Dieta na rozstępy
Rozstępy to bardzo często spotykane zmiany skórne, które występują przede wszystkim u kobiet. Mimo, że nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia, ani życia, dla wielu osób mogą być problemem natury estetycznej, co skłania do poszukiwania naturalnych możliwości profilaktyki i zmniejszenia ich widoczności. Jednym z elementów, które mogą okazać się pomocne w walce z rozstępami jest odpowiednia dieta.
Spis treści
Rozstępy – gdzie i dlaczego powstają
Rozstępy to zmiany skórne, wyglądem przypominające poprzeczne pręgi lub niewielkie blizny. Najczęściej występują w okolicy bioder, ud, pośladków, brzucha oraz piersi. Bezpośrednią przyczyną ich występowania jest gwałtowne rozciąganie skóry i niszczenie włókien kolagenowych, do czego może dojść w wyniku szybkich zmian masy ciała, ciąży, a także w skutek przyjmowania niektórych leków. Większość rozstępów nie wymaga leczenia, ponieważ nie zagraża zdrowiu, ani życiu, jednak w zaawansowanych przypadkach pomocne mogą się okazać zabiegi medycyny estetycznej. Dodatkowo bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową masę ciała oraz stosowanie diety bogatej w składniki korzystnie wpływające na skórę – choć nie sprawi to, że występujące już rozstępy znikną, zdecydowanie zmniejszy ryzyko pojawienia się kolejnych.
Odchudzanie a rozstępy
Gwałtowne wahania masy ciała są najczęstszą przyczyną pojawiania się rozstępów. Zbyt szybka redukcja, jak również przyrosty masy ciała negatywnie wpływają na jakość skóry, jej sprężystość, elastyczność, powodują niszczenie włókien kolagenowych, a to wszystko zwiększa ryzyko wystąpienia rozstępów. Dlatego bardzo ważnym elementem postępowania w przypadku ich pojawienia się (oraz profilaktyki) jest dbałość o utrzymanie prawidłowej masy ciała, a w sytuacjach, kiedy wskazana jest jej redukcja lub przyrost, przeprowadzenie tych zmian stopniowo i zdroworozsądkowo.
Aby odchudzanie było bezpieczne dla zdrowia i nie prowadziło do powstawania rozstępów, powinno opierać się na umiarkowanym deficycie kalorycznym (ok. 300-500 kcal) oraz zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diecie. Niewskazane są jakiekolwiek głodówki, detoksy, czy diety bardzo niskokaloryczne, które powodują bardzo szybki spadek masy ciała, ale jednocześnie często prowadzą do tzw. efektu jo-jo – takie wahania w zdecydowanej większości przypadków doprowadzą do powstawania rozstępów. Dlatego, aby odchudzanie było skuteczne i trwałe, należy dbać o to, aby spadek masy ciała mieścił się w granicach 1-2 kg tygodniowo, a stosowana dieta, mimo deficytu kalorycznego dostarczała wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. Do obliczenia swojego indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego na diecie redukcyjnej najlepiej wykorzystać wzór Harrisa Benedicta i od otrzymanych wartości odjąć ok. 300 kcal. Taki deficyt minimalizuje ryzyko występowania efektu jo-jo, a tym samym rozstępów po zakończeniu odchudzania.
Dieta na rozstępy
Wśród składników pokarmowych o korzystnym wpływie na stan skóry, włókien kolagenowych, a tym samym minimalizujących ryzyko wystąpienia rozstępów zalicza się witamina C oraz witamina E.
Witamina C występuje przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach – przy codziennym spożywaniu co najmniej 400 g tych produktów na ogół możliwe jest pełne pokrycie zapotrzebowania, a prawdopodobieństwo niedoborów jest bardzo niskie.
Wśród najbogatszych źródeł witaminy C wyróżnia się:
- truskawki,
- maliny,
- czarne porzeczki,
- owoce dzikiej róży,
- owoce cytrusowe,
- brokuły,
- kapusty,
- jarmuż,
- czerwoną paprykę.
Warto pamiętać, że witamina C szybko ulega zniszczeniu pod wpływem wysokich temperatur, dlatego wskazane jest, aby przynajmniej połowa ilości warzyw i owoców obecnych w diecie w ciągu dnia, spożywana była na surowo.
Witamina E z kolei obecna jest w:
- olejach roślinnych,
- orzechach,
- nasionach,
- pestkach,
- kiełkach zbóż.
Dlatego, w ramach profilaktyki rozstępów warto włączyć na zimno m.in. tłoczoną na zimno oliwę z oliwek i olej rzepakowy, migdały, orzechy włoskie i laskowe, czy kiełki lub zarodki pszenne. Już 2 łyżki dobrej jakości oleju oraz garść orzechów dziennie są w stanie pokryć zapotrzebowanie na tą witaminę i korzystnie wpłynąć na stan skóry.
Podsumowanie
Choć dieta sama w sobie nie sprawi, że występujące już rozstępy znikną, odpowiednio zbilansowana może korzystnie wpłynąć na stan skóry i zapobiec ich dalszemu rozwojowi. Kluczowe jest unikanie restrykcyjnych diet odchudzających i wahań masy ciała, a także dbałość o podaż produktów bogatych w witaminę C oraz E, które korzystnie wpływają na sprężystość, elastyczność i wytrzymałość skóry.