+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Kwas moczowy

Kwas moczowy jest produktem degradacji puryn, czyli zasad azotowych wchodzących w skład kwasów nukleinowych DNA i RNA. Proces ten zachodzi w komórkach wątroby pod wpływem działania różnych enzymów. Kwas moczowy w 30% jest wydalany przez przewód pokarmowy, a w 70% jest przefiltrowywany przez nerki do moczu.

Jeśli organizm funkcjonuje prawidłowo, to produkcja i wydalanie kwasu moczowego pozostaje w równowadze i jego stężenia mieszczą się w granicach normy. Jednak w różnych stanach chorobowych dochodzi do wzrostu stężenia kwasu moczowego we krwi. Powodem tego jest jego nadmierna produkcja w wątrobie albo upośledzenie jego wydalania przez nerki.

Zwiększone stężenie kwasu moczowego (hiperurykemia) jest wynikiem:

  • Dny moczanowej – jest to uwarunkowana genetycznie choroba, w której zaburzony jest  metabolizm puryn, co  prowadzi do zwiększenia stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi; jego nadmierne ilości odkładają się w chrząstkach stawowych w postaci kryształków kwasu moczowego i doprowadzają do wystąpienia stanu zapalnego w tych stawach.
  • Zwiększonej podaż pokarmów „bogato purynowych” w diecie – należą do nich pokarmy mięsne, zwłaszcza podroby, buliony, owoce morza i warzywa takie jak szpinak, szparagi, fasola, groch, grzyby;
  • Upośledzonym wydalaniu kwasu moczowego przez nerki – w przypadku ostrej i przewlekłej niewydolności nerek, u osób z torbielowatością nerek, w uszkodzeniu nerek spowodowanych zatruciem tlenkiem węgla czy ołowiem, u osób leczonych lekami moczopędnymi (stosowanych np. w leczeniu nadciśnienia krwi)
  • Zwiększonym rozpadzie nukleotydów w ustroju – w przebiegu chorób mielo- i limfoproliferacyjnych, w niedokrwistości hemolitycznej, w czerwienicy prawdziwej, w mononukleozie, a także w wyniku rozpadu tkanek nowotworowych po chemioterapii i radioterapii (tak zwany zespół lizy guza)
  • Leczenie cyklosporyną, 
  •  Inne przyczyny to: duży wysiłek fizyczny, zawał mięśnia sercowego, nadczynność przytarczyc, niedoczynność tarczycy.

Zmniejszone stężenie kwasu moczowego występuje w wyniku:

  • Leczenia inhibitorami oksydazy ksantynowej, na przykład allopurinolem – jest to lek skutecznie stosowany w ostrych napadach dny moczanowej.
  • Wrodzonego niedoboru oksydazy ksantynowej.  Oksydaza ksantynowa to enzym biorący udział w przemianach puryn do kwasu moczowego.
  • Wzmożonego wydzielania i upośledzonej resorpcji zwrotnej kwasu moczowego w nerkach – najczęściej w przebiegu tubulopatii nerkowych lub przyjmowania leków zwiększających wydalanie kwasu moczowego z moczem (salicylany, fenylobutazon, probenecyd, glikokortykosteroidy)
  • U kobiet w ciąży.
  • Inne przyczyny to: chorzy z SIADH – zespół nieadekwatnego wydzielania wazopresyny, akromegalia.

Najczęściej oznaczanie stężenia kwasu moczowego jest wykorzystywane w diagnostyce dny moczanowej. Należy zwrócić uwagę, że samo stwierdzenie zwiększonej ilości kwasu moczowego we krwi, daje jedynie podejrzenie tej choroby. By potwierdzić diagnozę, należy stwierdzić występowanie objawów zapalenia stawów.

Wartości prawidłowe

Surowica:

  • 3,4-7.0 mg/dl;  204 -420 µmol/l*

Mocz zbiórka dobowa:

  • 200-1000mg/24 h;  12mmol – 60 mmol/l*

Mocz pojedyncza próbka:

  • brak wartości referencyjnych

*wg. Aparatu Simens

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.