+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Siódmy miesiąc życia

Twój maluszek staje się coraz bardziej aktywny ruchowo, ciężko go choć na chwilę zostawić samego.

Rozwój psychoruchowy w siódmym miesiącu życia

Zaczyna naśladować proste gesty pokazywane mu przez opiekunów, jak na przykład klaskanie i machanie ręką. Powoli zanikają błędne, nieporadne ruchy kończyn, przekształcając się w czynności zaplanowane, precyzyjne i ukierunkowane na wykonanie zadania. Różnorodności wciąż nabiera mimika twarzy, wyrażając teraz zgodnie ze stanem psychicznym niemal wszystkie emocje. Niemowlę może zacząć raczkować (ten etap nie występuje u wszystkich). Następuje postęp przy karmieniu, dziecko potrafi już pobierać posiłki ustami gdy jest karmione lub nawet samo próbuje podawać sobie porcje łyżeczką i kubkiem. Pojawia się umiejętność rozgniatania i żucia większych cząstek pokarmu z jednoczesnym zanikiem ich wypluwania. To stwarza nowe możliwości w rozszerzaniu diety.

rozwój 7 miesiąc życia

W tym czasie podczas siadu zaznacza się obecność reakcji oparcia (wytrącenie z równowagi postawy ciała powoduje napięcie mięśni jednej ze stron) oraz odruchu utykania (podparcie się przy wytrąceniu z równowagi). Jeśli nie pojawił się wcześniej, w tym lub następnym miesiącu można spodziewać się zaobserwowania odruchu gotowości do skoku (dziecko objęte za tułów i opuszczane w dół, wyciąga kończyny górne w tym kierunku). Odruch Landaua przybiera ostateczną formę z wyprostem karku i tułowia, która utrzyma się do końca drugiego roku życia. Dojrzewa odruch chwytania, dziecko doskonali chwyt nożycowy, który wkrótce wyewoluuje w typowo ludzki chwyt pęsetkowy (kciuk-palec wskazujący), dzięki temu może już świadomie pod kontrolą wzroku chwytać i przemieszczać przedmioty w zasięgu ręki.

Rozwój ciała w siódmym miesiącu życia

W tym czasie procent energii przeznaczanej na wzrost maleje i wynosi 5% całkowitego wydatku energetycznego. Zmaleje zatem tempo przyrostu masy ciała i wyniesie około 350-450 g miesięcznie.

Wizyta u lekarza

Należy zgłosić się na nią w ciągu 7. miesiąca życia. Warto porozmawiać z lekarzem na temat dalszego rozszerzania diety. Warto rozważyć wspólnie z lekarzem stosowność szczepień przeciw grypie i meningokokom, jeśli nie zostały wcześniej zastosowane.

 7 miesiąc życia wizyta kontrolna lekarz

Szczepienia w siódmym miesiącu życia

W tym czasie zostanie podana ostatnia w pierwszym roku życia dawka szczepionki przeciw WZW B.

Żywienie w siódmym miesiącu życia

W tym czasie przerwa nocna w karmieniu powinna wynosić już około 9 godzin.

Naturalne żywienie

Karmienie piersią odbywa się wciąż na żądanie. Dołącza się zupki jarzynowe z gotowanym mięsem lub rybą, kleik glutenowy, kaszkę/kleik bezglutenowy i przeciery owocowe lub soki przecierowe. Można włączać zdrowe przekąski podawane do ręki (np. gotowana marchewka, jabłko, kawałek pieczywa). Bez obaw można podawać fermentowane produkty mleczne (jogurt, kefir, maślanka, sery). Należy również zapewnić dziecku stały dostęp do wody (niskozmineralizowanej, niskosodowej).

żywienie 7 miesiąc życia

Sztuczne żywienie

Następuje zmiana mleka na następne. Zawiera ono więcej białka i żelaza niż mleko początkowe. Mleko to podaje się 3 razy dziennie w ilości około 170-180 ml. Dziecko powinno otrzymywać 5 posiłków na dzień, w tym zupkę przecierową z mięsem lub rybą, kaszkę mleczną bezglutenową, glutenową, przecier/sok owocowy. W tym okresie zaczyna się również podawać zdrowe przekąski do ręki oraz jajo kurze (prawidłowa podaż wynosi około połowę jaja dziennie, kilka razy na tydzień). Również w tym przypadku można podawać fermentowane produkty mleczne. Dziecko powinno mieć stały dostęp do niskosodowej/niskozmineralizowanej wody.

Zwróć uwagę!

Wiek niemowlęcy jest dominującym okresem rozpoczynającej się padaczki, która jest chorobą stosunkowo częstą i obejmuje około 1% populacji. Nie lekceważ jej objawów, powtarzające się napady mogą nieodwracalnie uszkodzić układ nerwowy. Jeśli Twoje dziecko nagle bez powodu zapatruje się w jeden punkt, zdaje się wyłączać świadomość, wykazuje splątanie, występują u niego szybkie zrywania mięśni, nagłe usztywnienie, rozluźnienie lub zgięcie całego ciała, powtarzające się automatyzmy (np. wyciąganie języka, mruganie oczami), niewyjaśnione gwałtowne napady śmiechu, utraty przytomności, podejmij diagnostykę neurologiczną. Być może konieczne będzie wykonanie badania EEG, pogłębiona diagnostyka przyczyny napadów i zapisanie leków. Pamiętaj, że podobne objawy mogą być spowodowane gorączką podczas infekcji, wówczas wskazane będzie leczenie szpitalne.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.