+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Czy mogę pić colę w ciąży?

Cola to jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych słodkich napojów. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet zadaje sobie pytanie czy można pić colę w ciąży i jaki może mieć to wpływ na jej przebieg i rozwój dziecka. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy cola jest bezpieczna w ciąży koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Cola w ciąży

Tradycyjna cola, podobnie jak inne, słodkie, napoje gazowane jest produktem o wysokiej kaloryczności, zawartości cukrów prostych i dodatków chemicznych, a także wysokim indeksie glikemicznym. Przy tym nie dostarcza żadnych wartości odżywczych, a spożywana często w dużych ilościach może działać drażniąco na przewód pokarmowy. Z tego względu należy traktować ją jako produkt rekreacyjny i spożywać okazjonalnie. Wiadomo, że dieta matki w ciąży może wpływać na preferencje żywieniowe dziecka. Dlatego częste spożywanie słodkich produktów, bogatych w cukry proste w tym okresie może sprawić, że w przyszłości dziecko również będzie sięgało głównie po tego typu produkty. Dodatkowo, ze względu na wysoką kaloryczność i indeks glikemiczny, częste spożywanie coli może przyczynić się do nadmiernych przyrostów masy ciała i ich konsekwencji, a także problemów z gospodarką węglowodanowo-insulinową, np. cukrzycy ciążowej.

Cola typu zero w ciąży

Zdecydowanie lepszym, ze zdrowotnego punktu widzenia, zamiennikiem tradycyjnej coli dla kobiet w ciąży jest cola typu zero. Nie zawiera ona cukru, a jedynie słodziki, które pozwalają na zachowanie jej słodkiego smaku, a przy tym nie dostarczają kalorii, a indeks glikemiczny takiego napoju jest praktycznie zerowy. Dlatego, wybierając colę typu zero w ciąży, możliwe jest zaspokojenie swojej zachcianki na ten słodki napój, a jednocześnie uniknięcie negatywnych konsekwencji zdrowotnych, do których może doprowadzić często wybieranie zwykłej coli z cukrem.

Trzeba jednak pamiętać, że mimo braku cukru, cola zero wciąż nie jest produktem wartościowym, prozdrowotnym i nie powinna stanowić głównego źródła płynów. Jest to napój wysokoprzetworzony, w którym występuje wiele barwników oraz substancji chemicznych. Mimo, że stanowi zdecydowanie lepszy zamiennik dla coli, wciąż warto traktować ją jako produkt rekreacyjny.

Cola w na mdłości w ciąży 

Wiele przyszłych mam sięga po colę jako remedium i domowy sposób na poranne mdłości. Mimo, że z naukowego punktu widzenia, trudno określić w jaki sposób cola mogłaby wpływać na zmniejszenie tych dolegliwości, rzeczywiście w wielu przypadkach prowadzi ona do wyraźnej poprawy. Warto wypróbować ten sposób samodzielnie i ocenić, w jaki sposób picie coli wpływa na organizm i czy przyczynia się do zmniejszenia nudności. Jeśli cola okaże się pomocna warto wybierać przede wszystkim tą w wersji zero, aby nie dopuścić do przekroczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego i nadmiernego spożycia cukrów prostych, a także negatywnego wpływu na glikemię.

cola w ciąży

Cola na zgagę w ciąży

W przypadku występowania zgagi w ciąży na ogół poleca się ograniczenie wszystkich napojów gazowanych, ze względu na ich działanie podrażniające przewód pokarmowy. Jednak niektóre kobiety odczuwają znaczącą ulgę i zmniejszenie refluksu po wypiciu już nawet kilku łyków coli. Mimo, że trudno wyjaśnić to z naukowego punktu widzenia, warto samodzielnie wypróbować w jaki sposób cola wpływa na występowanie zgagi – czy działa łagodząco, czy nasilająco. Jeśli okaże się pomocna, warto wybierać głównie tą w wersji zero. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie zgagi bez jednoczesnego negatywnego wpływu na kaloryczność diety oraz zawartość w niej cukrów prostych.

Czy mogę pić colę w ciąży – podsumowanie

Cola to produkt wysokokaloryczny, dostarczający przede wszystkim cukrów prostych. Z tego względu należy ograniczyć ją w okresie ciąży. W przypadku dużej ochoty na słodkie lepszym wyborem będzie cola typu zero, która zamiast cukru zawiera słodziki i dlatego ma praktycznie zerową kaloryczność i indeks glikemiczny. Mimo, że cola, również w wersji zero, nie jest produktem prozdrowotnym, u niektórych kobiet może być pomocna w zwalczaniu ciążowych dolegliwości np. nudności, czy zgagi. Warto indywidualnie wypróbować wpływ coli na swój organizm i nasilenie wymienionych objawów, a w przypadku poprawy, zastosować głównie colę w wersji bezcukrowej, aby ograniczyć negatywny wpływ na zdrowie.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.