Karmienie piersią w ciąży
Co zrobić, gdy karmiąc piersią dowiadujesz się, że spodziewasz się kolejnego dziecka?
Po pierwsze przyjąć nasze gratulacje! Po drugie niezbędna do podjęcia decyzji o kontynuowaniu karmienia lub jego zakończeniu jest konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę.
W ciąży niepowikłanej, przebiegającej w sposób prawidłowy i bez niekorzystnej historii położniczej (np. poronień w ciążach poprzednich) karmienie piersią w okresie ciąży nie jest jednak przeciwwskazane ani niebezpieczne dla rosnącego maluszka. Można więc bez obaw kontynuować karmienie. Ilości oksytocyny, które wyzwalane są podczas stymulacji brodawki sutkowej, są zbyt małe by pobudzić macicę do zagrażających ciąży skurczów.
W sytuacji jednak, gdy pojawiają się bolesne, intensywne skurcze macicy lub silne bóle pleców należy zaprzestać karmienia i skonsultować się lekarzem. Sygnałem alarmowym są również plamienia lub krwawienia z dróg rodnych. Warto wiedzieć, że w ciąży może zmienić się zapach lub smak pokarmu, przez co karmiony maluch mniej chętnie będzie ssał pierś. Często również piersi na początku ciąży stają się tak wrażliwe, że jakakolwiek ich stymulacja będzie wręcz nieprzyjemna dla karmiącej mamy. Pamiętaj, że po jakimś czasie to uczucie najczęściej mija. Decyzja o kontynuowaniu lub zaprzestaniu karmienia, po rozważeniu wszystkich za i przeciw, zawsze jednak leży po Twojej stronie.