+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Dwunasty miesiąc życia

Dwunasty miesiąc życia, jest ostatnim okresu niemowlęcego. Czas na przyjęcie urodzinowe!

Rozwój psychoruchowy w dwunastym miesiącu życia

Następuje duży przyrost masy płatów czołowych mózgu, który potrwa do około 18. miesiąca życia. Wiąże się to z szybkim rozwojem zdolności poznawczych. Jeśli dziecko wcześniej nie zaczęło mówić, w ostatnim miesiącu wieku niemowlęcego pojawią się pierwsze wymawiane słowa. Będą one proste, najczęściej 1- i 2-sylabowe, np. mama, tata, da.

W tym czasie dziecko rozumie już niektóre komendy i zaczyna wykonywać polecenia, reaguje także na swoje imię. Występuje wokalizacja i gestykulacja w celu zwrócenia na siebie uwagi lub osiągnięcia jakiegoś celu. Wskazywanie i podawanie przedmiotów opiekunom w celu uzyskania wyjaśnień jest przejawem zainteresowania światem i świadczy o postępującym rozwoju funkcji kognitywnych. Chętnie naśladuje pokazywane mu gesty, np. klaskania, „kosi-kosi”, pożegnania, pocałunku. Często dzieci w tym wieku lubią zabawę „a-kuku” polegającą na zaskoczeniu oraz grę w toczenie i łapanie piłki. Niemowlę rozumie wydawane mu polecenia i czasami odmawia ich wykonania.

W tym wieku zazwyczaj następuje samodzielne chodzenie. Ten nowy sposób poruszania się powinien dziecku sprawiać radość. Będzie ono mogło samo eksplorować otoczenie, zawsze jednak w razie niepokoju wracając do bezpiecznego miejsca przy opiekunach. Niemowlę potrafi samodzielnie siadać i raczkować (nie u wszystkich występuje etap raczkowania), stawać na nogach z pomocą podciągania, chodzić z uchwytem za jedną rączkę. Warto wiedzieć, że wiek w którym dziecko nauczyło się chodzić nie przekłada się na postępy w innych dziedzinach rozwoju.

Rozwój ciała w dwunastym miesiącu życia

Do tego czasu dziecko powinno potroić swoją masę ciała oraz osiągnąć łączny przyrost długości ciała 22-25 cm w stosunku do parametrów urodzeniowych. Zwykle w tym okresie obwód klatki piersiowej i głowy zrównują się. Skład ciała od czasu urodzenia również ulega zmianie i z zawartości 15%, organizm osiąga teraz około 25% tłuszczu w masie ciała. Do tego czasu u dziecka powinno się pojawić 6-8 zębów mlecznych. Ciemiączko przednie ulega dalszemu kostnieniu i staje się co raz twardsze, by ostatecznie domknąć kostną pokrywę czaszki.

miesiąc życia

Wizyta u lekarza

Jeśli nie ma u dziecka niepokojących objawów, zaczekaj z wizytą do czasu 13.-14. miesiąca życia. To wtedy przychodzi czas kolejnych szczepień obowiązkowych. Jeśli stan zdrowia wzbudza jakiekolwiek wątpliwości, nie zwlekaj z wizytą.

Szczepienia w dwunastym miesiącu życia

w tym czasie nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe, na kolejne należy zgłosić się w 13.-14. miesiącu życia.

Żywienie w dwunastym miesiącu życia

Dodatkowo zmiksowane lub drobno posiekane mięso/ryby, gotowane i rozgniecione warzywa, owoce, rozdrobnione surowe warzywa i owoce, jaja, dania glutenowe w postaci kasz, makaronów, pieczywa, jogurty (wyłącznie bez cukru), kefiry, sery, przeciery i soki przecierowe. Co raz większe cząstki pokarmów mają stymulować rozwój przeżuwania pokarmu. Można podawać całe jajko kurze kilka razy w tygodniu.

Naturalne żywienie

Karmienie piersią na żądanie + posiłki dodatkowe jak w poprzednim miesiącu.

Sztuczne żywienie

Nadal podaje się mleko następne 3-4 razy dziennie. Dziecko powinno jeść 4-5 posiłków na dzień. Częstość i objętości posiłków mlecznych odpowiadają tym z poprzedniego miesiąca (3×190-220ml).

Zwróć uwagę!

W tym wieku dziecko powinno chętnie kontaktować się z bliskimi, bawić się, być zaciekawione otoczeniem, wyrażać szerokie spektrum emocji, radość podczas zabawy i smutek podczas rozstania z opiekunem. Jeżeli komunikacja z dzieckiem jest utrudniona, nie widać postępu nauki języka, niemowlę nie angażuje się w zabawy, zgłoś to swojemu lekarzowi. Mogą to być wczesne objawy choroby układu nerwowego.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.