Wpływ papierosów na laktację
Do tej pory udało nam się omówić tematykę wpływu papierosów na przebieg ciąży oraz rozwój płodu w organizmie matki. Dane statystyczne dostarczają nam informacji, że powrót do nałogu w niedługim czasie po urodzeniu jest niestety zjawiskiem bardzo powszechnym. Świeżo upieczona mama jest głęboko przekonana, że szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym nie są w stanie wywierać tak szkodliwego wpływu na dziecko, jak miało to miejsce w czasie ciąży.
Niestety nic bardziej mylnego! Istnieje bowiem wystarczająco dużo dowodów, aby stwierdzić, iż palenie papierosów jest ściśle związane z określonymi zaburzeniami obserwowanymi u matki w czasie karmienia piersią. Kobiety palące w porównaniu do ich niepalących rówieśniczek produkują ogólnie mniej mleka, z mniejszą zawartością tłuszczu, który jest przecież kluczowy dla rozwoju dziecięcego układu nerwowego w tym mózgu noworodka. Zaobserwowano również, że całkowity okres możliwości karmienia piersią ulega skróceniu.
Wpływ papierosów na laktację wyraża się nie tylko w formie zaburzeń obserwowanych u mamy: noworodki matek palących śpią mniej w porównaniu do maluszków karmionych mlekiem matek niepalących. Efekt ten okazuje się być jeszcze silniejszy jeśli karmienie miało miejsce tuż po wypaleniu papierosa przez mamę.