+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Co powinna zabrać ze sobą do szpitala ciężarna chorująca na cukrzycę?

Organizacją wyprawki do szpitala kobieta powinna zająć się już kilka tygodni przed planowanym terminem rozwiązania. Zaopatrzenie się w rzeczy niezbędne na pobyt w szpitalu czy te potrzebne do opieki nad noworodkiem w pierwszych dniach jego życia zajmuje zwykle trochę czasu i nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Tym bardziej jeśli ciężarna choruje na cukrzycę, przez co musi zażywać insulinę i regularnie kontrolować poziom glikemii w organizmie. W takim przypadku tuż przed wyjazdem do szpitala do przygotowanej torby koniecznie należy włożyć glukometr wraz z paskami testowymi, nakłuwacz oraz zestaw do wykonywania iniekcji insuliny.

Mogłoby się wydawać, że w szpitalu kobieta będzie miała dostęp do glukometrów i pasków będących na wyposażeniu oddziału, w którym przebywa. Niemniej jednak uważa się, że codzienne pomiary glikemii powinny być wykonywane stale tym samym glukometrem i dobranymi do niego paskami testowymi. Używanie w tym celu różnych aparatów (np. pożyczanie ich od innych pacjentek) może skutkować uzyskaniem pomiarów nie odzwierciedlających rzeczywistego poziomu glukozy w organizmie, przez co samokontrola nie jest prowadzona w sposób wiarygodny. Jest to spowodowane faktem, że glukometry różnią się między sobą m.in. mechanizmem działania, stopniem precyzji pomiaru oraz zakresem błędu, który może być tym większy im wyższy jest w danej chwili poziom glikemii uzyskany podczas badania. Znajomość swojego aparatu i uzyskanie powtarzalnych wyników pomiarów pozwala na wiarygodną ocenę nie tylko prowadzonej samokontroli, ale także pracy glukometru.

Niemniej istotne jest również korzystanie z własnych pasków testowych. Na wiarygodność pomiaru wpływ ma bowiem właściwy sposób przechowywania pasków oraz przestrzeganie ich daty ważności. Ciężarna pożyczając paski od innej pacjentki nie wie, czy były one narażone na kontakt np. z wilgocią czy też znalazły się pod wpływem działania skrajnych temperatur – tymczasem wyroby te pod wpływem czynników zewnętrznych znacznie zmieniają swoje właściwości, co uniemożliwia wiarygodny pomiar glikemii. Ponadto, wiele glukometrów wciąż wymaga wprowadzenia kodu kalibracyjnego przed rozpoczęciem użytkowania nowego opakowania pasków, który umieszczony jest zwykle na opakowaniu. Potocznie można porównać proces kalibracji do “zgrania” pracy glukometru z paskami testowymi. Pominięcie etapu kalibracji skutkuje uzyskaniem niewiarygodnych wyników. Pożyczanie pasków testowych wiązałoby się zatem z koniecznością każdorazowej kalibracji glukometru i wprowadzania odpowiedniego kodu.

Posiadanie własnego nakłuwacza wraz z zestawem lancetów przede wszystkim sprzyja ochronie przed zakażeniem chorobami, które przenoszone są drogą krwiopochodną. Nakłuwacz, a przede wszystkim lancety, narażone są na kontakt i zanieczyszczenie krwią, dlatego warto pamiętać, aby tego typu sprzętów nie pożyczać. Lancety natomiast służą bezwzględnie do użytku jednorazowego i po wykonaniu nakłucia powinny być natychmiast wyrzucane.

Kompendium wiedzy na temat cukrzycy w ciąży znajdziesz w dziale CUKRZYCA CIĄŻOWA.

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – czw: 8:00 – 18:00
pt: 8:00 – 16:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.