Wpływ papierosów na płodność
Spis treści
Zagadnienie wpływu palenia papierosów na ludzką płodność jest nadal stosunkowo mało poznane, jednocześnie temat niepłodności stanowi bardzo szerokie zagadnienie. Poniżej zamieszczamy kilka najważniejszych informacji, które mają bezpośredni związek z paleniem papierosów. Mówiąc w skrócie, z dotychczasowych badań obserwacyjnych wynika dość jasno, że nikotynizm ma negatywny wpływ na ludzką zdolność prokreacyjną, a dokładne mechanizmy wywołujące to zjawisko okryte są póki co wieloma niewiadomymi.
Wpływ papierosów na płodność kobiety
Z pewnością wiemy, że kobiety palące częściej mają problemy z zajściem w ciążę, co świadczy o ich częściowej niepłodności . Związki zawarte w dymie papierosowym mogą bezpośrednio uszkadzać komórki jajowe i powodować ich przedwczesne zanikanie oraz także wpływać negatywnie na rozwój nowych komórek . Okazało się również, że większe problemy z zajściem w ciążę mają nawet te palące kobiety, które poddają się zabiegom zapłodnienia in vitro – w porównaniu do ich niepalących rówieśniczek. Nawet do 40% mniej tego typu zapłodnień kończy się donoszoną ciążą i urodzeniem dziecka. Palenie papierosów stanowi także jeden z wielu czynników ryzyka tak zwanego przedwczesnego wygasania czynności jajników, co również skutkuje kobiecą niepłodnością.
Wpływ papierosów na płodność mężczyzny
Temat palenia papierosów a męskiej płodności wydaje się być niestety jeszcze mniej poznany niż ma to miejsce w przypadku kobiet. Obecne doniesienia wskazują, że dorośli mężczyźni, którzy przed urodzeniem byli narażeni na działanie dymu tytoniowego mogą mieć w ich przyszłości problemy z płodnością. Obserwuje się, że ich sperma jest uboższa w plemniki nawet do 20 – 25% w porównaniu do mężczyzn, u których tej ekspozycji nie wykazano.
Niezależnie od niewielkiej ilości dowodów naukowych zarówno w przypadku niepłodności męskiej jak i żeńskiej pierwszym krokiem celem poprawy zdolności wciąż pozostaje modyfikacja stylu życia. Oprócz całkowitego zaprzestania palenia papierosów zaleca się także rezygnację z innych powszechnych używek takich jak kofeina czy alkohol. Wskazana jest także umiarkowana, codzienna aktywność fizyczna oraz przyjmowanie pokarmów zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania przekazanym przez doświadczony w tym temacie personel.