+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Higiena podczas miesiączki

Kobiety co miesiąc zmagają się z dolegliwościami związanymi z krwawieniem miesięcznym. Higiena intymna w tym okresie jest bardziej wymagająca niż w innych dniach cyklu menstruacyjnego. Miesiączka często stanowi wyzwanie i powoduje pewne ograniczenia w funkcjonowaniu kobiet podczas tych dni. Jednak odpowiedni dobór środków higieny w zależności od aktualnych potrzeb pozwala kobietom zachować aktywność i komfort podczas miesiączki.

Środki higieniczne stosowane podczas miesiączki

Najczęściej stosowanymi środkami higieny są podpaski i tampony.

Podpaski higieniczne

Istnieje wiele rodzajów podpasek o różnym stopniu chłonności, w wielu rozmiarach. Wkładki można dobrać do użytku w ciągu dnia lub nocy. Zaletami tej metody higieny podczas miesiączki jest prostota użytku, oraz komfort związany z brakiem przecieku. Wystarczy odkleić pasek zabezpieczający i przykleić podpaskę do bielizny. Jest to optymalna metoda przy nasilonym bólu podczas miesiączki, kiedy oprócz bólu podbrzusza kobieta odczuwa również ból w okolicach miejsc intymnych. Nie należy się obawiać nieprzyjemnego zapachu, pod warunkiem odpowiednio częstej wymiany podpasek.

Podpaski są również preferowane podczas infekcji intymnych, ponieważ brak blokady wypływu krwi połączony z częstym myciem miejsc intymnych i regularną wymianą podpasek stanowi optymalne warunki do sprawnego wyleczenia infekcji. Wadą podpasek jest duży rozmiar, utrudniający codzienną aktywność fizyczną oraz częste podrażnienia naskórka okolicy miejsc intymnych.

podpaski higieniczne okres

Tampony

Tampony to niewielkie podłużne bawełniane zatyczki, umieszczane we wnętrzu pochwy, zaopatrzone w sznurek umożliwiający ich wyjęcie. Istnieją tampony w wielu rozmiarach, o różnym stopniu chłonności, mogą być zaopatrzone w aplikator lub skrzydełka. Dzięki różnym opcjom wyboru, mogą je stosować zarówno młode niewspółżyjące kobiety, jak i dojrzałe kobiety po wielu porodach.

Podczas stosowania tamponów należy pamiętać o odpowiednim doborze rozmiaru i należytej higienie- myciu rąk zarówno przed założeniem tamponu, jak i po jego usunięciu, oraz częstej wymianie środków higieny.

Zaletami tamponów jest komfort użytku podczas codziennych aktywności. Sprawdzają się podczas uprawiania sportów (np. pływanie), kiedy zależy nam na braku skrępowania ruchów, zapewniają komfort podczas noszenia dopasowanych ubrań. Dzięki stosowaniu tamponów można uniknąć nieprzyjemnego zapachu, ponieważ krew miesiączkowa zgromadzona wewnątrz pochwy nie rozkłada się tak szybko, jak na powierzchni podpasek. Oprócz tego charakteryzuje je mały rozmiar, dzięki czemu można mieć je zawsze przy sobie.

Wadą stosowania tamponów jest:

  • ryzyko przecieku krwi,
  • trudniejsza obsługa niż w przypadku podpasek,
  • większe ryzyko infekcji.

Osobom stosującym tampony w ciągu dnia poleca się stosowanie w nocy podpasek, lub wyjęcie tamponu tuż po przebudzeniu, tak aby został w odpowiednim czasie zmieniony, w celu uniknięcia infekcji.

Kobiety, które jeszcze nie współżyły, mogą stosować tampony, jednak jest to zależne od ich dokładnej budowy anatomicznej. Błona dziewicza, zasłaniająca wejście do pochwy często ma otwór, przez który można wprowadzić do pochwy tampon. Jeśli otwór jest zbyt mały, bezpieczniej jest stosować wkładki, niż na siłę próbować wprowadzić tampon. Błona dziewicza może być nacięta (hymenotomia) lub usunięta (hymenektomia) chirurgicznie, jeśli uniemożliwia ewakuację krwi miesiączkowej.

