Fizjoterapeuta uroginekologiczny w ciąży
Fizjoterapeuta uroginekologiczny w dobie chorób cywilizacyjnych, może zaoferować ogromne wsparcie dla kobiet będących w ciąży. Biorąc pod uwagę, że obecnie znacznie przesunął się w latach czas, w którym kobiety zachodzą w ciążę, potęguje to ilość dolegliwości, których doświadczają. Praca siedząca, ograniczona aktywność ruchowa, stres, istniejące już dysfunkcje także przyczyniają się do tego, że organizm szybciej wysyła niepokojące sygnały, które pozostawione same sobie mogą wywołać negatywne skutki.
Ze względu na dużą ilość zmian w ciele kobiety będącej w ciąży związanych m in. z przystosowaniem organizmu do rosnącego dziecka fizjoterapia może mieć charakter profilaktyczny bądź terapeutyczny.
Najczęstsze powody, dla których kobiety w ciąży odwiedzają gabinet fizjoterapeuty uroginekologicznego to:
- Dolegliwości bólowe kręgosłupa – w większości przypadków problem związany jest z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym, choć oczywiście może dotyczyć całego kręgosłupa. Same dolegliwości nasilają się wraz z rosnącym brzuszkiem, a objawy mogą mieć charakter promieniujący utrudniający poruszanie się, zmianę pozycji. W wielu przypadkach za symptomy wskazujące na rwę kulszową odpowiedzialny jest zbyt napięty mięsień gruszkowaty. Właściwie dobrana terapia przynosi zdecydowaną poprawę.
- Dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej opisywane jako „kłujący ból utrudniający oddychanie. Problem u większości kobiet związany uciskiem powiększającego się brzucha na przeponę oddechową stąd dolegliwości te mogą nasilać się wraz z upływem ciąży. Na te dolegliwości częściej narażone są kobiety, u których brzuch jest mocniej uniesiony ku górze, natomiast nie jest to reguła. Uwolnienie przepony jest kluczowe w etapie przygotowawczym do porodu, także eliminacja tych dolegliwości jest istotna nie tylko w kontekście łagodzenia dolegliwości bólowych, ale także właściwego przygotowania ciała do porodu.
- Ból spojenia łonowego – często określany jako kłujący, uporczywy ból zlokalizowany centralnie w obrębie spojenia łonowego z możliwością promieniowania do pachwin. Zdecydowanie ogranicza możliwość poruszania się szczególnie w sytuacjach wymagających odwodzenia nóg. W pierwszej kolejności kluczowe jest określenie czy jest to ból wynikający z napięcia struktur więzadłowych, czy doszło do rozejścia spojenia łonowego. W zależności od oceny dobierana jest właściwa terapia. W przypadku dolegliwości bólowych ze strony spojenia łonowego bardzo dobrze sprawdza się kinesiotaping.
- Rozejście mięśnia prostego brzucha – pojawiający się na brzuchu „stożek” jest powodem, dla którego kobiety zgłaszają się do fizjo uro (fizjoterapeutki uroginekologicznej) w celu diagnostyki. Wraz z zaawansowaniem ciąży dochodzi do stopniowego rozciągania powłok brzusznych powodując tym samym dysbalans mięśniowy, który może w konsekwencji doprowadzić do rozejścia mięśni prostych brzucha, rozciągnięcia kresy białej, a tym samym spowodować zaburzenia statki przedniej ściany brzucha. Wprowadzenie terapii jeszcze na etapie ciąży jest istotnym czynnikiem ograniczającym postęp dysfunkcji jak również zwiększającym powodzenie terapii po porodzie.
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu – dysfunkcja związana z upośledzonym działaniem mięśni dna miednicy. Terapię w obrębie tych struktur fizjo uro dobiera indywidualnie w zależności od etapu ciąży, stanu samych mięśni jak również stopnia nasilenia objawów. W końcowym etapie praca skoncentrowana jest na przygotowaniu mięśni do porodu siłami natury. Świadoma praca z ciałem w trakcie porodu ma kluczowe znaczenie dla ochrony mięśni dna miednicy i tym samym ograniczenia postępu już istniejącego problemu związanego z nietrzymaniem moczu.
Oczywiście na etapie ciąży fizjoterapeuta ma wachlarz metod, które może zastosować by zmniejszyć bądź całkowicie wyeliminować powstałe dysfunkcje tak by było to bezpieczne dla mamy jak i dla dziecka. Warto jednak pamiętać o tym, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć stąd staramy się zachęcać kobiety, aby pojawiły się u fizjo uro profilaktycznie. Znajomość zmian, które następują wraz ze stopniem zaawansowania ciąży, wprowadzenie właściwych nawyków może w dużym stopniu uchronić kobietę bądź mocno zminimalizować ryzyko powstania wszystkich wyżej wymienionych dysfunkcji.
Jeśli chcesz umówić się na konsultację do fizjoterapeuty uroginekologicznego w Krakowie, to zapraszamy Cię do Centrum Medycznego Meavita. Zapoznaj się z naszą ofertą – OFERTA FIZJOTERAPIA KRAKÓW.