+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Czwarty miesiąc życia

To już czwarty miesiąc życia Twojego maluszka! Czym Cię zaskoczy?

Rozwój psychoruchowy w czwartym miesiącu życia

Niemowlę przyzwyczaiło się już do okoliczności karmienia, więc kiedy nadchodzi pora posiłku, doskonale wie co ma robić, może manifestować to np. otwieraniem ust. Od czasu karmienia odróżnia porę zabawy, w którą chętnie się angażuje i wyraża podczas niej dużo radości. Pamięć malucha wciąż ulega doskonaleniu, w tym czasie będzie pamiętał i rozpoznawał co raz więcej znajomych osób i przedmiotów. Kształtują się jego upodobania do osób i przedmiotów, z pewnością da znać o tym, że kogoś lub czegoś nie lubi. Być może pośród wielu zabawek, znajdzie już swoją ulubioną, do której najchętniej będzie wracał.

Niemowlę jako bardzo przywiązane do najbliższych osób, a szczególnie do matki, może wyrażać smutek i tęsknotę kiedy kogoś zabraknie w pobliżu. Niektóre dzieci w tym okresie zaczynają sprytnie stosować symulowany płacz w celu osiągnięcia tego, czego zapragną. Uważnie obserwując niemowlę, opiekunowie szybko zauważą różnicę w poszczególnych „stylach płaczu”. Inaczej będzie on wyglądał w reakcji na zabranie zabawki, inaczej podczas uczucia głodu czy tęsknoty.

Postąpił rozwój odruchów postury, teraz dziecko powinno bez pomocy utrzymywać główkę kiedy jest noszone na rękach. Ruchy głowy będą stawać się co raz bardziej kontrolowane i skoordynowane. Podczas leżenia na brzuszku, niemowlę będzie z powodzeniem podpierać się na łokciach i przedramionach. Rozwój układu nerwowego i mięśni grzbietu pozwoli utrzymanie pozycji siedzącej z pomocą opiekuna. Z tych samych powodów będzie teraz możliwe samodzielne obracanie się dziecka podczas leżenia z brzuszka na grzbiet. Koordynacja ruchów rączek pozwoli na obejmowanie opiekuna podczas przytulenia i noszenia na rękach. Kończyny górne pozwolą dziecku na dalszą eksplorację świata w ich zasięgu.

Wiszące zabawki, firanki czy też włosy i biżuteria mamy nie będą dłużej bezpieczne w towarzystwie malucha. Ciekawą zabawą dla 4-miesięcznego dziecka utrzymywanego pionowo nad podłogą może być próba stąpania. Nie będą to jeszcze jego własne pierwsze kroki, lecz pierwszy krok w kierunku przybrania postawy pionowej. Pierwsze słowa, najczęściej składane z dwóch sylab (ma-ma, da-da), mogą pojawić się w tym okresie spontanicznie lub podczas nauki z opiekunem. Niemowlę może jeszcze nie wiązać ze słowami konkretnego znaczenia, jednak trening języka już się rozpoczął.

Stopniowemu zanikowi w tym czasie podlegają:

  • odruch Moro (do 6. m. ż.),
  • odruch chwytny,
  • odruch szukania (może występować do końca okresu niemowlęcego),
  • odruch podparcia (zanika około 4-5 miesiąca).

Nadal będzie występował fizjologiczny odruch Babińskiego (prawidłowo do 2. r. ż.). Odruch Landaua będzie nadal dojrzewał, by w pełni wykształcić się do końca pierwszego półrocza życia.

Rozwój ciała w czwartym miesiącu życia

Przyrost masy ciała w tym miesiącu będzie wynosił około 600 g. Nie należy niepokoić się, kiedy niemowlę zaskoczy nas w tym czasie ząbkowaniem. Zdarza się to jednak rzadko, a typowy czas wyżynania pierwszych ząbków wypada około 6. m. ż.

ząbkowanie niemowlę

Wizyta u lekarza

Jeśli wizyta nie odbyła się w 3. miesiącu życia, potrzebna będzie ona teraz, optymalnie 8 tygodni po ostatnim szczepieniu. Celem wizyty będzie przeprowadzenie kolejnych szczepień ochronnych. Lekarz ponownie zbada dziecko, oceni jego rozwój i przeprowadzi rozmowę na temat wzbogacania diety dzieci karmionych sztucznie.

Szczepienia w czwartym miesiącu życia

Obowiązkowe, jeśli nie odbyły się w 3. miesiącu życia. Wówczas dodajemy kolejną dawkę szczepionki łączonej przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, kolejną przeciwko pałeczce hemofilnej typu b, pneumokokom i wirusowi polio. Nadal warto zastanowić się wspólnie z lekarzem nad rozpoczęciem szczepień przeciw rotawirusom i meningokokom, jeśli nie zostały wykonane wcześniej.

szczepienia niemowlę

Żywienie w czwartym miesiącu życia

Naturalne żywienie

Odbywa się na żądanie. Przerwa nocna w karmieniu może wynosić 4-7 godzin. Jeśli jednak dziecko nadal wymaga karmienia w nocy, należy zapewnić mu ten posiłek.

Sztuczne żywienie

Obowiązuje mleko początkowe w ilości około 150 ml 6 razy na dobę.

Zwróć uwagę!

Zapewne obserwujesz wzrastanie swojego dziecka i porównujesz pomiary z normami oznaczonymi na siatkach centylowych. Ciało dziecka powinno wciąż się rozwijać, osiągając w odpowiednim czasie wymiary zgodne ze swoim przedziałem centylowym. Nie zawsze jednak tak się dzieje, a przyczyn takiego stanu może być wiele, na przykład rodzinny lub konstytucjonalny niski wzrost, niedobory pokarmowe, zaburzenia genetyczne, zaburzenia hormonalne, płodowy zespół alkoholowy, urazy. Niewątpliwie należy ten fakt zgłosić swojemu lekarzowi, który wykona pomiary jeszcze raz i w razie potrzeby podejmie diagnostykę problemu.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – pt: 7:00 – 18:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Marta Węglińska
+48 881 03 03 09

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska
+48 881 91 91 75

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.
top