Rozejście mięśnia prostego brzucha w ciąży – jak sobie z nim radzić?
Jeśli już w ciąży zauważalne są objawy sugerujące pojawienie się rozejścia mięśnia prostego brzucha (Diastasis Recti), to jest to najlepszy czas aby wdrożyć podstawowe zasady terapeutyczne i rozpocząć starania aby po porodzie móc cieszyć się funkcjonalnym, silnym i ładnie wyglądającym brzuchem.
Mówiąc o wprowadzaniu zasad terapeutycznych nie mamy oczywiście na myśli forsownych i obciążających ćwiczeń ani terapii manualnej mięśnia prostego brzucha (na to przyjdzie czas po porodzie, a w przypadku intensywnych ćwiczeń nawet dopiero po kilku miesiącach). Najważniejsze w ciąży jest nauczenie się prawidłowych nawyków, które nie tylko zabezpieczą brzuch i cały organizm przed ewentualnymi konsekwencjami, zmniejszą ryzyko nadmiernego rozciągnięcia kresy białej ale i ułatwią i przyśpieszą terapię po porodzie.
Do podstawowych nawyków zaliczamy:
- prawidłowa postawa ciała,
- prawidłowe wykonywanie codziennych czynności,
- prawidłowe wstawanie, kaszlenie, kichanie, podnoszenie ciężarów.
Dodatkowo, jeśli nie ma przeciwwskazań, możemy rozpocząć indywidualnie dostosowany trening. Ważne jest jednak aby ćwiczenia dobrane były do możliwość przyszłej mamy oraz aby wraz z zaawansowaniem ciąży, modyfikować ćwiczenia, dostosowując je do zmian zachodzących w organizmie (w tym także do zmian szerokości i kondycji kresy białej)
Jakie ćwiczenia wykonujemy, aby pomóc sobie w walce z rozejściem?
- ćwiczenia świadomościowe – klucz do sukcesu!
- ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie (w ciąży – delikatne, o niskiej intensywności i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i indywidualnego dostosowania!)
- ćwiczenia dna miednicy (z zachowaniem podstawowych zasad oraz pamiętając o czekającym w niedalekiej przyszłości porodzie, w czasie którego dno miednicy powinno stanowić wsparcie i pomoc, a nie utrudnienie)
Kompendium wiedzy na temat rozejścia mięśnia prostego brzucha znajdziesz na stronie RMPB.PL