Zaburzenia napięć tkankowych - rozejście mięśnia prostego brzucha
Spis treści
Mięsień prosty brzucha pełni wiele funkcji – bierze udział w oddychaniu, zginaniu i prostowaniu tułowia, ruchach miednicy i pracy mięśni krocza. Jego obie części połączone są tzw. kresą białą, zbudowaną z kolagenowych włókien, które są odporne na rozciąganie jednak w niektórych sytuacjach może dojść do rozejścia mięśnia prostego brzucha. Problem ten dotyczy m.in. kobiet w ciąży. Jego leczenie obejmuje przede wszystkim ruch oraz fizjoterapię umożliwiającą regenerację i powrót prawidłowego napięcia tkanek.
Jak już wspomniano, kresa biała zbudowana jest z włókien kolagenowych, w związku z czym, postępowanie żywieniowe będzie opierać się przede wszystkim na podaży składników pokarmowych biorących udział w jego prawidłowej syntezie w organizmie. Składniki te to białko oraz witamina C.
Pod kątem chemicznym, kolagen jest białkiem, w związku z tym, aby umożliwić jego odbudowanie, konieczne jest stosowanie diety bogatej w pełnowartościowe białko. W tym celu należy zadbać o codzienne spożywanie produktów będących jego źródłem – są to głównie mięso, ryby, jaja oraz nabiał.
W przypadku ograniczania produktów odzwierzęcych, w diecie nie może zabraknąć nasion roślin strączkowych, które są najlepszym, roślinnym źródłem tego makroskładnika. Zaleca się, aby produkty białkowe były obecne w każdym spożywanym w ciągu dnia posiłku.
Aby synteza kolagenu przebiegała szybko i prawidłowo, niezbędna jest witamina C dostarczana do organizmu z pożywienia. Konieczne jest więc codzienne spożywanie warzyw i owoców – to właśnie one są jej najlepszym źródłem. Powinny być one obecne w każdym posiłku spożywanym w ciągu dnia, w tym przynajmniej raz w formie surowej. Każda obróbka termiczna powoduje straty witaminy C, dlatego produkty gotowane, pieczone, czy smażone będą charakteryzowały się jej mniejszą zawartością.
Ogólnie przyjmuje się, że w celu dostarczenia odpowiednich ilości tej witaminy, konieczne jest codzienne spożywanie minimum 400 g warzyw i owoców. Do tych, najbogatszych w witaminę C należą owoce dzikiej róży, truskawki, maliny, porzeczki, cytrusy, kiwi, papryka czerwona, jarmuż, brukselka, natka pietruszki, brokuły, kapusta. Obecność warzyw i owoców w zalecanej ilości nie stwarza konieczności dodatkowej suplementacji witaminą C, która wbrew powszechnie panującej opinii, w nadmiarze może być niebezpieczna dla organizmu i powodować szereg komplikacji, dlatego zawsze należy skonsultować to z lekarzem lub dietetykiem.
Bardzo ważne z punktu widzenia prawidłowej regeneracji tkanek mięśni są także kwasy omega-3, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. Znaleźć je można głównie w tłustych rybach morskich (łosoś, śledź), które są także bardzo dobrym źródłem białka. Ryby te powinny być spożywane minimum 2 razy w tygodniu. Dodatkowo, na co dzień warto uwzględnić w diecie roślinne źródła omega-3 tj. siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie, olej lniany, czy rzepakowy.
Więcej na temat zaleceń dietetycznych w przypadku zaburzeń napięć tkankowych przeczytasz na stronie poświęconej rozejściu mięśnia prostego brzucha – www.rmpb.pl (artykuł DIETA REGENERACYJNA)
Podsumowanie
Choć podstawą leczenia rozejścia mięśnia prostego brzucha jest indywidualnie dobrana aktywność fizyczna i współpraca z fizjoterapeutą, na co dzień warto zadbać o odżywczą dietę, bogatą w składniki wspomagające produkcję kolagenu i regenerację tkanek mięśni. Wśród nich najważniejszą rolę pełnią białko, witamina C oraz kwasy tłuszczowe omega-3.