Na czym polega pomiar stężenia glukozy na glukometrze?
Przeprowadzenie pomiaru polega na pobraniu kropli krwi (najczęściej z palca), naniesieniu jej na test paskowy umieszczony w aparacie i odczytaniu wyniku. Dostępne na rynku glukometry mierzą stężenie glukozy za pomocą jednej z dwóch metod: fotochemicznej i elektrochemicznej.
Większość chorych na cukrzycę odnosi korzyści z regularnego badania poziomu cukru we krwi. Wszyscy diabetycy typu 1 oraz inne osoby które zażywają insulinę, lub leki stymulujące produkcję hormonu insuliny muszą regularnie dokonywać pomiarów cukru jako część samokontroli i leczenia choroby. Pozwala to uniknąć groźnych niedocukrzeń i hiperglikemii.
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń o zróżnicowanych cenach. Istotnym kryterium wyboru jest dokładność glukometru , gdyż im dokładniejsze wyniki, tym większa szansa na lepszą kontrolę cukrzycy. Nowsze glukometry są dokładniejsze, gdyż muszą spełniać ostrzejsze kryteria, narzucone przez Unię Europejską. Jeśli chcemy mieć pewność że nasz glukometr jest dokładny, należy sprawdzić czy spełnia standardy ISO.
Należy pamiętać, że celem glukometrii jest monitorowanie stopnia wyrównania glikemii u chorych na cukrzycę, a nie diagnostyka!