Dziesiąty miesiąc życia
Spis treści
Twój maluszek już za dwa miesiące przestanie być niemowlakiem.
Rozwój psychoruchowy w dziesiątym miesiącu życia
Rozwój samodzielnego poruszania się nabiera tempa. W tym wieku niemowlęta często potrafią już samodzielne stawać na nóżki z siedzenia, podciągając się za stabilny przedmiot lub rękę opiekuna. Nie sprawia im trudności również czynność odwrotna – przejście z pozycji stojącej do siadu. Bez problemu także wykonują pierwsze kroki, korzystając z pomocy otoczenia (trzymanie się za meble, prowadzenie za rączkę). Ten trening będzie nieuchronnie prowadził do zdobycia wkrótce umiejętności samodzielnego poruszania się na nogach.
Podczas zabawy można zaobserwować rozwój podzielności funkcji rąk i podczas gdy jedna będzie zabawkę utrzymywać, druga zacznie korzystać z innej funkcji. Precyzja rąk w tej chwili pozwoli na samodzielne spożywanie niewielkich posiłków w formie kawałków warzyw, owoców, pieczywa. Czynność ta będzie świetnie rozwijać koordynację i umiejętność posługiwania się rękami. Dziecko będzie uczyć się nowych czynności głównie przez naśladowanie innych. Niemałą pociechę zapewni obserwowanie wyuczonych symulacji np. rozmowy przez telefon, czesania włosów lub mieszania w garnku.
Rozwój mowy na tym etapie nie pozwoli na prowadzenie złożonego dialogu, co jednak nie powinno zniechęcać do prowadzenia konwersacji z dzieckiem. Będzie metoda skutecznego ćwiczenia komunikatywności i zwiększania zasobu słownictwa. Może dojść do zmiany rytmu snu i czuwania. Drzemki w ciągu dnia i dłuższy sen w nocy pozwolą zregenerować energię zużytą podczas wydłużającej się aktywności przy zabawie i nauce.
Rozwój ciała w dziesiątym miesiącu życia
Przyrost masy ciała w tym miesiącu powinien pozostać w granicach 350-400 g. Ciemiączko przednie może zacząć przekształcać się w twardą kość czaszki (prawidłowo do 18. m. ż.). Pojawiająca się co raz większa liczba ząbków będzie wiązała się z dyskomfortem dziecka, ale również poprawi rozdrabnianie większych i twardszych kęsów pokarmu i pozwoli na dalsze rozszerzanie diety.
Wizyta u lekarza
Jeśli wizyta nie odbyła się w miesiącu poprzednim, zalecana jest teraz. Będzie to ostatnia profilaktyczna wizyta w okresie niemowlęcym. Specjalista przeprowadzi standardowe badanie dziecka,. tym razem bez kwalifikacji do szczepień.
Szczepienia w dziesiątym miesiącu życia
W tym okresie nie są wymagane szczepienia obowiązkowe, następne odbędą się już po okresie niemowlęcym.
Żywienie w dziesiątym miesiącu życia
Zarówno w przypadku karmienia naturalnego, jak i sztucznego, zaleca się zwiększanie różnorodności podawanych produktów, wprowadzanie nowych warzyw i owoców, nabiału (sery, jogurty, kefiry, maślanki), stosowanie niewielkich ilości nowych przypraw i ziół. Kontynuuje się podawanie około połowy jaja kurzego kilka razy w tygodniu, przecierów jarzynowych z miękkim mięsem i ryżem lub ziemniakami, przecierów owocowych i soków przecierowych. Jedna z codziennych zupek powinna zawierać gluten (np. dodatek kaszy).
Naturalne żywienie
Karmienie piersią odbywa się na żądanie. Zalecana liczba posiłków to 4-5, przy czym 3 z nich są daniami mlecznymi z dodatkiem pieczywa, biszkoptów lub sucharków.
Sztuczne żywienie
Podaje się 4-5 posiłków dziennie, z których 3 są posiłkami mlecznymi (3×190-220 ml). Dania mleczne wzbogaca się niewielką ilością pieczywa, biszkoptów, sucharków.