Pobranie kału
Przygotowanie do badania — pobranie kału
- W okresie poprzedzającym badanie kału należy stosować zwyczajową dietę (rezygnacja zarówno z odchudzania, jak i objadania się)
- Jeśli na co dzień pacjent przyjmuje leki, należy skonsultować się z lekarzem, czy należy je odstawić. Niektóre farmaceutyki mogą mieć wpływ na odczynniki do badania próbek stosowane w laboratorium, oraz w przypadku posiewu kału mogą wpływać hamująco na hodowlę drobnoustrojów (antybiotyki, leki p. grzybicze)
Zasady pobierania kału do badania
Właściwe przygotowanie materiału do badania jest warunkiem uzyskania dobrej jakości wyników.
- W celu wykonania badania kału należy zakupić w aptece specjalny jednorazowy pojemnik transportowy z przyczepioną do nakrętki łopatką. Jeżeli badanie ma na celu diagnostykę mikrobiologiczną, wirusologiczną, mykologiczną lub parazytologiczną zakupiony pojemnik musi być jałowy (będzie zapakowany w celofan).
- W domu należy przygotować naczynie, do którego oddamy kał. Musi być ono czyste, wyparzone wrzątkiem i wysuszone (basen, nocnik), może być to również naczynie jednorazowe (talerz, tacka)
- Za pomocą łyżeczki z pojemnika transportowego należy pobrać próbkę z różnych części świeżego kału (min 2-3 miejsc) i włożyć do pojemnika. Jeżeli w kale obecna jest krew, śluz lub ropa, koniecznie należy ją pobrać. Wielkość próbki kału nie powinna przekraczać ½ objętości pojemnika, następnie naczynie należy szczelnie zamknąć. W przypadku kału płynnego należy go pobrać ok. 2-3 ml.
- Jeżeli w kale zauważymy pasożyty, należy je w miarę możliwości oddzielić i przełożyć do drugiego pojemnika, zalać niewielką ilością wody lub roztworu soli fizjologicznej
- Próbkę dostarczyć jak najszybciej do laboratorium, do 2 godzin można ją przechowywać w temp. pokojowej, po tym czasie próbę należy przechowywać w temperaturze 2-8 stopni C. (dolna półka w lodówce)
- Kał od osób chorych należy pobrać przed rozpoczęciem leczenia, lub 5 dni po zakończonej antybiotykoterapii.
- Kał zawiera liczne kolonie bakterii, stanowi więc potencjalne źródło zakażenia, dlatego pojemnik transportowy należy dodatkowo zabezpieczyć w transporcie (torebka foliowa).
Kał na nosicielstwo – przygotowanie do badania
Próbki kału na badania w kierunku nosicielstwa Salmonella i Shigella należy zbierać przez trzy kolejne dni. Kał do badania musi pochodzić z 3 różnych wypróżnień. Każdego dnia należy pobrać jedną próbkę. Zasady pobierania są takie same jak ww.
Próbki należy pobierać przez dwa kolejne dni, za każdym razem zapisując datę i godzinę pobrania. Trzeciego dnia w godzinach porannych, po pobraniu ostatniej próbki, należy dostarczyć wszystkie trzy próbki do laboratorium.