+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Wpływ alkoholu na płodność

W jaki sposób alkohol wpływa na płodność?

W dniu dzisiejszym niestety nie dysponujemy wysokiej jakości badaniami naukowymi, które pozwoliłyby ocenić wpływ czynników środowiskowych takich jak palenie tytoniu, sposób odżywiania, poziom stresu, picie kawy czy spożywanie alkoholu na ludzką płodność. Do dyspozycji służą nam głównie badania obserwacyjne, które opatrzone są niestety wieloma niedoskonałościami, nie oznacza to jednak, że nic nie wnoszą do stanu naszej wiedzy na temat niepłodności.

Spożywanie alkoholu w umiarkowanych ilościach, tj. mniej niż 2 porcje standardowe alkoholu dziennie prawdopodobnie nie ma wpływu na ludzką płodność, lub też ten wpływ zdaje się być niewielki. Zaleca się, aby unikać spożywania większych ilości alkoholu podczas starania się o dziecko. Najlepiej jest całkowicie zrezygnować z picia, jeśli jest się kobietą, bowiem bezpieczna dawka alkoholu niewpływająca na płód we wczesnych i późniejszych etapach ciąży, nie została do tej pory określona.

Alkohol w różnym stopniu oddziałuje na płodność męską i żeńską. Wykazano, że kobiety przy spożywaniu więcej niż 14 porcji alkoholu tygodniowo, dłużej starają się o dziecko.

Zdania na temat umiarkowanego picia (3 do 13 porcji alkoholu tygodniowo) są bardziej podzielone,
w niektórych badaniach udowodniono negatywny wpływ alkoholu na zdolność posiadania potomstwa, w innych zaś tego wpływu nie zaobserwowano.

Wpływ alkoholu na męską płodność jest nieco lepiej poznany. Picie w dużych ilościach może skutkować nieprawidłową funkcją gonad (jąder), zmniejszonym wydzielaniem testosteronu, impotencją, oraz upośledzoną produkcją plemników. Umiarkowane picie alkoholu przez mężczyzn zdaje się nie wpływać negatywnie na ich zdolności rozrodcze. Jeśli natomiast kobieta i mężczyzna równocześnie spożywają powyżej 4 porcji alkoholu tygodniowo, szansa donoszenia ciąży zakończonej przyjściem dziecka na świat zmniejsza się około 20%.

Alkohol a płodność – w skrócie

  • Wpływ alkoholu na ludzką płodność nie został do tej pory w pełni wyjaśniony.
  • Zaleca się unikać spożywania alkoholu w okresie starania się o dziecko z uwagi na potencjalne osłabienie zdolności rozrodczych kobiety oraz ryzyko dla dziecka.
  • Alkohol wydaje się w większym stopniu zaburzać żeńską płodność, niż męską, aczkolwiek zarówno kobiety jak i mężczyźni spożywający alkohol w dużych ilościach mają problemy z płodnością.
  • Umiarkowane spożywanie alkoholu przez mężczyzn zdaje się nie wpływać negatywnie na płodność.
mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.