+48 881 20 20 20
+48 881 20 20 20

Test obciążenia glukozą - przygotowanie do badania

Doustny test obciążenia glukozą – w jakim celu go wykonujemy

Doustny test obciążenia glukozą jest badaniem, które wykonujemy aby wykazać:

  • prawidłową tolerancję glukozy,
  • nieprawidłową tolerancję glukozy,
  • cukrzycę.

Doustny test obciążenia glukozą (OGTT) – przebieg badania

Doustny test obciążenia glukozą wykonywany jest na zlecenie lekarza. Polega na pobraniu krwi z żyły na czczo, wypiciu w ciągu 5 minut roztworu glukozy i pobraniu krwi w określonym czasie od wypicia.

Zwykle pacjent samodzielnie kupuje glukozę, która jest do nabycia w każdej aptece. Proszek rozpuszczany jest w wodzie, objętość roztworu powinna wynosić 250 – 300 ml.

W czasie wykonywania testu pacjent nie może jeść, pić i palić. Musi przebywać w przychodni, nie wykonując wysiłku fizycznego. Niedopuszczalne jest wychodzenie np. „na zakupy”. Badanie to jest bezpieczne, jednak zawsze istnieje możliwość złego samopoczucia czy zasłabnięcia. Wysiłek fizyczny może spowodować zafałszowanie wyników testu.

Zgodnie z obecnymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego standardowo stosujemy dwa rodzaje testów odciążenia glukozą:

1. Dwupunktowy – pobieramy krew dwukrotnie, na czczo i w dwie godziny po obciążeniu dawką 75 mg glukozy.

2. Trzypunktowy – pobieramy krew trzykrotnie: na czczo, po godzinie i po dwóch godzinach od obciążenia dawką 75 mg glukozy. Test trzypunktowy jest wykorzystywany w diagnostyce zaburzeń węglowodanowych w ciąży.

Istnieje wiele modyfikacji tego testu. Na przykład na zlecenie lekarza, podczas doustnego testu obciążenia glukozą, może być zwiększona liczba pobrań krwi.

Znaczenie kliniczne testu obciążenia glukozą

Test ten jest stosowany w diagnostyce cukrzycy, lub stanów predysponujących do rozwoju cukrzycy. Po podaniu glukozy obserwowane są  zmiany jej poziomu w krwi badanego (glikemii),  związane z szybkością wydzielania insuliny i wchłaniania glukozy przez komórki organizmu. Doustny test tolerancji glukozy pozwala na diagnozowanie nietolerancji glukozy, cukrzycy, cukrzycy w ciąży oraz cukrzycy ciążowej. Po podaniu glukozy,  z trzustki wydzielana jest w dwóch etapach insulina – po kilku minutach zapas zgromadzony w trzustce, a następnie pula powstająca na bieżąco (do 2 godz. po podaniu glukozy).

Badanie należy wykonać rano, po przespanej nocy, na czczo, 8 do 12 godzin po spożycia ostatniego posiłku. Głodzenie dłuższe niż 15 godzin, lub nadmierne obciążenie słodyczami w dniu poprzedzającym test, pogarsza tolerancję glukozy. Co prowadzi do uzyskania fałszywego wyniku. W godzinach porannych przyswajanie glukozy jest najgorsze, dlatego też najszybciej zostanie rozpoznane zaburzenie jej metabolizmu.

Testu obciążenia glukozą nie wykonujemy u pacjentów z rozpoznaną cukrzycą, z chorobą przewodu pokarmowego, która utrudnia przeprowadzenie testu (zespoły upośledzonego wchłaniania, stany po resekcji żołądka) i w stanach ostrych.

Uwaga!

U kobiet w ciąży wykonuje się trzypunktowy test doustnego obciążenia glukozą. Należy pamiętać, że dla kobiet ciężarnych stosowany jest odrębny zakres norm.

