Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Rozwój dziecka – jedenasty miesiąc życia

Rozwój dziecka – jedenasty miesiąc życia

Tak, to już jedenasty miesiąc maluszek jest z wami,  niedługo pierwsze urodziny.

Young Girl On Stairs In Pajamas At ChristmasRozwój psychoruchowy: dziecku nie sprawia już problemu dowolne ułożenie podczas siedzenia i leżenia. Postęp nauki poruszania się mógł zajść tak daleko, że niemowlę potrafi samodzielnie przy niewielkiej pomocy otoczenia chodzić na nóżkach. Jeśli tak się nie stało, ale widać motywację w poznawaniu środowiska, raczkowaniu lub w nauce chodzenia za rączkę, nie ma się czym martwić, każde dziecko osiąga tą umiejętność w swoim czasie. Eksploracja zakamarków pomieszczeń przybiera na sile. Otwieranie szuflad i szafek przestanie być przeszkodą w dostaniu się do miejsc gromadzenia zabawek, ale również i miejsc niebezpiecznych. Konieczne będzie zabezpieczenie wszelkich przedmiotów zagrażających zdrowiu dziecka, a więc środków czystości, drobnych przedmiotów mieszczących się w jamie ustnej, sztućców i narzędzi, elektryczności. Wzrasta samodzielność dziecka przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak ubieranie się czy kąpiel. Niemowlę pamięta co raz więcej nazw przedmiotów, miejsc i imion, rozumie bardziej skomplikowane polecenia, które akceptuje i wykonuje lub odrzuca.

Rozwój ciała: przyrost masy ciała w tym miesiącu wyniesie około 350-400 g. Uzębienie w tym wieku zazwyczaj obejmuje już 4 siekacze.

Wizyta u lekarza

W tym miesiącu nie jest wymagana wizyta lekarska.

Szczepienia

Brak szczepień obowiązkowych w tym okresie. Następne szczepienia zaplanowane są na 13.-14. miesiąc życia.

Żywienie

Naturalne: pozostaje karmienie piersią na żądanie z liczbą posiłków 4-5 dziennie, przy czym nadal 3 z nich są daniami mlecznymi z dodatkiem pieczywa, biszkoptów lub sucharków.
Sztuczne: 4-5 posiłków dziennie, w tym 3 posiłki mleczne (3 x 190-220 ml). Dania mleczne wzbogaca się niewielką ilością pieczywa, biszkoptów, sucharków.

Czytaj więcej