+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Drugi miesiąc życia

Dziecko zakończyło już okres noworodkowy, teraz staje się niemowlęciem. Ten przydomek będzie towarzyszył mu do końca 1. roku życia.

Rozwój psychoruchowy w drugim miesiącu życia

Niemowlę unosi głowę do 45° kiedy leży na brzuchu, chwyta włożone mu do rączki przedmioty (zabawki), wydaje charakterystyczne gardłowe dźwięki. Warto pamiętać, że wydawane dźwięki nie świadczą o sprawności słuchu, a podobne wokalizacje mogą wydawać także dzieci głuchonieme. Potrafi już śledzić ruch wzrokiem w poziomie oraz przejawia dłuższą aktywność w ciągu dnia, a wieczorem może wydawać się rozdrażnione.

Rozwój ciała w drugim miesiącu życia

Jest to najbardziej intensywny anabolicznie okres. Dziecko przybierze w tym miesiącu na wadze około 800 – 900 g.

waga dziecka drugi miesiąc życia

Wizyta u lekarza

Na ten czas (6.-8. tydzień) zaplanowane jest kolejne spotkanie z pediatrą. Lekarz ponownie zmierzy i zważy dziecko oraz przeprowadzi pełne badanie fizykalne. Oceni również czy dziecko może przystąpić do planowanego w tym czasie szczepienia.

Szczepienia w drugim miesiącu życia

W tym czasie dziecko powinno otrzymać obowiązkowo drugą dawkę szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B błonicy, tężcowi i krztuścowi, pałeczce hemofilnej typu b oraz pneumokokom. Warto również skonsultować z lekarzem wykonanie szczepień nieobowiązkowych lecz zalecanych, które uodpornią organizm przeciwko meningokokom. Jest to również optymalny czas na rozpoczęcie szczepień zalecanych przeciw rotawirusom, których cykl najlepiej zakończyć do 24. tygodnia życia.

Żywienie w drugim miesiącu życia

Zwiększa się objętość porcji (nawet do 150 ml), odpowiadająca dużemu przyrostowi masy ciała.

Naturalne żywienie

Odbywa się wciąż na żądanie. Jeśli dziecko dobrze przyrasta na masie ciała, dobrze toleruje pokarm, nie jest potrzebne żywienie dodatkowe poza mlekiem kobiecym. Dziecko nie wymaga również dopajania innymi płynami, np. wodą, wodą z glukozą, sokami, nawet w okresie letnim. Pokarm naturalny w pełni pokrywa zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze.

Sztuczne żywienie

Kontynuuje się karmienie wyłącznie mlekiem początkowym na żądanie w ilości około 120 ml 6 razy na dobę. Również w tym przypadku przeciwwskazane jest dopajanie dziecka.

Zwróć uwagę!

Twoje dziecko powoli zwiększa aktywność ruchową. Zaobserwuj czy jego ruchy są symetryczne, czy występuje równomierne napięcie mięśniowe oraz czy preferuje którąś stronę podczas leżenia. Niesymetryczne napięcie, ułożenie, ruchy mogą być objawem choroby układu nerwowego lub układu ruchu i wymagać pilnej diagnostyki. Zauważ czy dziecko zwraca uwagę na bodźce wzrokowe i dźwięki. Obserwuj dziecko w kierunku infekcji. W tym wieku zakażenia wirusowe i bakteryjne mogą być groźne, wikłając dalszy rozwój niemowlęcia. Pamiętaj, że u niemowląt nie zawsze występuje gorączka jako reakcja obronna na patogeny. Objawami infekcji mogą być zaburzenia oddychania, przyspieszenie czynności serca, nadmierna senność, brak apetytu, wymioty, biegunki, drgawki, nadmiernie napięte i tętniące lub zapadnięte ciemiączko. Jeśli któryś z tych objawów obserwujesz u dziecka, skontaktuj się z lekarzem.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – pt: 7:00 – 18:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Marta Węglińska
+48 881 03 03 09

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska
+48 881 91 91 75

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.
top