+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Odchudzanie w ciąży

Problem nadmiernej masy ciała osiągnął już skalę epidemii, co więcej, coraz częściej dotyczy on kobiet w okresie prekoncepcyjnym oraz będących w ciąży. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ nadwaga i otyłość u przyszłych mam są czynnikiem ryzyka wielu komplikacji i powikłań ciążowych m.in. wystąpienia cukrzycy, stanu przedrzucawkowego, porodu przedwczesnego, krwotoków okołoporodowych oraz konieczności wykonania cięcia cesarskiego.

Jednak najlepszym momentem na redukcję masy jest okres prekoncepcyjny, jeszcze przed rozpoczęciem starań o powiększenie rodziny – w tym czasie, „zrzucenie” nawet 5% wyjściowej masy ciała może wiązać się z poprawą stanu zdrowia oraz zmniejszać ryzyko powikłań ciążowych.

Jak natomiast powinna postępować kobieta z nadwagą/otyłością, która zachodzi w ciążę?

Sytuacja ta niejednokrotnie jest bardzo skomplikowana. Otóż, należy pamiętać, że ciąża to czas bardzo wielu zmian zachodzących w organizmie – oprócz widocznie powiększającego się brzucha i piersi, mają miejsce również dziesiątki niewidocznych przemian, których celem jest przygotowanie mamy na wszystkie 9 miesięcy ciąży, poród oraz okres karmienia piersią. Zmiany te stanowią pewnego rodzaju obciążenia dla całego organizmu, dlatego jakiekolwiek restrykcje kaloryczne w tym okresie są przeciwwskazane. Z każdym kolejnym trymestrem ciąży wzrasta zapotrzebowanie energetyczne, które musi zabezpieczyć potrzeby organizmu kobiety, jak również dziecka. Stosowanie diety o energetyczności niższej niż indywidualne zapotrzebowanie może być bardzo niebezpieczne i powodować szereg komplikacji ciążowych, dlatego nie istnieje zdrowe, ani bezpieczne odchudzanie w ciąży.

Dlaczego nie należy odchudzać się w ciąży?

Stosowanie diety odchudzającej w ciąży może doprowadzić do wielu niedoborów pokarmowych. Zapotrzebowanie na większość składników mineralnych i witamin znacząco wzrasta u przyszłych mam, dlatego restrykcje żywieniowe nasilają ryzyko ich niedostatecznego spożycia. Wiele badań naukowych, jak również obserwacji w prywatnej praktyce dietetycznej pokazuje, że kobiety które dążyły do odchudzania w trakcie ciąży miały większe ryzyko porodu przedwczesnego, poronienia, urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Restrykcje kaloryczne w ciąży zwiększają również ryzyko zaburzeń rozwoju układu nerwowego i odporności dziecka, a także wystąpienia chorób metabolicznych. Dodatkowo, mogą powodować również problemy z karmieniem piersią po porodzie.

Jak powinna więc postępować kobieta z nadwagą/otyłością w trakcie ciąży?

Rekomendacje i szczegółowe postępowania dotyczące kontroli i optymalizacji masy ciała w tej grupie nie zostały dotychczas ustalone. Podejmowane działania są niezwykle indywidualne, zależące od wielu czynników – zaleca się, aby każda ciężarna z nadmierną masą ciała była pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza już od pierwszych miesięcy ciąży.

Podstawą jest dokładne wyliczenie swojego zapotrzebowania energetycznego (najlepiej w porozumieniu z dietetykiem) oraz stosowaniu diety, która zapewni jego realizację oraz uniknięcie nadmiernych przyrostów masy ciała.

Dieta ta powinna być prawidłowo zbilansowana, odżywcza, zgodna ze wszystkimi zaleceniami – największą uwagę należy zwrócić na:

  • unikanie produktów będących źródłem dużej ilości cukrów prostych i tłuszczów (słodyczy, słonych przekąsek) oraz żywności przetworzonej, charakteryzującej się wysoką wartością energetyczną przy jednocześnie znikomej wartości odżywczej
  • regularne spożywanie niewielkich objętościowo posiłków (najlepiej 4-5 w odstępach czasowych wynoszących ok. 3 godzin)
  • rezygnację ze słodzenia herbaty/kawy cukrem, a w przypadku dużego przyzwyczajenia do słodkiego smaku zastąpienie ich naturalnymi słodzikami o obniżonej kaloryczności np. ksylitolem, czy erytrytolem
  • wypijanie odpowiednich ilości wody (minimum 2-2,5 l dziennie) i unikanie słodkich napojów gazowanych 
  • stosowanie odpowiedniej suplementacji przez cały okres ciąży – nadmierna masa ciała często pociąga za sobą konieczność zwiększenia dawek poszczególnych składników i witamin (zwłaszcza witaminy D), dlatego najlepiej jest skonsultować to z dietetykiem i lekarzem
czego nie jeść w ciąży

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie energetyczne ciężarnej z nadmierną masą ciała, niezbędne informacje na temat jego wyliczania znajdują się w tekście ZAPOTRZEBOWANIE ENERGRTYCZNE W CIĄŻY. Biorąc jednak pod uwagę ryzyko jakie niosą ze sobą zarówno nadmierne, jak i niedostateczne spożycie energii, kobiety z nadwagą i otyłością powinny skonsultować się z dietetykiem. Zaproponuje on najoptymalniejszy sposób postępowania, dopasowany do danego przypadku.

Na ogół, przyjmuje się, że kobiety z otyłością w całej ciąży powinny przytyć nie więcej niż 9 kg. Za optymalny uznaje się przyrost od 5 do 9 kg masy ciała. Nie znaczy to jednak, że jeśli ciężarna z nadmierną masą ciała przybierze mniej niż 5 kg, należy „na siłę” starać się o zwiększenie przyrostów – jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, a jego masa mieści się w granicach normy, w większości przypadków nie stanowi to powodu do obaw.

Podsumowanie

Ciąża jest czasem wielu przemian w ciele kobiety i odchudzanie jest jedną z ostatnich rzeczy na jakie powinna decydować się. Nie istnieje zdrowe i bezpieczne odchudzanie w ciąży. Celowa redukcja masy ciała, stosowanie niskokalorycznej diety i podejmowanie aktywności fizycznej, mogą przysporzyć wielu problemów. Dlatego, postępowanie w przypadku nadmiernej masy ciała w ciąży powinno opierać się przede wszystkim na stosowaniu zasad racjonalnej diety oraz regularnej kontroli masy ciała, aby uniknąć nadmiernych przyrostów.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.