+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Zaburzenia napięć tkankowych - rozejście mięśnia prostego brzucha

Mięsień prosty brzucha pełni wiele funkcji – bierze udział w oddychaniu, zginaniu i prostowaniu tułowia, ruchach miednicy i pracy mięśni krocza. Jego obie części połączone są tzw. kresą białą, zbudowaną z kolagenowych włókien, które są odporne na rozciąganie jednak w niektórych sytuacjach może dojść do rozejścia mięśnia prostego brzucha. Problem ten dotyczy m.in. kobiet w ciąży. Jego leczenie obejmuje przede wszystkim ruch oraz fizjoterapię umożliwiającą regenerację i powrót prawidłowego napięcia tkanek. Nie istnieje żadna dieta, która sama w sobie jest w stanie w pełni zapobiec lub wyleczyć tą dolegliwość, są jednak pewne zalecenia żywieniowe, które w połączeniu z rehabilitacją, mogą przyspieszyć regenerację tkanek mięśnia.

Jak już wspomniano, kresa biała zbudowana jest z włókien kolagenowych, w związku z czym, postępowanie żywieniowe będzie opierać się przede wszystkim na podaży składników pokarmowych biorących udział w jego prawidłowej syntezie w organizmie. Składniki te to białko oraz witamina C.

Pod kątem chemicznym, kolagen jest białkiem, w związku z tym, aby umożliwić jego odbudowanie konieczne jest stosowanie diety bogatej w pełnowartościowe białko. W tym celu należy zadbać o codzienne spożywanie produktów będących jego źródłem – są to głównie mięso, ryby, jaja oraz nabiał. W przypadku ograniczania produktów odzwierzęcych, w diecie nie może zabraknąć nasion roślin strączkowych, które są najlepszym, roślinnym źródłem tego makroskładnika. Zaleca się, aby produkty białkowe były obecne w każdym spożywanym w ciągu dnia posiłku.

rmpb dieta regeneracyjna

Aby synteza kolagenu przebiegała szybko i prawidłowo, niezbędna jest witamina C dostarczana do organizmu z pożywienia. Konieczne jest więc codzienne spożywanie warzyw i owoców – to właśnie one są jej najlepszym źródłem. Powinny być one obecne w każdym posiłku spożywanym w ciągu dnia, w tym przynajmniej raz w formie surowej. Każda obróbka termiczna powoduje straty witaminy C, dlatego produkty gotowane, pieczone, czy smażone będą charakteryzowały się jej mniejszą zawartością. Ogólnie przyjmuje się, że w celu dostarczenia odpowiednich ilości tej witaminy, konieczne jest codzienne spożywanie minimum 400 g warzyw i owoców. Do tych, najbogatszych w witaminę C należą owoce dzikiej róży, truskawki, maliny, porzeczki, cytrusy, kiwi, papryka czerwona, jarmuż, brukselka, natka pietruszki, brokuły, kapusta. Obecność warzyw i owoców w zalecanej ilości nie stwarza konieczności dodatkowej suplementacji witaminą C, która wbrew powszechnie panującej opinii, w nadmiarze może być niebezpieczna dla organizmu i powodować szereg komplikacji, dlatego zawsze należy skonsultować to z lekarzem lub dietetykiem.

Bardzo ważne z punktu widzenia prawidłowej regeneracji tkanek mięśni są także kwasy omega-3, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. Znaleźć je można głównie w tłustych rybach morskich (łosoś, śledź), które są także bardzo dobrym źródłem białka. Ryby te powinny być spożywane minimum 2 razy w tygodniu. Dodatkowo, na co dzień warto uwzględnić w diecie roślinne źródła omega-3 tj. siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie, olej lniany, czy rzepakowy.

Więcej na temat zaleceń dietetycznych w przypadku zaburzeń napięć tkankowych przeczytasz na stronie poświęconej rozejściu mięśnia prostego brzucha – www.rmpb.pl (artykuł DIETA REGENERACYJNA)

Podsumowanie

Choć podstawą leczenia rozejścia mięśnia prostego brzucha jest indywidualnie dobrana aktywność fizyczna i współpraca z fizjoterapeutą, na co dzień warto zadbać o odżywczą dietę, bogatą w składniki wspomagające produkcję kolagenu i regenerację tkanek mięśni. Wśród nich najważniejszą rolę pełnią białko, witamina C oraz kwasy tłuszczowe omega-3.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – pt: 7:00 – 18:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Marta Węglińska
+48 881 03 03 09

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.