+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Piąty miesiąc życia

Piąty miesiąc życia Twojego maluszka, to czas w którym nieustanni zmienia się i rozwija.

Rozwój psychoruchowy

W tym czasie dziecko powinno umieć sprawnie siadać z pomocą opiekuna. Po podciągnięciu do siadu za rączki, maluch aktywnie utrzymuje pozycję i podpiera się rękami z tyłu. Bawi się zabawkami potrząsając nimi oburącz, szczególnie kiedy wydają dźwięk. Potrafi trzymać przedmioty jedną i dwoma rękami. Utrzymuje kontakt wzrokowy z rozmówcą, odpowiada niezrozumiałymi dźwiękami i śmieje się. Powoli zaczyna naśladować usłyszane dźwięki i słowa (gaworzenie). Potrafi wymawiać wiele głosek i spółgłosek, zaczyna mówić sylabami. Reaguje płaczem na krzyk oraz uśmiechem na mowę pieszczotliwą. Dzieci w tym wieku lubią uderzać przedmiotami o siebie, są uparte w rozwiązywaniu problemów metodą prób i błędów. Zauważają też kiedy ich zabawka spadnie i poszukują jej. Umieją osiągać kontakt za pomocą uśmiechu, wyraźnie podzielają nastrój opiekunów. Preferują w kontakcie znane już osoby. Umieszczone pośród innych niemowląt, interesują się nimi i reagują na ich uczucia. Podczas karmienia łyżeczką, niemowlęta te powinny już potrafić rozgniatać pokarm językiem, choć z początku mogą częściowo go wypluwać.

rozwój dziecka 5 miesiąc życia

Może występować już w tym okresie odruch gotowości do skoku (przeważnie od 6. m. ż.), w którym dziecko objęte za tułów i opuszczane w dół, wyciąga kończyny górne w tym kierunku. Nie powinien być już obecny odruch podparcia (wyprost nóżek przy podniesieniu dziecka trzymając w pionie i dotknięciu stopami podłoża), a zaniku odruchu Moro należy spodziewać się do końca tego miesiąca. Utrzymywanie się dwóch ostatnich odruchów może świadczyć o chorobie układu nerwowego. Odruch Landaua na tym etapie może już przybrać ostateczną postać, z wyprostem karku powyżej linii barków, wyprostem kręgosłupa i kończynami dolnymi swobodnie wyprostowanymi lub zgiętymi w odwiedzeniu. Wyraźne dojrzewanie odruchu Landaua może nadejść dopiero w miesiącu następnym.

Rozwój ciała

Przyrost masy ciała w tym miesiącu wyniesie około 600g, co pozwoli na podwojenie urodzeniowej masy ciała. U niektórych dzieci już w tym czasie dochodzi do wyżynania się pierwszych ząbków.

Wizyta u lekarza

Najlepiej zaplanować ją tak, aby wypadła w ósmym tygodniu od poprzedniego szczepienia. Niemowlę będzie ponownie kwalifikowane do następnych dawek szczepionek. Lekarz standardowo zbada dziecko i przeprowadzi wywiad z opiekunami. Przy okazji tej wizyty warto porozmawiać o rozszerzeniu menu o posiłki uzupełniające. Jeżeli wyżynają się pierwsze ząbki, warto skonsultować się ze stomatologiem i rozpocząć opiekę nad uzębieniem. Warto pamiętać, że profilaktyczne wizyty z dzieckiem u stomatologa są realizowane na podstawie ubezpieczenia zdrowotnego i pozostają bezpłatne.

pierwsze zęby u dziecka

Szczepienia

Podobnie jak w poprzedniej serii szczepień, obowiązują kolejne dawki szczepionek przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, pałeczce hemofilnej typu b i wirusowi polio. Nie obowiązuje szczepienie przeciw pneumokokom, chyba że dziecko znajduje się w szczególnej grupie ryzyka. Również w tym okresie będą odbywać się szczepienia nieobowiązkowe zalecane przeciw rotawirusom i meningokokom, jeśli opiekunowie wyrazili taką chęć.

Żywienie

Dzienna liczba posiłków spada do około 6. Dziecko wydłuża przerwę nocną w karmieniu do 6-9 godzin. Zalecaną metodą pozostaje wyłączne karmienie piersią w ciągu pierwszego półrocza. W tym okresie można jednak powoli wprowadzać do menu zupę (przecier jarzynowy) i mniej preferowane przeciery/soki owocowe, np. tarte jabłko, podawane łyżeczką raz dziennie. Do zupek można dodawać małą (5-15 g) ilość rozdrobnionego mięsa drobiowego. Nie zaleca się stosowania soli w okresie niemowlęcym, choć bardzo niewielka jej ilość w posiłku nie powinna dziecku zaszkodzić. Nie należy jednak nigdy dosładzać pokarmów. Od tego miesiąca dozwolone będzie podawanie wody źródlanej niskosodowej, niskozmineralizowanej w ilości takiej, jaką ustali dziecko żądaniem.

Naturalne żywienie

Nadal odbywa się na żądanie, choć liczba posiłków w ciągu doby maleje. Jeśli niemowlę spożywa zupkę, po jej zakończeniu zaleca się przystawienie dziecka do piersi. Można już wprowadzać gluten w postaci kaszki glutenowej (2-3 g do zupki). Jego włączenie odbywa się nie wcześniej niż w 4. i nie później niż w 7. miesiącu życia.

Sztuczne żywienie

Podobnie jak w przypadku karmienia naturalnego, do jadłospisu mogą wejść zupki przecierowe, przeciery owocowe i soki oraz rozdrobnione mięso drobiowe w niewielkiej ilości. Pozostaje dalej karmienie mlekiem początkowym w ilości około 4 razy dziennie po 180 ml.

Zwróć uwagę!

W piątym miesiącu życia powinny ustąpić kolki. Jeśli nadal obserwujesz ich objawy, szczególnie w połączeniu ze słabym przybieraniem na masie ciała, skonsultuj to z lekarzem. Być może charakter bólu przypomina kolkowy, ale jest objawem choroby. Wówczas będzie konieczna pogłębiona diagnostyka. Dość częstym zagrażającym schorzeniem jest zakażenie dróg moczowych (<6. m. ż. częściej u chłopców, >6. m. ż. częściej u dziewczynek). Może się ono objawiać gorączką (>38°C), bolesnym oddawaniem moczu i zmienionym jego zapachem, wymiotami, odwodnieniem, apatią, biegunką. Zakażenie może wstępować drogami moczowymi i skutkować rozsiewem bakterii we krwi. Jeżeli zauważasz u dziecka podobny zespół objawów lub izolowaną gorączkę bez dodatkowych objawów, niezwłocznie zgłoś się do lekarza, być może trzeba będzie pobrać próbkę moczu, krwi i zastosować antybiotyki.

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – pt: 7:00 – 19:00, sb: 7:00 – 13:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Dorota Steczko
+48 881 03 03 08

mgr Marta Węglińska
+48 881 03 03 09

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska
+48 881 91 91 75

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.
top