Czas trwania karmienia piersią – czy da się określić ten optymalny?

Zastanawiasz się jak długo karmić piersią?
Wytyczne światowych i krajowych instytucji medycznych dotyczące długości wyłącznego karmienia piersią wskazują zgodnie, że celem, do którego ze względów zdrowotnych warto dążyć, jest karmienie wyłącznie piersią (pokarmem naturalnym) do ukończenia 6 miesiąca życia.
Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje kontynuację karmienia piersią po wprowadzeniu pokarmów uzupełniających przez okres nawet 2 lat. Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne zaleca karmienie do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. ESPHAGAN natomiast (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) wskazuje, że karmienie piersią powinno trwać tyle, ile chcą i potrzebują tego mama oraz dziecko.
Samo rozszerzenie diety o inne produkty powinno się odbyć nie wcześniej niż około 17 tygodnia życia niemowlęcia, co nie oznacza, że należy jednocześnie karmienie piersią zakończyć. Jak najbardziej może, a wręcz warto by było, być ono kontynuowane, a górna granica nie jest jednoznacznie określona. Warto pamiętać, że również w trakcie wprowadzania nowych produktów do diety niemowlęcia pokarm naturalny jest wciąż jej bardzo ważnym składnikiem.
Oprócz wytycznych stricte medycznych zgodnie wskazuje się, że długość karmienia piersią zależeć powinna od indywidualnych potrzeb zarówno dziecka jak i mamy karmiącej.
Decyzja o zakończeniu karmienia jest więc sprawą, którą powinnaś podjąć w oparciu o znajomość swojego malucha – jego dojrzałości, potrzeb, momentu rozwoju oraz własne zapatrywania i motywacje.