+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Ósmy miesiąc życia

Twój maluszek ma już osiem miesięcy! Z radością poznaje otaczający go świat.

Rozwój psychoruchowy w ósmym miesiącu życia

Dojrzałość układów i wyuczone odruchy pozwolą na dowolne ułożenie ciała, które będzie zależało od poczucia komfortu zarówno w łóżeczku, jak i podczas siedzenia. Siad w tym okresie prawidłowo będzie wykonywany i utrzymywany już samodzielnie. Jeśli dziecko zaczęło raczkować, będzie doskonalić ten sposób przemieszczania się, a odkrywanie tajemnic otoczenia sprawi mu wiele radości. Pamiętajmy, że nie u każdego malucha występuje ten etap. Być może niemowlę postawi na swoim, powstanie i z pomocą opiekuna będzie zdolne do pierwszego etapu nauki poruszania się na nogach.

Chwyt pęsetkowy, już jako czynność dojrzała, pozwoli na dowolne przemieszczanie i używanie ulubionych i dopiero poznanych przedmiotów. Drobne przedmioty w zasięgu eksplorującego malucha, takie jak np. biżuteria, baterie, pinezki, guziki, monety, tabletki, kapsułki do prania mogą szybko znaleźć się we wciąż ważnym narządzie poznawczym, jakim są usta i jama ustna. Zapewniając bezpieczeństwo dziecku należy pamiętać o usunięciu podobnych niebezpiecznych drobiazgów, aby uniknąć ich połknięcia lub aspiracji do dróg oddechowych. Malutkie palce z łatwością i chęcią poznają też wszelkie zakamarki, szczeliny i otwory, włączając w to gniazdka elektryczne.

Od tego miesiąca można spodziewać się wypowiadania pierwszych słów na rzecz zaniku gaworzenia. Ze zrozumieniem spotkają się też następne nowe informacje i proste polecenia kierowane do dziecka. Imiona bliskich będą od tej pory zawsze kojarzyć się z konkretną osobą. Emocje wyrażane przed niemowlę przybierają szerokie spektrum, od euforii podczas zabawy do rozpaczy przy rozstaniu z opiekunem. W tym czasie jednak poprawie ulega także jego cierpliwość, dzięki czemu wydłuży się czas bezstresowego przebywania w samotności.

Postęp w karmieniu może obejmować umiejętność samodzielnego spożycia niewielkich miękkich części warzyw, owoców i pieczywa. Również drobne cząstki pokarmu w zupce będą stymulować rozwój umiejętności żucia i rozgniatania kęsów. Z powodzeniem można w tym czasie prowadzić naukę picia z kubka oraz jedzenia łyżeczką.

8 miesiąc życia raczkowanie

Zwykle w bieżącym miesiącu dojrzewa odruch spadochronowy (przybranie pozycji skoczka spadochronowego w czasie zbliżania do podłoża dziecka objętego rękami za tułów brzuchem w dół), obecny jest również odruch gotowości do skoku. 8-miesięczne zdrowe niemowlę z powodzeniem przechodzi próbę równowagi na czworakach. Podczas przybrania przez dziecko tej pozycji, badający lekkim szturchnięciem stara się ją zaburzyć, jednocześnie obserwując sprawność stabilizacji ciała.

Sprawność rąk może być wykazana podczas obserwacji zabawy niewielkim przedmiotem, np. klockiem. Chwyt nakrywkowo-dłoniowy (wszystkie palce w kształt miseczki) powinien już ustąpić miejsca bardziej dojrzałemu chwytowi nożycowemu z ustawieniem przeciwstawnym kciuka lub chwytowi pęsetkowemu (kciuk-palec wskazujący), które zapewniają dużą precyzję w interakcji z otoczeniem.

Rozwój ciała w ósmym miesiącu życia

Przyrost masy ciała powinien wynieść około 350-450 g.

Wizyta u lekarza

Jeśli szczepienia przebiegają planowo oraz dziecko nie wykazuje niepokojących objawów, nie będzie wymagana wizyta w tym miesiącu. Warto pamiętać w tym czasie o samodzielnym uzupełnianiu parametrów rozwoju w książeczce zdrowia dziecka.

Szczepienia w ósmym miesiącu życia

Zakończył się okres intensywnych szczepień. Następne uodpornienie będzie przewidziane na 13.-14. miesiąc życia.

Żywienie w ósmym miesiącu życia

W tym czasie przerwa nocna w karmieniu powinna wynosić już około 9 godzin. Niemowlę powinno mieć ciągły dostęp do wody niskozmineralizowanej / niskosodowej.

Naturalne żywienie

Karmienie piersią na żądanie. Do tego nadal się zupki jarzynowe z gotowanym mięsem lub rybą, kleik glutenowy, kaszkę/kleik bezglutenowy i przeciery owocowe lub soki przecierowe oraz zdrowe przekąski podawane do ręki. Podaje się również połowę jaja kurzego kilka razy na tydzień.

Sztuczne żywienie

Kontynuuje się mleko następne około 3 razy dziennie po 180 ml. Mleko to podaje się 3 razy dziennie w ilości około 180 ml. Dziecko powinno otrzymywać około 5 posiłków na dzień, w tym zupkę przecierową z mięsem lub rybą, kaszkę mleczną glutenową, bezglutenową, przecier/sok owocowy. Kilka razy w tygodniu można podawać połowę gotowanego jaja kurzego.

Zwróć uwagę!

Do rozwoju mowy (wypowiadania pierwszych słów) niezbędny jest prawidłowy słuch. Jeśli masz wątpliwości czy dziecko słyszy twoje zawołania, nie widzisz reakcji na dźwięki lub nie obserwujesz postępu nauki języka, nie zwlekaj z wyjaśnieniem tej kwestii u profesjonalisty. Jeśli podczas ciąży u kobiety stwierdzono zakażenie z grupy TORCH (toksoplazmoza, cytomegalia, opryszczka, kiła, odra), będą wskazane regularne badania słuchu niemowlęcia. Badanie takie jest proste, wiarygodne i bezpłatne, nie warto więc ryzykować trwałą utratą tak ważnego zmysłu.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.