TSH - hormon tyreotropowy
Niskie TSH
Zwykle świadczy o nadczynności tarczycy, (jednak może również rzadko odpowiadać w niedoczynności przysadki), w której autonomiczna (nie podlegające zewnętrznej kontroli) produkcja wolnych hormonów przez tarczycę hamuje zwrotnie wydzielanie TSH przez przysadkę.
Wysokie TSH
Zwykle świadczy o niedoczynności tarczycy, gdzie przysadka stara się pobudzić tarczycę do produkcji hormonów, ale uszkodzona tarczyca “nie daje rady” wyprodukować ich w odpowiedniej ilości.
W rzadko obserwowanej klinicznie niedoczynności trzeciorzędowej, gdy uszkodzone podwzgórze nie wydziela tyreoliberyny (TRH) nie dochodzi do pobudzenia przysadki – zmniejsza się produkcja TSH i wolny hormonów tarczycy (trijodotyroniny i tyroksyny). Z tego też względu w przypadku zaobserwowania nieprawidłowych wartości TSH należy oznaczyć stężenie tyroksyny i trójjodotyroniny, co pozwala całościowo ocenić gospodarkę hormonalną gruczołu tarczowego i uniknąć możliwych pomyłek diagnostycznych.
Wartości prawidłowe
- 0,270 – 4,20 mikro IU/ml*
*wg. Aparatu Cobas firmy Roche
Zakres norm podany w opisie badania nie jest wartością stałą.
Jego wielkość zależy od wielu czynników:
- wieku,
- płci,
- metody oznaczenia użytej w danym laboratorium – wartości liczbowe przedstawione jako wyniki mogą mieć różne znaczenie w różnych laboratoriach.
Dlatego swój wynik zawsze należy porównać z normą, która jest podana na wydruku wyników badania i skonsultować się koniecznie z lekarzem.