Drugi miesiąc życia
Spis treści
Dziecko zakończyło już okres noworodkowy, teraz staje się niemowlęciem. Ten przydomek będzie towarzyszył mu do końca 1. roku życia.
Rozwój psychoruchowy w drugim miesiącu życia
Niemowlę unosi głowę do 45° kiedy leży na brzuchu, chwyta włożone mu do rączki przedmioty (zabawki), wydaje charakterystyczne gardłowe dźwięki. Warto pamiętać, że wydawane dźwięki nie świadczą o sprawności słuchu, a podobne wokalizacje mogą wydawać także dzieci głuchonieme. Potrafi już śledzić ruch wzrokiem w poziomie oraz przejawia dłuższą aktywność w ciągu dnia, a wieczorem może wydawać się rozdrażnione.
Rozwój ciała w drugim miesiącu życia
Jest to najbardziej intensywny anabolicznie okres. Dziecko przybierze w tym miesiącu na wadze około 800 – 900 g.
Wizyta u lekarza
Na ten czas (6.-8. tydzień) zaplanowane jest kolejne spotkanie z pediatrą. Lekarz ponownie zmierzy i zważy dziecko oraz przeprowadzi pełne badanie fizykalne. Oceni również czy dziecko może przystąpić do planowanego w tym czasie szczepienia.
Szczepienia w drugim miesiącu życia
W tym czasie dziecko powinno otrzymać obowiązkowo drugą dawkę szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B błonicy, tężcowi i krztuścowi, pałeczce hemofilnej typu b oraz pneumokokom. Warto również skonsultować z lekarzem wykonanie szczepień nieobowiązkowych lecz zalecanych, które uodpornią organizm przeciwko meningokokom. Jest to również optymalny czas na rozpoczęcie szczepień zalecanych przeciw rotawirusom, których cykl najlepiej zakończyć do 24. tygodnia życia.
Żywienie w drugim miesiącu życia
Zwiększa się objętość porcji (nawet do 150 ml), odpowiadająca dużemu przyrostowi masy ciała.
Naturalne żywienie
Odbywa się wciąż na żądanie. Jeśli dziecko dobrze przyrasta na masie ciała, dobrze toleruje pokarm, nie jest potrzebne żywienie dodatkowe poza mlekiem kobiecym. Dziecko nie wymaga również dopajania innymi płynami, np. wodą, wodą z glukozą, sokami, nawet w okresie letnim. Pokarm naturalny w pełni pokrywa zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze.
Sztuczne żywienie
Kontynuuje się karmienie wyłącznie mlekiem początkowym na żądanie w ilości około 120 ml 6 razy na dobę. Również w tym przypadku przeciwwskazane jest dopajanie dziecka.
Zwróć uwagę!
Twoje dziecko powoli zwiększa aktywność ruchową. Zaobserwuj czy jego ruchy są symetryczne, czy występuje równomierne napięcie mięśniowe oraz czy preferuje którąś stronę podczas leżenia. Niesymetryczne napięcie, ułożenie, ruchy mogą być objawem choroby układu nerwowego lub układu ruchu i wymagać pilnej diagnostyki. Zauważ czy dziecko zwraca uwagę na bodźce wzrokowe i dźwięki. Obserwuj dziecko w kierunku infekcji. W tym wieku zakażenia wirusowe i bakteryjne mogą być groźne, wikłając dalszy rozwój niemowlęcia. Pamiętaj, że u niemowląt nie zawsze występuje gorączka jako reakcja obronna na patogeny. Objawami infekcji mogą być zaburzenia oddychania, przyspieszenie czynności serca, nadmierna senność, brak apetytu, wymioty, biegunki, drgawki, nadmiernie napięte i tętniące lub zapadnięte ciemiączko. Jeśli któryś z tych objawów obserwujesz u dziecka, skontaktuj się z lekarzem.