O jakiej porze dnia zażywać witaminy?
Coraz więcej osób decyduję się na suplementację witamin, aby zapobiec niedoborom, dodać sobie energii, poprawić samopoczucie i zadbać o zdrowie. Oprócz odpowiedniego doboru preparatów, konieczne jest również ich przyjmowanie w określony sposób, który zapewni maksymalne wykorzystanie witamin przez organizm oraz pomoże zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym. Przeczytaj i sprawdź o jakiej porze dnia zażywać witaminy, aby zadziałały jak najlepiej.
Spis treści
Kiedy przyjmować witaminy?
Pamiętaj, że suplementacja witamin może nieść za sobą wiele korzyści, ale również zagrożeń. Niebezpieczne dla zdrowia są nie tylko ich niedobory, ale również nadmiar. Dlatego, przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek preparatów warto skonsultować się z lekarzem i/lub dietetykiem, którzy pomogą w doborze najlepszej suplementacji oraz sposobu przyjmowania konkretnych preparatów. Ważny jest nie tylko rodzaj witamin, ale również czas ich zażywania. Dzięki dbałości o przyjmowanie witamin w odpowiednich porach w ciągu dnia można czerpać jak najwięcej korzyści. To, kiedy należy brać suplementy witaminowe zależy od wielu czynników, m.in. ich rodzaju, celu stosowania, rozkładu posiłków w ciągu dnia oraz przyjmowania innych preparatów, czy leków. Dlatego nie ma jednej dobrej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie kiedy przyjmować witaminy. W dalszej części tekstu poznasz wskazówki dotyczące tego jak warto rozplanować przyjmowanie witamin w ciągu dnia, jednak pamiętaj, że dla każdego osoby powinno być to dobrane indywidualnie.
Kiedy stosować witaminy – przed, w trakcie czy po posiłku?
Aby odpowiedzieć na to pytanie w pierwszej kolejności, warto omówić podział witamin pod kątem ich rozpuszczalności. Wyróżniamy witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz witaminy rozpuszczalne w wodzie. Do pierwszej grupy zaliczamy witaminy A, D, E oraz K, natomiast do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą wszystkie witaminy z grupy B oraz witamina C. Witaminy A, D, E i K aby mogły być w pełni wykorzystane przez organizm wymagają obecności tłuszczu. Dlatego powinny być przyjmowane razem z posiłkiem, lub tuż po posiłku, w którym znajdują się źródła tłuszczu np. mięso, ryby, jaja, nabiał, orzechy, masło, oleje roślinne, awokado. Przyjmowanie tych witamin na czczo sprawi, że suplementacja nie będzie efektywna, ponieważ nie będą one mogły być przyswojone przez organizm.
Z kolei witaminy rozpuszczalne w wodzie można przyjmować zarówno na czczo, jak i do posiłku – w obu sytuacjach zostaną przyswojone i wykorzystane przez organizm. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że witaminy z grupy B przyjmowane na pusty żołądek u niektórych osób mogą powodować niewielkie dolegliwości takie jak bóle brzucha, czy nudności. W takiej sytuacji lepiej brać je do posiłku, aby uniknąć ewentualnego dyskomfortu.
Jakie witaminy brać rano?
Rano warto przyjmować w szczególności witaminy z grupy B. Dzięki ich działaniu wspierającemu pracę układu nerwowego mogą dodawać energii na cały nadchodzący dzień. Witaminą, którą warto brać rano jest również witamina D. Pamiętaj jednak, że kawa oraz herbata zmniejszają przyswajanie witamin. Dlatego jeśli pijesz te napoje na co dzień do śniadania postaraj się odczekać minimum godzinę między przyjęciem witamin a wypiciem kawy lub herbaty.
Jakie witaminy na noc?
W porach wieczornych dozwolone i zalecane jest przyjmowanie wszystkich witamin, z wyjątkiem witaminy D oraz witamin z grupy B. Wynika to z faktu, że oddziaływują na metabolizm melatoniny, czyli hormonu snu. Ich przyjmowanie wieczorem może powodować trudności w zasypianiu i problemy ze snem. Dlatego zawsze kiedy to możliwe należy przyjmować je w godzinach porannych. Pozostałe witaminy, zarówno te rozpuszczalne w tłuszczach (A, E i K) oraz w wodzie (witamina C) mogą być przyjmowane na noc.
Najlepsze pory przyjmowania witamin – podsumowanie
Ustalenie najlepszej pory przyjmowania witamin jest zależne od wielu czynników i może się różnić u poszczególnych osób. Pamiętaj, że przyjmowanie witamin D oraz z grupy B nie jest zalecane w godzinach wieczornych. Przyjmowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E oraz K) należy rozplanować tak, aby były zażywane do posiłku lub tuż po jego zakończeniu.