+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Wygoda przede wszystkim, czyli pozycje do karmienia

Jaka pozycja do karmienia piersią po porodzie?

W doborze pozycji do karmienia piersią po porodzie naturalnym należy kierować się własną wygodą. Dobór pozycji po porodzie drogami natury zależeć też może od tego, czy miałaś wykonane nacięcie krocza. Jeśli nie, wygodniejsze mogą się okazać pozycje siedzące takie jak pozycja krzyżowa, spod pachy czy klasyczna. Jeśli natomiast masz założone szwy lub siedzenie jest dla Ciebie bolesne, skorzystaj z pozycji leżących, lub udogodnień w postaci poduszek odciążających krocze. Pamiętaj, by po nacięciu krocza, nie siadać obciążając całym ciężarem ciała ranę, ale nieco bokiem. 

Pozycje do karmienia piersią

W czasie pierwszych karmień po porodzie pozycją, którą dobierzesz lub którą zasugeruje położna, będzie pozycja leżąca na boku. Nie wymaga siadania, dziecko leży na stabilnym podłożu i łatwo jest je zabezpieczyć od strony pleców, zrolowanym kocykiem lub poduszkami. Pozycja ta pozwoli też na wypoczynek po porodzie. 

Pozycją, którą warto wypróbować po porodzie, jest pozycja krzyżowa. Jest ona korzystna podczas nauki karmienia, pozwala bowiem kontrolować dłonią główkę dziecka. Usiądź wygodnie i przytul dziecko brzuszkiem do swojego brzucha, a jego nogi skieruj pod pachę po przeciwnej stronie niż pierś, z której chcesz karmić. Ramieniem, również przeciwległym, podtrzymuj tułów dziecka, a dłonią głowę (Karmiąc z piersi lewej, podtrzymuj dziecko prawym ramieniem). Aby ułatwić karmienie i odciążyć rękę, możesz użyć poduszek stabilizujących ramię. 

Pozycja klasyczna  jest również pozycją siedzącą. Główkę dziecka opiera się w zgięciu łokciowym,
a tułów na ramieniu. Dłonią podtrzymuj pupę malucha. Jeśli masz trudność z tą pozycją, nie martw się, wymaga ona nieco więcej wprawy. 

.

Pozycja spod pachy – siedząc wygodnie, ułóż dziecko na ramieniu, kierując jego nóżki pod swoją pachę, a ramieniem podtrzymując tułów. Dłonią skieruj główkę noworodka do piersi.

Pozycja leżąca na wznak jest pozycją, która przynajmniej na początku przygody z karmieniem, wymaga asysty położnej. Maluch leży brzuszkiem wzdłuż lub skośnie na klatce piersiowej mamy, a jego główka powinna znajdować się na wysokości piersi. Ramieniem otocz dziecko z boku. Jeśli nie czujesz się pewnie, boisz się, że dziecko się zsunie, skorzystaj z innej pozycji. 

Karmienie piersią – rady dla mamy

Pozycja mamy i dziecka, na co warto zwrócić uwagę

  • Zapewnij sobie wygodne miejsce i oparcie pod plecy lub głowę
  • Pamiętaj, by przystawiać dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka
  • Dziecko kieruj brzuszkiem do swojego ciała, możesz podeprzeć je poduszkami lub specjalną poduszką do karmienia
  • Ułóż malucha na odpowiedniej wysokości: broda dziecka powinna przylegać do piersi, a nos leżeć na wysokości brodawki
  • Ciesz się chwilą tylko we dwoje! Jeśli czujesz dyskomfort sprawdź, czy dziecko chwyciło pierś prawidłowo lub zmień pozycję. Jeśli problem się utrzymuje, poproś o pomoc położną lub doradcę laktacyjnego.

Bibliografia

  1. Nerhing- Gugulska M., Żukowska- Rubik M., Pietkiewicz A., 2012, Karmienie piersią w teorii i praktyce, Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy (red):. Medycyna Praktyczna, Kraków
  2. Bałanda A.(red.), 2009, Opieka nad noworodkiem Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 
mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.