Ekologiczne środki higieny podczas miesiączki

W ostatnich latach powstały nowe możliwości higieny, opcje wielorazowe, a tym samym ekologiczne oraz długofalowo korzystne ekonomicznie, takie jak kubeczek menstruacyjny, podpaski wielorazowe oraz bielizna menstruacyjna (majtki menstruacyjne).

Kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny jest to pojemnik dopochwowy, w którym gromadzi się krew miesiączkowa, po wypełnieniu kubek należy opróżnić i po dokładnym umyciu jest gotowy do ponownego użytku. Jest to metoda higieniczna, zapewniająca szczelność i redukująca nieprzyjemny zapach. Charakteryzuje się niskim ryzykiem infekcji, jednak wymaga odpowiedniego doboru rozmiaru oraz wprawy w założeniu oraz usunięciu.

Bielizna menstruacyjna

Majtki menstruacyjne to wyjątkowo chłonna bielizna, która po wypraniu nadaje się do powtórnego użytku. Zapewnia komfort ruchu bez skrępowania oraz nie przecieka. Ich zaletą jest możliwość stosowania przez dłuższy czas niż inne środki higieny- aż do 12h. Do wad tego rozwiązania należy konieczność prania bielizny po użyciu oraz brak szczelności przy intensywnym krwawieniu.

Jak dbać o higienę podczas miesiączki

Niezależnie od wybranej metody, należy pamiętać o regularnej zmianie środków higieny. Jest to szczególnie istotne w przypadku tamponów, ponieważ przedłużone stosowanie tamponu jest związane z ryzykiem rozwinięcia się rzadkiego, jednak zagrażającego życiu zespołu wstrząsu toksycznego (toxic-shock syndrome– TSS).

TSS to skutek zatrucia toksynami wytwarzanymi przez gronkowca złocistego– bakterię często bytującą na powierzchni ludzkiego naskórka. Zespół wstrząsu toksycznego objawia się wysoką gorączką, spadkiem ciśnienia tętniczego, objawami narządowymi i plamistą wysypką, kończąc się złuszczaniem naskórka na dłoniach, stopach i w okolicach miejsc intymnych.

Jednak jaki jest związek TSS ze stosowaniem tamponów?

Podczas miesiączki odporność kobiety jest obniżona, a w trakcie wymiany tamponu (lub innego środka higienicznego) można przenieść np. na dłoniach bakterię do miejsc intymnych. Przy długo trwającym braku zmiany tamponu bakterie mają czas, aby się namnożyć we wnętrzu pochwy i wyprodukować toksynę, która sieje spustoszenie w całym organizmie.

Jak do tego nie dopuścić?

Podczas miesiączki należy szczególnie pamiętać o higienie miejsc intymnych, ale również rąk- zarówno przed, jak i po zmianie tamponu czy kubeczka. Pozwala to uniknąć infekcji oraz nieprzyjemnego zapachu. W celu higieny miejsc intymnych ważne jest regularne podmywanie zewnętrznych narządów płciowych. Nie należy stosować żadnych środków czyszczących we wnętrzu pochwy ani nadmiernie irygować wnętrza pochwy. Do higieny należy używać wody i środków myjących, najlepiej mydła. Można stosować specjalne środki przeznaczone do higieny miejsc intymnych, jednak nie wykazano ich przewagi nad zwykłym mydłem.

Podstawą higieny podczas miesiączki jest regularne mycie, rozsądny dobór środków higieny menstruacyjnej oraz odpowiednio częsta ich wymiana.

Można wybrać spośród kilku opcji – podpaski jedno- lub wielorazowe dla zapewnienia braku przecieku, tampony dla osób ceniących sobie komfort ruchu, a kubeczek menstruacyjny lub bielizna menstruacyjna jako opcje komfortowe i ekologiczne. Wiele kobiet z powodzeniem łączy stosowanie kilku z wymienionych metod w zależności od aktualnych potrzeb. Istotna jest świadomość wad i zalet opisanych metod higieny oraz wprowadzenie nawyku szczególnie częstej i dokładnej higieny podczas menstruacji.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Patrycja Makuszewska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.