Wizyta u ginekologa po porodzie
To ważne, aby regularne wizyty u ginekologa nie skończyły się wraz z rozwiązaniem ciąży.
Mówimy oczywiście o sytuacji, kiedy podczas połogu nie dzieje się nic niepokojącego.
Jest to dobry czas na badanie ginekologiczne – w tym czasie kończy się połóg, a więc powinny obkurczyć się narządy rodne, powinny zagoić się już rany po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza oraz zaniknąć odchody poporodowe.
Ginekolog sprawdzi jak przebiega proces gojenia ran, czy nie ma bliznowców, stanów zapalnych szyjki macicy i pochwy, czy proces inwolucji narządów rodnych przebiegł prawidłowo. Na wizytę najlepiej jest przyjść z wynikami podstawowych badań laboratoryjnych, czyli morfologii krwi, OB, badanie ogólne moczu.
Zakończenie połogu to również czas, kiedy zazwyczaj kończy się okres bez współżycia seksualnego. Możesz więc skonsultować z ginekologiem czy twój powrót do aktywności seksualnej i fizycznej jest bezpieczny. Możesz również poruszyć z lekarzem kwestie dotyczące kontroli płodności po porodzie.
Na wizycie u ginekologa po porodzie będziecie również rozmawiać o tym jak minął poród i połóg, jakie jest twoje samopoczucie, czy karmisz piersią, zostanie Ci zmierzone ciśnienie oraz masa ciała. Dowiesz się również od lekarza kiedy powinnaś wykonać kolejną cytologię (w zależności od wyniku cytologii wykonywanej podczas ciąży). W zależności od twojego stanu zdrowia w ciąży, tego czy chorowałaś (np. nadciśnienie, cukrzyca ciążowa) lekarz może zlecić Ci dodatkowe badania laboratoryjne.
Przykładowe sytuacje, w których nie należy czekać z wizytą u ginekologa aż się zakończy połóg:
- silne bóle brzucha, w podbrzuszu
- brak odchodów połogowych po porodzie
- jasnoczerwone obfite krwawienie, skrzepy krwi występujące tydzień lub później po porodzie
- wydzielina o nieprzyjemnym zapachu
- gorączka, objawy grypopodobne
Na temat połogu oraz wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego przeczytasz w artykułach: POŁÓG oraz FIZJOTERAPIA W POŁOGU