Piąty miesiąc życia

Spis treści
Piąty miesiąc życia Twojego maluszka, to czas w którym nieustanni zmienia się i rozwija.
Rozwój psychoruchowy w piątym miesiącu życia
W tym czasie dziecko powinno umieć sprawnie siadać z pomocą opiekuna. Po podciągnięciu do siadu za rączki, maluch aktywnie utrzymuje pozycję i podpiera się rękami z tyłu. Bawi się zabawkami potrząsając nimi oburącz, szczególnie kiedy wydają dźwięk. Potrafi trzymać przedmioty jedną i dwoma rękami. Utrzymuje kontakt wzrokowy z rozmówcą, odpowiada niezrozumiałymi dźwiękami i śmieje się. Powoli zaczyna naśladować usłyszane dźwięki i słowa (gaworzenie). Potrafi wymawiać wiele głosek i spółgłosek, zaczyna mówić sylabami. Reaguje płaczem na krzyk oraz uśmiechem na mowę pieszczotliwą. Dzieci w tym wieku lubią uderzać przedmiotami o siebie, są uparte w rozwiązywaniu problemów metodą prób i błędów. Zauważają też kiedy ich zabawka spadnie i poszukują jej. Umieją osiągać kontakt za pomocą uśmiechu, wyraźnie podzielają nastrój opiekunów. Preferują w kontakcie znane już osoby. Umieszczone pośród innych niemowląt, interesują się nimi i reagują na ich uczucia. Podczas karmienia łyżeczką, niemowlęta te powinny już potrafić rozgniatać pokarm językiem, choć z początku mogą częściowo go wypluwać.

Może występować już w tym okresie odruch gotowości do skoku (przeważnie od 6. m. ż.), w którym dziecko objęte za tułów i opuszczane w dół, wyciąga kończyny górne w tym kierunku. Nie powinien być już obecny odruch podparcia (wyprost nóżek przy podniesieniu dziecka trzymając w pionie i dotknięciu stopami podłoża), a zaniku odruchu Moro należy spodziewać się do końca tego miesiąca. Utrzymywanie się dwóch ostatnich odruchów może świadczyć o chorobie układu nerwowego. Odruch Landaua na tym etapie może już przybrać ostateczną postać, z wyprostem karku powyżej linii barków, wyprostem kręgosłupa i kończynami dolnymi swobodnie wyprostowanymi lub zgiętymi w odwiedzeniu. Wyraźne dojrzewanie odruchu Landaua może nadejść dopiero w miesiącu następnym.
Rozwój ciała w piątym miesiącu życia
Przyrost masy ciała w tym miesiącu wyniesie około 600 g, co pozwoli na podwojenie urodzeniowej masy ciała. U niektórych dzieci już w tym czasie dochodzi do wyżynania się pierwszych ząbków.
Wizyta u lekarza – piąty miesiąc życia
Najlepiej zaplanować ją tak, aby wypadła w ósmym tygodniu od poprzedniego szczepienia. Niemowlę będzie ponownie kwalifikowane do następnych dawek szczepionek. Lekarz standardowo zbada dziecko i przeprowadzi wywiad z opiekunami. Przy okazji tej wizyty warto porozmawiać o rozszerzeniu menu o posiłki uzupełniające. Jeżeli wyżynają się pierwsze ząbki, warto skonsultować się ze stomatologiem i rozpocząć opiekę nad uzębieniem. Warto pamiętać, że profilaktyczne wizyty z dzieckiem u stomatologa są realizowane na podstawie ubezpieczenia zdrowotnego i pozostają bezpłatne.

Szczepienia w piątym miesiącu życia
Podobnie jak w poprzedniej serii szczepień, obowiązują kolejne dawki szczepionek przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, pałeczce hemofilnej typu b i wirusowi polio. Nie obowiązuje szczepienie przeciw pneumokokom, chyba że dziecko znajduje się w szczególnej grupie ryzyka. Również w tym okresie będą odbywać się szczepienia nieobowiązkowe zalecane przeciw rotawirusom i meningokokom, jeśli opiekunowie wyrazili taką chęć.
Żywienie w piątym miesiącu życia
Dzienna liczba posiłków spada do około 6. Dziecko wydłuża przerwę nocną w karmieniu do 6-9 godzin. Zalecaną metodą pozostaje wyłączne karmienie piersią w ciągu pierwszego półrocza. W tym okresie można jednak powoli wprowadzać do menu zupę (przecier jarzynowy) i mniej preferowane przeciery/soki owocowe, np. tarte jabłko, podawane łyżeczką raz dziennie. Do zupek można dodawać małą (5-15 g) ilość rozdrobnionego mięsa drobiowego. Nie zaleca się stosowania soli w okresie niemowlęcym, choć bardzo niewielka jej ilość w posiłku nie powinna dziecku zaszkodzić. Nie należy jednak nigdy dosładzać pokarmów. Od tego miesiąca dozwolone będzie podawanie wody źródlanej niskosodowej, niskozmineralizowanej w ilości takiej, jaką ustali dziecko żądaniem.
Naturalne żywienie
Nadal odbywa się na żądanie, choć liczba posiłków w ciągu doby maleje. Jeśli niemowlę spożywa zupkę, po jej zakończeniu zaleca się przystawienie dziecka do piersi. Można już wprowadzać gluten w postaci kaszki glutenowej (2-3 g do zupki). Jego włączenie odbywa się nie wcześniej niż w 4. i nie później niż w 7. miesiącu życia.

Sztuczne żywienie
Podobnie jak w przypadku karmienia naturalnego, do jadłospisu mogą wejść zupki przecierowe, przeciery owocowe i soki oraz rozdrobnione mięso drobiowe w niewielkiej ilości. Pozostaje dalej karmienie mlekiem początkowym w ilości około 4 razy dziennie po 180 ml.
Zwróć uwagę!
W piątym miesiącu życia powinny ustąpić kolki. Jeśli nadal obserwujesz ich objawy, szczególnie w połączeniu ze słabym przybieraniem na masie ciała, skonsultuj to z lekarzem. Być może charakter bólu przypomina kolkowy, ale jest objawem choroby. Wówczas będzie konieczna pogłębiona diagnostyka. Dość częstym zagrażającym schorzeniem jest zakażenie dróg moczowych (<6. m. ż. częściej u chłopców, >6. m. ż. częściej u dziewczynek). Może się ono objawiać gorączką (>38°C), bolesnym oddawaniem moczu i zmienionym jego zapachem, wymiotami, odwodnieniem, apatią, biegunką. Zakażenie może wstępować drogami moczowymi i skutkować rozsiewem bakterii we krwi. Jeżeli zauważasz u dziecka podobny zespół objawów lub izolowaną gorączkę bez dodatkowych objawów, niezwłocznie zgłoś się do lekarza, być może trzeba będzie pobrać próbkę moczu, krwi i zastosować antybiotyki.