powstawania cellulitu należą m.in.:
- zaburzenia gospodarki hormonalnej,
- brak aktywności fizycznej,
- nieprawidłowe nawodnienie organizmu,
- wysokoprzetworzona dieta.
Warto też wspomnieć, że powstawanie cellulitu może być uwarunkowane genetycznie.
Postępowanie w przypadku występowania cellulitu powinno być ukierunkowane na znalezienie jego przyczyn oraz połączenie modyfikacji w stylu życia z odpowiednią, zewnętrzną dbałością o jakość skóry oraz ewentualnymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Dieta sama w sobie nie rozwiąże problemu całkowicie i nie sprawi, że cellulit zniknie z dnia na dzień, może jednak spowolnić jego powstawanie oraz zmniejszyć jego widoczność.
Dieta na cellulit
Kwestia wpływu diety na cellulit bywa kwestią sporną, ponieważ aktualnie nie ma wystarczających dowodów naukowych, umożliwiających skonstruowanie zaleceń ukierunkowanych stricte na rozwiązanie tego problemu. Dlatego, najważniejsze jest to, aby dieta była prawidłowo zbilansowana, zawierała odpowiednią ilość kalorii, makro- i mikroskładników oraz zapewniała optymalne nawodnienie organizmu. Dodatkowo częstsze występowanie cellulitu obserwuje się u osób, których dieta opiera się o produkty wysokoprzetworzone, zawiera duże ilości cukru oraz alkoholu.
Dlatego, w przypadku występowania tego problemu, należy zadbać przede wszystkim o:
Ograniczenie węglowodanów prostych
Węglowodany, czyli główne źródło energii na organizmu, można podzielić pod względem budowy na dwie grupy – węglowodany proste oraz złożone.
Węglowodany proste to małe cząsteczki, które są szybko trawione i wchłaniane w przewodzie pokarmowym, dlatego ich spożycie wiąże się z gwałtownym wzrostem glukozy oraz insuliny we krwi. Z kolei proces trawienia węglowodanów złożonych, ze względu na ich bardziej skomplikowaną budową, jest zdecydowanie wolniejszy, a wpływ na gospodarkę węglowodanowo-insulinową bardziej stopniowy. Gwałtowne wahania glikemii oraz nadmierna produkcja insuliny obserwowane u osób, których dieta dostarcza przede wszystkim węglowodanów prostych, mają negatywny wpływ na rozmieszczenie i strukturę tkanki tłuszczowej, co w efekcie może powodować powstawanie cellulitu.
Dlatego, warto ograniczyć spożywanie ich źródeł, do których zalicza się przede wszystkim słodycze, dania typu instant, żywność wysokoprzetworzoną oraz białe pieczywo i białe, oczyszczone mąki. Zaleca się również eliminację dosładzania potraw i napojów cukrem (zarówno białym, jak i brązowym), a w przypadku silnego przyzwyczajenia do słodkiego smaku, ich zastąpienie naturalnymi słodzikami, np. ksylitolem, czy erytrytolem.
Dieta powinna opierać się o pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak pieczywo, płatki, makarony oraz gruboziarniste kasze, które powinny stanowić główne źródło węglowodanów w diecie.
Redukcja masy ciała w przypadku nadwagi, czy otyłości.
Nadmierna masa ciała i nadmierna ilość tkanki tłuszczowej predysponują do powstawania cellulitu, dlatego w takich sytuacjach warto zadbać o zdrową redukcję. Kluczowe jest jednak to, aby proces odchudzania przebiegał stopniowo, ponieważ bardzo szybka utrata masy ciała, zwłaszcza w przypadku braku aktywności fizycznej może pogorszyć elastyczność skóry, a to z kolei sprzyja uwidocznieniu cellulitu.
Zdrowe i bezpieczne odchudzanie to takie, które prowadzi do utraty około 1-1,5 kg tygodniowo i nie wiąże się z wygórowanymi restrykcjami, eliminacjami wielu produktów, czy głodówkami. Aby zredukować nadmierne kilogramy oraz widoczność cellulitu warto wprowadzić deficyt kaloryczny równy ok. 400-500 kcal.
Warto też podkreślić, że choć wielu osobom cellulit kojarzy się jako problem dotykający wyłącznie osób z nadwagą, czy otyłością w rzeczywistości może on występować również u osób z prawidłową masą ciała, a nawet niedowagą. W takich sytuacjach odchudzanie nie jest wskazane, ponieważ nie rozwiąże problemu, a może doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania organizmu.
Unikanie alkoholu
Częste spożywanie alkoholu może nasilać proces lipogenezy, czyli rozrostu tkanki tłuszczowej oraz zaburzeń jej struktury, co może zwiększać widoczność cellulitu. Dlatego warto ograniczyć, a najlepiej wszelkie rodzaje alkoholu, zarówno te słabe, jak i mocne.
Najbardziej negatywny efekt na występowanie cellulitu będą wykazywały słodkie drinki, które oprócz alkoholu zawierają dodatek cukru, czy syropów smakowych, będących dodatkowo źródłem cukrów prostych. Jednak biorąc pod uwagę ogólny negatywny wpływ alkoholu na zdrowie i funkcjonowanie organizmu, warto całkowicie wyeliminować go z diety.
Dbałość o prawidłowe nawodnienie
Obecność cellulitu może być sygnałem świadczącym o przewlekłym odwodnieniu, dlatego bardzo ważna jest dbałość o wypijanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Standardowo zaleca się wypijanie od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie. Zapotrzebowanie to uwarunkowane jest wieloma czynnikami, m.in. masą ciała, stopniem aktywności fizycznej, temperaturą i wilgotnością otoczenia oraz stanem zdrowia. Do całkowitej puli płynów wliczana jest nie tylko woda, ale również gorące napoje, zupy oraz woda obecna w produktach stałych (zwłaszcza warzywach i owocach). Warto jednak zadbać o to, aby co najmniej 70% zalecanej ilości stanowiła woda mineralna. Niewskazane są natomiast wody smakowe, które są źródłem cukru oraz tzw. pustych kalorii.
Podsumowanie
Dieta sama w sobie nie zapobiegnie, ani nie sprawi, że cellulit zniknie, jest jednak bardzo istotnym elementem pomocniczym w jego leczeniu. Aby pozbyć się cellulitu, należy zadbać przede wszystkim o prawidłowe nawodnienie organizmu, ograniczenie alkoholu oraz węglowodanów prostych. W połączeniu z aktywnością fizyczną i zewnętrzną dbałością o jakość i kondycję skóry, zmiany w sposobie żywienia mogą ograniczyć i zmniejszyć widoczność cellulitu.