Wg Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z 2022 r., prawidłowy wynik doustnego testu obciążenia glukozą u kobiet w ciąży, jest jeżeli żadna z poniższych wartości nie jest przekroczona:

Na czczo:

  • poniżej 92 mg/dl
  • poniżej 5,1 mmol/l

Po 1 godzinie

  • poniżej 180 mg/dl
  • poniżej 10 mmol/l

Po 2 godzinach

  • poniżej 153 mg/dl
  • poniżej 8,5 mmol/l

Szczegółowe informacje temat doustnego testu obciążenia glukozą u kobiet w ciąży znajdziesz w artykule TEST OBCIAŻENIA GLUKOZĄ W CIĄŻY.

Przygotowanie do testu obciążenia glukozą (OGTT) krok po kroku

  • zadzwoń do punktu pobrań – w niektórych trzeba umówić się na konkretny termin
  • test powinien być wykonany w godzinach porannych
  • zapytaj w laboratorium czy masz zakupić w aptece glukozę, która jest potrzebna do wykonania testu, jeśli tak – kup zwykłą, bezsmakową glukozę 75 g
  • test jest wykonywany na czczo (nie jemy i nie pijemy niczego oprócz wody na 8-12 godz. przed badaniem)
  • przynajmniej przez 3 dni przed pobraniem krwi nie zmieniaj swojej diety i nie stosuj ograniczeń węglowodanów (w całodziennej diecie powinno być nie mniej niż 150 g węglowodanów przy zwyklej aktywności fizycznej)
  • nie należy przeprowadzać testu w trakcie i w ciągu 72 h po prowadzonej krótkotrwałej steroidoterapii oraz w trakcie dożylnej terapii beta-mimetykami
  • w dniu przed badaniem unikaj intensywnej aktywności fizycznej
  • w tygodniu przed badaniem nie zmieniaj nic w swoim codziennym sposobie żywienia, nie pij alkoholu i nie pal papierosów
  • na test przyjdź po dobrze przespanej nocy
  • jeżeli jesteś przeziębiona, masz infekcję – przełóż test na inny termin
  • rano przed badaniem nie zażywaj żadnych leków, chyba, że lekarz zaleci inaczej (zawsze tą kwestię skonsultuj z lekarzem)
  • 75 g glukozy powinna być rozpuszczona w 250-300 ml wody bez żadnych dodatków, tak przygotowany roztwór glukozy należy wypić w ciągu 5 min., nie dłużej
  • zabierz ze sobą książkę, gazetę, laptopa itp., dzięki którym łatwiej będzie Ci spędzić czas pomiędzy kolejnymi pobraniami krwi
  • w trakcie trwania badania powinno się siedzieć, nie przyjmować jakiegokolwiek pożywienia i nie palić papierosów, każda aktywność może zafałszować wyniki testu
  • badanie składa się z trzech pobrań krwi: na czczo przed wypiciem roztworu glukozy, 1 h po wypiciu roztworu glukozy i 2 h po wypiciu roztworu glukozy – zadbaj więc wcześniej o to, aby na czas trwania testu (ok. 2,5 h) nie mieć żadnych planów i nigdzie się nie śpieszyć

Dla ułatwienia dodaliśmy zalecenia w formie  checklisty do pobrania.

Do pobrania

mapa dojazdu

Centrum Medyczne Meavita

Nasza lokalizacja

ul. Rusznikarska 14 lokal XX,
31-261 Kraków

Rejestracja pacjentów

pon – pt: 7:00 – 18:00
+48 881 20 20 20
+48 881 30 30 30
kontakt@meavita.pl

Fizjoterapia

mgr Ewelina Bijak
+48 881 03 03 07

mgr Konrad Węgliński
+48 881 91 91 60

fizjoterapia@meavita.pl

Poradnia dietetyczna

mgr Aneta Żebrowska

dietetyka@meavita.pl

Infolinia testy prenatalne

+48 881 03 03 03

Poradnia psychologiczna

mgr Gabriela Czarnecka
+48 881 03 03 04

mgr Dorota Stachnik
+48 881 03 03 05

mgr Aleksandra Wasilewska

psychologia@meavita.pl

Inspektor Ochrony Danych

Łukasz Długosz
iod@meavita.pl

Nasze strony

Media społecznościowe

Współpraca

Treści publikowanie na stronie mają charakter informacyjny oraz edukacyjny, nie stanowią porady medycznej.