Trzeci miesiąc życia

W kolejnym miesiącu życia maluszka obserwujemy postępy w jego rozwoju.
Rozwój psychoruchowy
Stopień dojrzałości układu nerwowego (mielinizacja) pozwala niemowlęciu już uczyć się, zapamiętywać czynności, miejsca, osoby i przedmioty. Przyzwyczaja się również do rutynowych czynności wykonywanych o stałych porach. Podczas leżenia na brzuszku, niemowlę unosi klatkę piersiową. Potrafi składać dłonie, wyciąga również rączki po zabawki znajdujące się przed nim oraz chwyta je i utrzymuje. Dźwięki wydawane przez dziecko w tym okresie nazywane są głużeniem i przypominają gruchanie. Jego wzrok wyostrza się, dziecko zaczyna interesować się swoimi rączkami i z zaciekawieniem rozgląda się dookoła. Poszukuje swojego opiekuna kiedy nie ma go w pobliżu. Wyraźnie reaguje wyciszeniem na spokojny głos i noszenie na rękach. Można spostrzec jego radość podczas zabawy i kontaktu wzrokowego, a także smutek, niepokój i zdziwienie.
W tym czasie zaczną zanikać prymitywne atawistyczne odruchy noworodkowe: odruch Moro (obejmowanie rączkami w reakcji na stres, zanika do 6. m. ż.), odruch chwytny (zaciskanie rączki na przyłożonym palcu), odruch szukania (poszukiwanie brodawki sutkowej po dotknięciu policzka; może występować do końca 1. r. ż.), odruch podparcia (napięcie kończyn dolnych w reakcji na ucisk stopy bądź ustawienie stóp na podłożu). Nadal będzie występował fizjologiczny odruch Babińskiego (wyprost palucha i rozstawienie wachlarzowate pozostałych palców stóp po podrażnieniu bocznej krawędzi stopy do 2. r. ż.). Może już zacząć dojrzewać odruch Landaua (niemowlę uniesione ręką pod brzuch w pozycji poziomej w tym czasie powinno utrzymywać wyprostowany kark i tułów, jednocześnie rozluźniając kończyny w łokciach i kolanach), który w pełni wykształca się do końca pierwszego półrocza życia.

Rozwój ciała
Przyrost masy ciała wyniesie około 600 g.
Wizyta u lekarza
Najlepiej zgłosić się po 8 tygodniach od ostatniego szczepienia. Pediatra ponownie zbada i zmierzy dziecko. Zakwalifikuje je do obowiązkowych szczepień oraz przeprowadzi wywiad sprawdzający rozwój niemowlęcia i tolerancję poprzednich szczepionek. Poprowadzi również rozmowę na temat wzbogacania diety dzieci karmionych sztucznie.

Szczepienia
Kontynuowany jest okres intensywnych szczepień mających uodpornić dziecko na największe dla niego zagrożenia biologiczne. Dodajemy kolejną dawkę szczepionki łączonej przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, kolejne przeciwko pałeczce hemofilnej typu b, pneumokokom i wirusowi polio. Jeśli nie zostały wykonane wcześniej, nadal warto zastanowić się wspólnie z lekarzem nad rozpoczęciem szczepień przeciw rotawirusom (najlepiej do 12. tygodnia życia) i meningokokom.
Żywienie
Naturalne żywienie
W tym okresie może nie być konieczne karmienie nocne, ponieważ dzieci często ustalają już przerwę nocną, która wynosi 4-7 godzin. Jeśli jednak dziecko nadal wyraża potrzebę karmienia w nocy, należy zapewnić mu ten posiłek.
Sztuczne żywienie
Nadal obowiązuje mleko początkowe w ilości około 130 ml 6 razy na dobę.

Zwróć uwagę!
W tym, jak również wcześniejszym okresie, niepokojącym objawem u dzieci są kolki. Ból kolkowy może charakteryzować się nagłym płaczem lub krzykiem nie dającym się ukoić lub przedłużającymi się okresami płaczu i grymaszenia z towarzyszącym podkurczaniem nóżek oraz wzdęciem brzucha. Jednocześnie kolka nie objawia się gorączką i nie predysponuje do wystąpienia innych chorób. Mimo zwracających uwagę objawów, stan ten nie jest chorobą, nie przeszkadza w prawidłowym rozwoju i żywieniu, a dziecko powinno normalnie przybierać na wadze (sprawdź na siatce centylowej). Zawsze zwróć się o pomoc lekarską, jeśli objawom kolkowym towarzyszy gorączka, wymioty lub silne ulewanie, biegunka, krew w stolcu, słaby przyrost masy ciała, drgawki, niepokojące zachowanie dziecka. Porozmawiaj z lekarzem o tym jak można złagodzić napady lub zapobiec ich wystąpieniu. Preparaty apteczne stosowane w celu leczenia kolki zazwyczaj nie są skuteczne. Choć pojawiają się nieliczne doniesienia naukowe o skuteczności pewnych szczepów bakterii probiotycznych oraz specjalnych mieszanek żywieniowych, nadal nie wynaleziono środka, który skutecznie leczy ból kolkowy.