Ospa wietrzna - co zrobić, by dziecko nie drapało się
Ospa wietrzna będąca najczęstszą wirusową chorobą wieku dziecięcego objawia się m.in. zmianami skórnymi w postaci grudek i pęcherzyków, którym towarzyszy świąd. Bardzo często zdarza się, że dzieci nie potrafią opanować się przed drapaniem zmian, co prowadzi do powstania blizn.
Co zrobić, by naszym pociechom nie dokuczało uciążliwe swędzenie i aby ospa wietrzna nie pozostawiła po sobie śladu?
Należy zacząć od właściwej higieny!
Dziecko powinniśmy myć częściej niż zwykle, pamiętać o praniu ubranek oraz zmianie pościeli co kilka dni. Pomocne mogą okazać się kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu, sody oczyszczonej lub naparu z rumianku a także polewanie dziecka pod prysznicem letnią wodą.
W przypadku obecności zmian w jamie ustnej można stosować płukanki z dodatkiem sody oczyszczonej. Należy pamiętać, że dziecko w przebiegu choroby musi pić dużo płynów, ale w przypadku zmian w buzi unikać napojów kwaśnych.
Mimo łagodzących świąd właściwości, nie powinniśmy stosować Pudrodermu, gdyż po zaschnięciu sprawia on uczucie bólu oraz zwiększa ryzyko nadkażenia zmian.
Pamiętajmy również, aby wysypki nie trzeć gąbką ani ręcznikiem – skórę należy osuszać delikatnie przykładając ręcznik do ciała. Dodatkowo zaleca się obcinanie paznokci, co utrudnia dziecku drapanie się.
W przypadku nieustającego świądu lekarz może przepisać maść zawierającą gencjanę, a w przypadku braku jej skuteczności – leki przeciwhistaminowe.