TRAb - przeciwciała przeciwko receptorowi TSH
U zdrowego pacjenta przeciwciała te nie występują. Są charakterystyczne dla zapalenia tarczycy na tle autoimmunologicznym w chorobie Graves-Basedowa powodującej nadczynność tarczycy.
Przeciwciała łącząc się z receptorami dla TSH w tarczycy, stymulują gruczoł tarczowy do produkcji hormonów, czego konsekwencją jest niekontrolowany wzrost stężenia fT3 i fT4 i wynikająca z tego nadczynność tarczycy.
Ze względu na biologiczne skutki wiązania TRAb z receptorem komórek tarczycy, można rozróżnić:
- immunoglobuliny stymulujące – TSI, których związanie z receptorem prowadzi do stymulacji produkcji hormonów tarczycy i nadczynności tarczycy
- immunoglobuliny hamujące, blokujące wiązanie TSH do receptora – TBII, w konsekwencji hamujące produkcję hormonów tarczycy, co prowadzi do niedoczynności tarczycy.
Określając miano przeciwciał przeciwko receptorowi TSH (TRAb) oznacza się tak naprawdę sumę przeciwciał stymulujących (TSI), jak i blokujących (TBII) pracę tarczycy. Samo oznaczenie przeciwciał stymulujących (TSI) jest badaniem stosunkowo drogim i możliwym do przeprowadzenia tylko w wybranych placówkach medycznych.
Wartości prawidłowe
- nie występują