Hormon wzrostu hGH
Spis treści
Hormon wzrostu jest peptydem wydzielanym przez przedni płat przysadki mózgowej. Jego wydzielanie jest kontrolowane przez czynniki podwzgórzowe, które stymulują jego sekrecję – somatoliberyna (GH-RH), lub ją hamują – somatostatyna (SRIF/GHIH).
Rola hormonu wzrostu
Hormon wzrostu pobudza przyrost masy ciała i wzrastanie, poprzez stymulację osteogenezy (wzrost i rozwój kości) i chondrogenezy (wzrost i rozwój chrząstek). Wpływa na syntezę białek, transport glukozy i odbudowę zapasu glikogenu w komórkach. Powoduje zwiększenie wchłaniania jelitowego wapnia i zwiększenie wychwytu nieestryfikowanych kwasów tłuszczowych przez mięśnie oraz przyspiesza mobilizację tłuszczu z komórek tłuszczowych.
Cel badania
Diagnostyka i leczenie chorób związanych z zaburzeniami wydzielania, lub opornością na GH, w tym:
- Zaburzenia wzrostu u dzieci (karłowatość, gigantyzm) i dorosłych (akromegalia);
- Zdiagnozowany nowotwór przysadki;
- Zaburzenia masy mięśniowej, zaburzenia gęstości kości i inne zaburzenia metaboliczne;
- Monitorowanie chorych po zabiegach chirurgicznych;
- Pacjenci po długotrwałej chemioterapii i/lub radioterapii przysadki.
Przygotowanie do badania oraz interpretacja wyników
Interpretacja stężenia GH w krwi na podstawie pojedynczego oznaczenia jest trudna ze względu na zależność poziomu GH od rytmu dobowego. Poziom hormonu wzrostu zmienia się w okresie snu, czuwania, stresu, ćwiczeń fizycznych, hipoglikemii, pod wpływem estrogenów czy kortykosteroidów itd.
Poziom podstawowy hormonu uzależniony jest od wieku badanego. W 10% przypadków akromegalii poziom GH w krwi nie odbiega od wartości prawidłowych. Z drugiej strony u osób z niedoborem GH podstawowy poziom hormonu (w spoczynku, na czczo) jest analogiczny do stwierdzanego u osób zdrowych. Ze względu na małą wartość oznaczenia GH w pojedynczej próbce krwi i trudności w uzyskiwaniu serii próbek w fazie głębokiego snu, hormon oznaczany jest w testach dynamicznych po użyciu czynników stymulujących lub hamujących wydzielanie.
Jako czynniki stymulujące stosuje się:
- wysiłek fizyczny,
- argininę,
- insulinę,
- L-DOPA,
- klonidynę,
- diazepam,
- a jako dodatkowo wzmagające propranolol lub estrogen.
Jako czynnik hamujący stosowana jest glukoza, którą wykorzystuje się w teście doustnego obciążenia glukozą (ang. oral glucose tolerance test, OGTT).
W przypadku akromegalii i nadmiernie podwyższonych poziomów GH we krwi po 2h OGTT nie obserwuje się spadku stężenia hormonu wzrostu poniżej 46 pmol/l (<1,0 ug/l), co z dużym prawdopodobieństwem przemawia m.in. za zaburzeniem funkcji przysadki i niezależną syntezą i wydzielaniem GH przez obecny w jej obrębie gruczolak.
Trudności z oznaczeniem GH powodują konieczność oznaczenia czynników insulinozależnych IGF-1 i IGFPB-3.
Wartości prawidłowe
Mężczyźni
- 0-10 lat: 0,094 – 6,29 ng/ml*
- 10-18 lat: 0,077 – 10,8 ng/ml*
- 18 – 79 lat: 0-030 – 2,47 ng/ml*
Kobiety
- 0 – 10 lat: 0,120 – 7,79 ng/ml*
- 10 – 18 lat: 0,123 – 8,05 ng/ml*
- 18 – 77 lat: 0-126 – 9,88 ng/ml*
* metoda ECLIA wg firmy SIEMENS