+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Trzeci miesiąc życia

W kolejnym miesiącu życia maluszka obserwujemy postępy w jego rozwoju.

Rozwój psychoruchowy

Stopień dojrzałości układu nerwowego (mielinizacja) pozwala niemowlęciu już uczyć się, zapamiętywać czynności, miejsca, osoby i przedmioty. Przyzwyczaja się również do rutynowych czynności wykonywanych o stałych porach. Podczas leżenia na brzuszku, niemowlę unosi klatkę piersiową. Potrafi składać dłonie, wyciąga również rączki po zabawki znajdujące się przed nim oraz chwyta je i utrzymuje. Dźwięki wydawane przez dziecko w tym okresie nazywane są głużeniem i przypominają gruchanie. Jego wzrok wyostrza się, dziecko zaczyna interesować się swoimi rączkami i z zaciekawieniem rozgląda się dookoła. Poszukuje swojego opiekuna kiedy nie ma go w pobliżu. Wyraźnie reaguje wyciszeniem na spokojny głos i noszenie na rękach. Można spostrzec jego radość podczas zabawy i kontaktu wzrokowego, a także smutek, niepokój i zdziwienie.

W tym czasie zaczną zanikać prymitywne atawistyczne odruchy noworodkowe: odruch Moro (obejmowanie rączkami w reakcji na stres, zanika do 6. m. ż.), odruch chwytny (zaciskanie rączki na przyłożonym palcu), odruch szukania (poszukiwanie brodawki sutkowej po dotknięciu policzka; może występować do końca 1. r. ż.), odruch podparcia (napięcie kończyn dolnych w reakcji na ucisk stopy bądź ustawienie stóp na podłożu). Nadal będzie występował fizjologiczny odruch Babińskiego (wyprost palucha i rozstawienie wachlarzowate pozostałych palców stóp po podrażnieniu bocznej krawędzi stopy do 2. r. ż.). Może już zacząć dojrzewać odruch Landaua (niemowlę uniesione ręką pod brzuch w pozycji poziomej w tym czasie powinno utrzymywać wyprostowany kark i tułów, jednocześnie rozluźniając kończyny w łokciach i kolanach), który w pełni wykształca się do końca pierwszego półrocza życia.

rozwój dziecka 3 miesiąc

Rozwój ciała

Przyrost masy ciała wyniesie około 600 g.

Wizyta u lekarza

Najlepiej zgłosić się po 8 tygodniach od ostatniego szczepienia. Pediatra ponownie zbada i zmierzy dziecko. Zakwalifikuje je do obowiązkowych szczepień oraz przeprowadzi wywiad sprawdzający rozwój niemowlęcia i tolerancję poprzednich szczepionek. Poprowadzi również rozmowę na temat wzbogacania diety dzieci karmionych sztucznie.

wizyta u lekarza 3 miesiąc życia dziecka

Szczepienia

Kontynuowany jest okres intensywnych szczepień mających uodpornić dziecko na największe dla niego zagrożenia biologiczne. Dodajemy kolejną dawkę szczepionki łączonej przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, kolejne przeciwko pałeczce hemofilnej typu b, pneumokokom i wirusowi polio. Jeśli nie zostały wykonane wcześniej, nadal warto zastanowić się wspólnie z lekarzem nad rozpoczęciem szczepień przeciw rotawirusom (najlepiej do 12. tygodnia życia) i meningokokom.

Żywienie

Naturalne żywienie

W tym okresie może nie być konieczne karmienie nocne, ponieważ dzieci często ustalają już przerwę nocną, która wynosi 4-7 godzin. Jeśli jednak dziecko nadal wyraża potrzebę karmienia w nocy, należy zapewnić mu ten posiłek.

Sztuczne żywienie

Nadal obowiązuje mleko początkowe w ilości około 130 ml 6 razy na dobę.

Zwróć uwagę!

W tym, jak również wcześniejszym okresie, niepokojącym objawem u dzieci są kolki. Ból kolkowy może charakteryzować się nagłym płaczem lub krzykiem nie dającym się ukoić lub przedłużającymi się okresami płaczu i grymaszenia z towarzyszącym podkurczaniem nóżek oraz wzdęciem brzucha. Jednocześnie kolka nie objawia się gorączką i nie predysponuje do wystąpienia innych chorób. Mimo zwracających uwagę objawów, stan ten nie jest chorobą, nie przeszkadza w prawidłowym rozwoju i żywieniu, a dziecko powinno normalnie przybierać na wadze (sprawdź na siatce centylowej). Zawsze zwróć się o pomoc lekarską, jeśli objawom kolkowym towarzyszy gorączka, wymioty lub silne ulewanie, biegunka, krew w stolcu, słaby przyrost masy ciała, drgawki, niepokojące zachowanie dziecka. Porozmawiaj z lekarzem o tym jak można złagodzić napady lub zapobiec ich wystąpieniu. Preparaty apteczne stosowane w celu leczenia kolki zazwyczaj nie są skuteczne. Choć pojawiają się nieliczne doniesienia naukowe o skuteczności pewnych szczepów bakterii probiotycznych oraz specjalnych mieszanek żywieniowych, nadal nie wynaleziono środka, który skutecznie leczy ból kolkowy.

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – pt: 7:00 – 19:00, sb: 7:00 – 13:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Dorota Steczko
+48 881 03 03 08

mgr Marta Węglińska
+48 881 03 03 09

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska
+48 881 91 91 75

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.
top