Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Rozwój dziecka – dziewiąty miesiąc życia

Rozwój dziecka – dziewiąty miesiąc życia

Z dnia na dzień Twoje dziecko staje się coraz bardziej aktywne ruchowo, potrafi wyrażać swoje emocje.

 

Little girl playing with a puppy husky, isolated on whiteRozwój psychoruchowy: dojrzewają odruchy posturalne, dziecko potrafi sprawnie trzymać głowę w pionie, skutecznie utrzymywać pozycję siedzącą i samodzielnie zmieniać bok na którym leży. Niemowlę dołącza trzeci palec do chwytu pęsetkowego oraz potrafi zgarniać przedmioty do środka dłoni. Zna i zapamiętuje nazwy niektórych przedmiotów, zwraca na nie uwagę kiedy opiekunowie mówią o nich. Dziecko raczkuje (nie u wszystkich), stoi samodzielnie i próbuje chodzić. Zdaje już sobie sprawę z ciągłości istnienia przedmiotów, potrafi więc domagać się zabawki, której nie ma w polu widzenia. Rozumie już znaczenie negacji, wyraźnie hamuje czynność kiedy ktoś powie „nie”. Nawołuje osoby z otoczenia wyuczonymi nazwami, próbuje zwrócić na siebie uwagę. Wyraźnie widać jego zainteresowanie zabawkami, obrazkami, twarzami osób z otoczenia. Lubi badać środowisko dłońmi i ustami. Na tym etapie występuje silna więź emocjonalna z dominującym opiekunem, wyraźnie zauważa się też zjawisko tęsknoty.

Rozwój ciała: od tej pory do 18. miesiąca życia można spodziewać się zarośnięcia ciemiączka przedniego. Przyrost masy ciała w tym miesiącu powinien wynieść około 350-400 g.

Wizyta u lekarza

Zaleca się zgłoszenie do poradni w przedziale 9.-10. miesiąca życia dziecka. Będzie to ostatnia profilaktyczna wizyta w okresie niemowlęcym. Specjalista przeprowadzi wywiad i badanie fizykalne. Wizyta tym razem nie wiąże się ze szczepieniami obowiązkowymi.

Szczepienia

W tym czasie nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe.

Żywienie

children twins lying suck milk bottles on white backgroundZalecane jest zwiększanie różnorodności pokarmów, wprowadzanie nowych warzyw i owoców, można stopniowo zacząć stosować przyprawy i zioła w umiarkowanej ilości, np. koper, pietruszkę, bazylię, kurkumę, miętę, estragon, tymianek, czosnek, cebulę. Uwaga, z początku dziecko może nie tolerować przypraw, wówczas należy zmniejszyć ich ilość. Kontynuuje się podawanie około połowy jaja kurzego kilka razy w tygodniu. Zwiększa się również różnorodność podawanego nabiału (ser, jogurt, kefir, maślanka). Nadal podaje się przeciery jarzynowe z miękkim mięsem i ryżem lub ziemniakami, przeciery owocowe i soki przecierowe. Jedna z codziennych zupek powinna zawierać gluten (np. dodatek kaszy).

Naturalne: karmienie piersią odbywa się na żądanie. Zalecana liczba posiłków to 4-5, przy czym 3 z nich są daniami mlecznymi wzbogaconymi niewielką ilością stałych produktów, takich jak pieczywo, biszkopty, sucharki. Stałe cząstki będą stymulować rozwój żucia i rozgniatania kęsów pokarmu.
Sztuczne: pozostaje podawanie 5 posiłków dziennie, z których 3 są posiłkami mlecznymi (3×190-220 ml). Dania mleczne wzbogaca się niewielką ilością pieczywa, biszkoptów, sucharków.

Zwróć uwagę!

Czy po przyprawach lub ziołach u dziecka występują reakcje alergiczne (np. obrzęk błon śluzowych, zaczerwienienie skóry, wysypka, świąd, świszczący oddech)? W przypadku ich stwierdzenia, zaprzestań stosować dany dodatek i skonsultuj się z lekarzem, aby potwierdzić lub wykluczyć alergię oraz rozważyć włączenie leczenia.

Czytaj więcej