Pielęgnacja kikuta pępowinowego
Noworodek, który po urodzeniu opuszcza szpital ma zachowany kikut pępowinowy. Wielu rodziców stresuje się wyglądem i pielęgnacją pępka noworodka. Często zastanawiają się, czy gojenie zachodzi w sposób właściwy, czy wykonują odpowiednią pielęgnację kikuta pępowinowego oraz kiedy powinien on odpaść. Mimo wytycznych, które dostają w szpitalach, w szkołach rodzenia czują obawę przed zakażeniem gojącego obszaru.
Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja kikuta pępowinowego, tak aby odpadł w sposób naturalny i nie zagrażał infekcją noworodka?
Kikut pępowinowy jest to pozostałość po pępowinie, która łączy łożysko z dzieckiem. Pępowina umożliwia dopływ tlenu i substancji odżywczych wraz z krwią do dziecka oraz pozwala na usuwanie produktów przemiany materii w trakcie trwania ciąży. Po narodzinach dziecka, w chwili kiedy pępowina przestaje tętnić zostaje przecięta na około 2-3 cm od powierzchni brzuszka. W warunkach szpitalnych kikut zostaje zabezpieczony specjalnym jałowym zaciskiem – klemem, który zostaje zdjęty przed wyjściem do domu. Po kontakcie noworodka z matką oraz z personelem szpitalnym skóra i kikut pępowinowy zostaje skolonizowany przez niechorobotwórcze bakterie. Częsty, bezpośredni kontakt matki z dzieckiem jest podstawową metodą ochrony kikuta przed zakażeniem. Jednak w niektórych przypadkach kikut pępowinowy może zostać zainfekowany i powoduje zakażenie organizmu dziecka. Dzieje się tak ze względu na to, że jest to pewnego typu gojąca rana, dlatego musimy szczególnie zadbać o jego pielęgnację.
Zaraz po przecięciu pępowiny kikut ma kolor biało – niebieski i jest wilgotny. Pozostaje taki przez kilka godzin, po czym stopniowo z dnia na dzień obkurcza się i wysusza, zmieniając kolor na czarnobrązowy. Kiedy już wyschnie i stwardnieje, następuje oddzielenie kikuta od podstawy pępka. Może zdarzyć się, że w miejscu oddzielenia będzie wydzielać się niewielka ilość bezzapachowej, mętnej wydzieliny. Jest to proces fizjologiczny.
Oczywiście zdarzają się wyjątki i pępek mimo prawidłowego wysuszenie nie odpada.
Wpływ na gojenie kikuta ma wiele czynników. Należą do nich:
- grubość pępowiny,
- kontakt dziecka z matką „skóra do skóry”,
- żółtaczka fizjologiczna,
- fototerapia,
- długość kikuta pępowinowego,
- stosowanie antybiotyków z powodu infekcji u noworodka,
- sposób zakończenia ciąży ( poród siłami natury czy cięcie cesarskie),
- poród przedwczesny,
- zaburzenie funkcji białych ciałek krwi lub wada wrodzona – przetrwały moczownik, czyli przewód łączący pępek z pęcherzem moczowym.
Jak pielęgnować kikut pępowiny?
Według wytycznych WHO oraz Nadzoru Krajowego w dziedzinie Neonatologii, który opracował polskie wytyczne dotyczące pielęgnacji kikuta pępowinowego zaleca się tzw. pielęgnację pępka na sucho.
Polega ona na czyszczeniu pępka czystą wodą lub wodą z mydłem i dokładnym osuszeniu. Głównym celem jest utrzymanie pępka w czystości i suchości. W trakcie pobytu w szpitalu lub w przypadku złych warunków higienicznych w domu zaleca się stosowanie środków aseptycznych o szerokim spektrum bakteriobójczym, najczęściej oktenidyny.
Dawną metodą stosowaną w celu wysuszenia kikuta pępowiny było używanie 70% alkoholu etylowego lub fioletu gencjany. Jednak badania pokazały, że nie wpływa to na szybkość odpadania kikuta, wręcz przeciwnie może nawet wydłużyć proces gojenia, a niewłaściwe używanie może podrażnić skórę wokół kikuta i powodować zaczerwienienie oraz oparzenie skóry maluszka. Dlatego obecne wytyczne NIE ZALECAJĄ używania tych środków.
