+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Żywienie w III trymestrze ciąży

Ostatni trymestr ciąży to czas wyczekiwania na szczęśliwe rozwiązanie, jednak Twoje dziecko wciąż rozwija się i rośnie – przyrasta na masie i długości ciała, a także intensywnie rozwija się jego mózg. Dlatego Twój sposób żywienia powinien być dopasowany pod potrzeby Was obojga, a także uwzględniać towarzyszące Ci dolegliwości charakterystyczne dla ostatnich miesięcy ciąży takie jak zgaga, zaparcia, czy skurcze nóg.  

III trymestr ciąży zapotrzebowanie energetyczne

Trzeci trymestr to czas, kiedy Twoje zapotrzebowanie energetyczne jest największe – wartość kaloryczna codziennej diety powinna być zwiększona o ok. 475 kcal w stosunku do zapotrzebowania jakie miałaś przed ciążą (wskazówki dotyczące wyliczania swoich potrzeb energetycznych znajdziesz w tekście ZAPOTRZEBOWANIE ENERGETYCZNE W CIĄŻY ). Taką ilość kalorii możesz spożyć w postaci jednego dodatkowego posiłku (np. drugiej kolacji) lub dwóch przekąsek między posiłkami głównymi. W zwiększaniu kaloryczności diety dobrze sprawdzają się produkty charakteryzujące się jednocześnie wysoką wartością energetyczną, jak i odżywczą – np. orzechy, pestki, czy nasiona, świeże i suszone owoce, a także oleje roślinne, pełnoziarniste produkty zbożowe. 

Mówiąc o orzechach i olejach roślinnych, warto wspomnieć również o kwasach tłuszczowych z rodziny omega-3. Choć ich odpowiednie spożycie jest bardzo istotne od samego początku ciąży, biorąc pod uwagę, że odpowiadają za prawidłową budowę mózgu i układu nerwowego dziecka, a także prawdopodobnie mogą zapobiegać depresji poporodowej, w III trymestrze szczególnie powinnaś zadbać o ich obecność w diecie. W tym celu, oprócz włączania wymienionych wcześniej orzechów i tłuszczów roślinnych do codziennej diety, postaraj się uwzględnić również minimum 2 porcji tłustych ryb morskich tygodniowo (1 porcja = 100 g). Najbezpieczniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka są łosoś, śledź oraz mintaj. Unikaj natomiast ryb drapieżnych (tuńczyk, rekin, węgorz, płoć, okoń), które mogą kumulować duże ilości rtęci. Pamiętaj także, że w ciąży powinnaś suplementować kwasy omega-3, nawet jeśli na co dzień dbasz o podaż żywności będącej ich źródłem. 

odżywianie III trymestr ciąży

III trymestr ciąży – skurcze łydek

W trzecim trymestrze ciąży, w związku ze wzrostem masy ciała, obciążeniem nóg i zaburzeniami przepływu krwi, mogą pojawić się u Ciebie nieprzyjemne skurcze łydek. W walce z nimi pomocne jest stosowanie diety bogatej w magnez – na co dzień postaraj się urozmaicić dietę o produkty będące jego dobrym źródłem takie jak kasza gryczana, migdały, czy kakao. Zadbaj także o odpowiednie nawodnienie organizmu wypijając minimum 2 litry płynów (najlepiej nisko/średniozmineralizowanej wody butelkowanej). Więcej na temat skurczów nóg w ciąży i sposobów na radzenie sobie z nimi znajdziesz w artykule SKURCZE NÓG A ODŻYWIANIE W CIĄŻY.

III trymestr ciąży – zaparcia

Pojawić mogą się również zaparcia – w ich przypadku zadbaj o podaż produktów będących dobrym źródłem błonnika pokarmowego, przede wszystkim pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw i owoców. Włącz do diety także fermentowane produkty mleczne oraz produkty kiszone. (szczegółowe informacje na temat postępowania w zaparciach znajdziesz w artykule SPOSOBY NA ZAPARCIA W CIĄŻY)

III trymestr ciąży – zgaga

Charakterystyczna dla trzeciego trymestru może być również zgaga. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie, postaraj się ograniczyć spożycie produktów, które najczęściej nasilają dolegliwości oraz ocenić ich indywidualną tolerancję. Zwróć uwagę w szczególności na potrawy tłuste, ciężkostrawne, kwaśne oraz pikantne. Niezbędne może okazać się także wyeliminowanie napojów gazowanych, kawy i herbaty. Ulgę w dolegliwościach mogą natomiast przynieść Ci mleko i produkty mleczne, niegazowana woda mineralna oraz kleik z mielonego siemienia lnianego. Dokładne zalecenia dietetyczne przeznaczone dla kobiet ze zgagą przedstawiono w artykule JAK PORADZIĆ SOBIE ZE ZGAGĄ W CIĄŻY.

Podsumowanie

Podsumowując, w III trymestrze ciąży zwróć największą uwagę na zapotrzebowanie energetyczne, które w tym okresie jest najwyższe, a także odpowiednią podaż kwasów omega-3. W przypadku pojawiających się skurczów nóg pomocne mogą okazać się produkty bogate w magnez i witaminę B6, natomiast jeśli występują zaparcia, postaraj się zwiększyć ilość błonnika w diecie włączając do jadłospisu większe ilości warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Z kolei, jeśli borykasz się ze zgagą, korzystne może okazać się ograniczenie produktów tłustych, kwaśnych, pikantnych, napojów gazowanych, a także kawy i herbaty.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Patrycja Makuszewska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.