+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Przed wizytą u ginekologa

Chociaż wizyta u ginekologa nie wymaga szczególnych przygotowań, to jest kilka aspektów, które czasem budzą wątpliwości. To co nurtuje kobiety przed wizytą u ginekologa to chociażby pytania związane z tym kiedy najlepiej iść i jak się ubrać na wizytę u ginekologa czy też kwestie higieny intymnej i tego czy golić miejsca intymne przed wizytą u ginekologa.

Jaki wybrać termin wizyty u ginekologa

Warto zwrócić uwagę na to, kiedy wypada termin wizyty u ginekologa w Twoim cyklu miesiączkowym. Jeżeli jesteśmy przed rutynową wizytą u ginekologa najbardziej optymalnym terminem wizyty jest 5-20 dzień cyklu. Badanie ginekologiczne oraz badanie piersi jest wtedy zazwyczaj bardziej komfortowe chociażby z powodu braku napięcia przedmiesiączkowego. W tym czasie można również w większości wizyt ginekologicznych wykonać m.in. wymaz z pochwy i cytologię (zalecany termin wykonania badania cytologicznego to 10-20 dzień cyklu). Oczywiście nie oznacza to, że wizyta u ginekologa nie może odbyć się w innym momencie cyklu, czy też np. podczas miesiączki.  Wtedy również można wykonać większość procedur i badań (za wyjątkiem cytologii, której nie wykonujemy w trakcie menstruacji), chociaż nie wszystkie mogą mieć dokładnie taką samą wartość diagnostyczną, ale to zawsze oceni lekarz. Zdarzają się procedury, dla których korzystny jest inny termin wizyty, ale o tym zawsze poinformuje lekarz ginekolog.

Jak ubrać się na wizytę u ginekologa

To jak się ubrać na wizytę do ginekologa jest kwestią bardziej praktyczną oraz poczucia komfortu danej osoby. Warto pamiętać o tym, że na fotel ginekologiczny siadamy rozebrane od pasa w dół, a z kolei do badania piersi potrzebujemy zdjąć górną część garderoby. Z tego punktu widzenia patrząc niekomfortowe mogą być kombinezony, gdyż trzeba je zdjąć w całości, a zdecydowanie lepsze luźne spódnice, w których można po zdjęciu rajstop i bielizny przemieścić się na fotel. Mniej wygodne mogą okazać się spodnie, chociaż niektóre gabinety, tak jak gabinety ginekologiczne w Centrum Meavita w Krakowie oferują do dyspozycji swoich pacjentek jednorazowe spódniczki ginekologiczne oraz kapcie. To znakomite udogodnienie sprawia, że kwestia stroju przestaje być problemem, odpada kwestia ewentualnego skrępowania związanego z przemieszczaniem się na fotel z miejsca gdzie przygotowujemy się do badania i rozbieramy.

Higiena miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa

Wiele kobiet zastanawia się czy na wizytę u ginekologa należy ogolić miejsca intymne. Ta kwestia nie ma żadnych regulacji, tzn. dla badania ginekologicznego nie ma to znaczenia. Jeżeli preferujemy golenie, to nie musimy tego zmieniać z powodu wizyty u ginekologa. Jeżeli z kolei nie depilujemy czy też nie golimy miejsc intymnych na co dzień, nie musimy tego robić idąc do lekarza.
Co ważne przed wizytą u ginekologa powinno się podmyć zewnętrzne narządy płciowe i okolice odbytu, ale nie należy wypłukiwać wydzieliny z pochwy. Tego generalnie nie powinno się robić, gdyż pochwa czyści się sama. Natomiast jest to szczególnie ważne przed wizytą u ginekologa gdyż usunięcie wydzieliny może zaburzyć diagnostykę. Z tego samego powodu nie zaleca się stosowania płynów myjących o intensywnych zapachach, dezodorantów czy też pudrów. Sam zapach wydzieliny jest ważną wskazówką diagnostyczną dla lekarza.

Inne zalecenia przed wizytą u ginekologa

Jeżeli stosujesz leki w formie globulek dopochwowych, odstaw je 2-3 dni przed wizytą. Zaleca się również, aby przez 48 godz. przed wizytą u ginekologa zrezygnować z współżycia seksualnego. Jeżeli na wizytę u ginekologa udajesz się bezpośrednio po całym dniu pracy i odczuwasz dyskomfort związany z higieną, w Centrum Meavita w Krakowie możesz odświeżyć się w pomieszczeniu sanitarno-higienicznym wyposażonym m.in. w bidet.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.