Pielęgnacja kikuta pępowinowego, pomimo obaw rodziców nie jest trudna. Powinno się ją wykonywać do momentu odpadnięcia i zagojenia się miejsca przyczepu kikuta pępowinowego.
Trzeba tylko pamiętać o podstawowych zasadach:
- Przed przystąpieniem do pielęgnacji pępka należy zawsze dokładnie umyć ręce.
- Do oczyszczania najlepiej używać jałowych gazików lub bawełnianych wacików.
- Raz na dobę należy oczyszczać pępek czystym gazikiem, a następnie dokładnie osuszyć i pozostawić do wyschnięcia. Najlepiej pielęgnację wykonywać po kąpieli. Jeżeli w trakcie kąpieli kikut zamoczy się, to nic się nie stanie. Jest to wręcz wskazane, żeby umyć dokładnie kikut, nasadę pępka oraz otaczającą skórę. Ważne, aby dokładnie osuszyć pępek i pozostawić go do wyschnięcia. Ważne jest równie delikatne odchylenie kikuta na boki i oczyszczanie go z zagłębień skóry, w okolicach pierścienia pępowinowego.
- Jeżeli kikut zabrudzi się moczem lub kałem, należy każdorazowo przemyć go czystą wodą z mydłem, a po umyciu dokładnie wysuszyć.
- Nie należy zakrywać ani zaklejać kikuta pępowiny. Powinno się go jak najwięcej wietrzyć, odsłaniając pępek, aby był największy dostęp powietrza. Warto używać lekkich przewiewnych ubranek.
- Podczas przewijania, pieluszki nie powinny zasłaniać pępka. Należy je wywijać tak, aby odsłonić kikut lub używać dostępnych na rynku pieluszek z wycięciem na pępek.
- Nie powinno używać się rutynowo środków dezynfekcyjnych do pielęgnacji pępka, wystarczy pielęgnacja na sucho. W razie pojawienia się oznak zakażenia wskazane jest użycie środka antyseptycznego.
- Warto poczekać, aż kikut sam odpadnie. Nie należy go samodzielnie odrywać.
Kikut pępowinowy – co powinno zaniepokoić rodziców?
W większości przypadków, jeżeli pielęgnacja kikuta pępowinowego przebiega w sposób właściwy, proces gojenia pępka postępuje bez komplikacji. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy należy zgłosić się do lekarza pediatry.
Kikut pępowinowy — kiedy należy zgłosić się do pediatry:
- Jeśli kikut pępowinowy nie odpadnie po skończeniu 15 doby życia wskazana jest konsultacja pediatryczna, w celu sprawdzenia przyczyny.
- Jeżeli w obrębie pierścienia pępka obserwuje się zaczerwienienie przekraczające 5 mm, tkliwość, obrzęk, wydzielinę ropną, nieprzyjemny zapach oraz objawy ogólne tj.: podwyższona temperatura ciała dziecka, rozdrażnienie – wskazuje to na zakażenie pępka. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia, gdyż zbagatelizowany problem może być przyczyną sepsy, zapalenia otrzewnej lub zapalenia mięśni brzucha.
- Gdy po odpadnięciu, pępek zbyt intensywnie krwawi, może to świadczyć o zaburzeniu krzepliwości krwi.
- W niektórych przypadkach po odpadnięciu kikuta może pojawić się różowa grudka. Jest to ziarniniak pępkowy przerastająca i niegojąca się tkanka bliznowa. W wielu przypadkach samoistnie zanika, jednak zdarzają się sytuacje, że wymagany jest zabieg korygujący.
- Zdarza się również występowanie wady anatomicznej jaką jest przetrwały moczownik. Jest to połączenie pomiędzy szczytem pęcherza moczowego a pępkiem. Rodzice obserwują wówczas niegojący się pępek, z którego wycieka mocz. Wówczas konieczna jest konsultacja chirurgiczna.
Bibliografia
- Wytyczne Nadzoru Krajowego w dziedzinie Neonatologii 2010 r.
- Jędral B., Witkowska- Zimny M. Sposoby pielęgnacji kikuta pępowinowego wczoraj i dziś. Połozna Nauka i Praktyka. 2018, nr 2 (42).
- Świetliński J. Neonatologia i opieka nad noworodkiem Tom 1. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa: 2016.
- Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Dmoch-Gajzlerska E. Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2014.
- Kamińska E. Pielęgnacja kikuta pępowinowego u noworodków. Medycyna Praktyczna Pediatria 2010/01.