+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

O jakiej porze dnia zażywać witaminy?

Coraz więcej osób decyduję się na suplementację witamin, aby zapobiec niedoborom, dodać sobie energii, poprawić samopoczucie i zadbać o zdrowie. Oprócz odpowiedniego doboru preparatów, konieczne jest również ich przyjmowanie w określony sposób, który zapewni maksymalne wykorzystanie witamin przez organizm oraz pomoże zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym. Przeczytaj i sprawdź o jakiej porze dnia zażywać witaminy, aby zadziałały jak najlepiej.

Kiedy przyjmować witaminy?

Pamiętaj, że suplementacja witamin może nieść za sobą wiele korzyści, ale również zagrożeń. Niebezpieczne dla zdrowia są nie tylko ich niedobory, ale również nadmiar. Dlatego, przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek preparatów warto skonsultować się z lekarzem i/lub dietetykiem, którzy pomogą w doborze najlepszej suplementacji oraz sposobu przyjmowania konkretnych preparatów. Ważny jest nie tylko rodzaj witamin, ale również czas ich zażywania. Dzięki dbałości o przyjmowanie witamin w odpowiednich porach w ciągu dnia można czerpać jak najwięcej korzyści. To, kiedy należy brać suplementy witaminowe zależy od wielu czynników, m.in. ich rodzaju, celu stosowania, rozkładu posiłków w ciągu dnia oraz przyjmowania innych preparatów, czy leków. Dlatego nie ma jednej dobrej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie kiedy przyjmować witaminy. W dalszej części tekstu poznasz wskazówki dotyczące tego jak warto rozplanować przyjmowanie witamin w ciągu dnia, jednak pamiętaj, że dla każdego osoby powinno być to dobrane indywidualnie.

Kiedy stosować witaminy – przed, w trakcie czy po posiłku?

Aby odpowiedzieć na to pytanie w pierwszej kolejności, warto omówić podział witamin pod kątem ich rozpuszczalności. Wyróżniamy witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz witaminy rozpuszczalne w wodzie. Do pierwszej grupy zaliczamy witaminy A, D, E oraz K, natomiast do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą wszystkie witaminy z grupy B oraz witamina C. Witaminy A, D, E i K aby mogły być w pełni wykorzystane przez organizm wymagają obecności tłuszczu. Dlatego powinny być przyjmowane razem z posiłkiem, lub tuż po posiłku, w którym znajdują się źródła tłuszczu np. mięso, ryby, jaja, nabiał, orzechy, masło, oleje roślinne, awokado. Przyjmowanie tych witamin na czczo sprawi, że suplementacja nie będzie efektywna, ponieważ nie będą one mogły być przyswojone przez organizm.

Z kolei witaminy rozpuszczalne w wodzie można przyjmować zarówno na czczo, jak i do posiłku – w obu sytuacjach zostaną przyswojone i wykorzystane przez organizm. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że witaminy z grupy B przyjmowane na pusty żołądek u niektórych osób mogą powodować niewielkie dolegliwości takie jak bóle brzucha, czy nudności. W takiej sytuacji lepiej brać je do posiłku, aby uniknąć ewentualnego dyskomfortu.

Jakie witaminy brać rano?

Rano warto przyjmować w szczególności witaminy z grupy B. Dzięki ich działaniu wspierającemu pracę układu nerwowego mogą dodawać energii na cały nadchodzący dzień. Witaminą, którą warto brać rano jest również witamina D. Pamiętaj jednak, że kawa oraz herbata zmniejszają przyswajanie witamin. Dlatego jeśli pijesz te napoje na co dzień do śniadania postaraj się odczekać minimum godzinę między przyjęciem witamin a wypiciem kawy lub herbaty.

jakie witaminy rano a jakie wieczorem

Jakie witaminy na noc?

W porach wieczornych dozwolone i zalecane jest przyjmowanie wszystkich witamin, z wyjątkiem witaminy D oraz witamin z grupy B. Wynika to z faktu, że oddziaływują na metabolizm melatoniny, czyli hormonu snu. Ich przyjmowanie wieczorem może powodować trudności w zasypianiu i problemy ze snem. Dlatego zawsze kiedy to możliwe należy przyjmować je w godzinach porannych. Pozostałe witaminy, zarówno te rozpuszczalne w tłuszczach (A, E i K) oraz w wodzie (witamina C) mogą być przyjmowane na noc.

Najlepsze pory przyjmowania witamin – podsumowanie

Ustalenie najlepszej pory przyjmowania witamin jest zależne od wielu czynników i może się różnić u poszczególnych osób. Pamiętaj, że przyjmowanie witamin D oraz z grupy B nie jest zalecane w godzinach wieczornych. Przyjmowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E oraz K) należy rozplanować tak, aby były zażywane do posiłku lub tuż po jego zakończeniu.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – pt: 7:00 – 18:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.