Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Rozejście (rozstęp) mięśnia prostego brzucha

Rozejście (rozstęp) mięśnia prostego brzucha

Rozstęp mięśnia prostego brzucha – pojęcie coraz częściej spotykane wśród kobiet w ciąży oraz młodych mam. Pragnąc wrócić do formy po porodzie oraz zadbać o wygląd swojego brzucha, kobiety często napotykają na swej drodze przeszkodę jaką jest rozciągnięta kresa biała i osłabione mięśnie brzucha. Jak sobie z tym poradzić i co zrobić by o siebie zadbać?  Wbrew pozorom – możliwości jest naprawdę całkiem sporo.

Rozstęp mięśnia prostego brzucha – czym on jest?

z (8)Rozstępem mięśnia prostego brzucha nazywany  rozejście się na boki obu głów mięśnia prostego w obrębie ściany brzucha .  Do podstawowych przyczyn tego zjawiska należy rosnąca w ciąży macica oraz zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy. W sytuacji gdy mięśnie brzucha są słabe i mało elastyczne (głównie na skutek braku ćwiczeń przed ciążą oraz w jej trakcie), często po porodzie nie dochodzi do naturalnego powrotu mięśni do fizjologicznego położenia i zauważalny  pozostaje rozstęp (rozejście) wzdłuż kresy białej (pasmo łącznotkankowe  położone w linii środkowej ciała, łączące mięśnie proste brzucha).

Jakie są objawy rozstępu mięśni prostych brzucha?

Fotolia_97989794_Subscription_XXL(1)Najczęściej objawia się on uwypukleniem w linii środkowej ciała, szczególnie w miejscu gdzie mięśnie są od siebie najbardziej oddalone czyli w okolicy pępka i poniżej. Najbardziej  zauważalne zmiany występują podczas napinania brzucha (np. przy podnoszeniu głowy do góry w czasie leżenia na plecach lub podczas wstawania z łóżka bez użycia rąk) gdyż wzdłuż brzucha uwidacznia się stożkowe uwypuklenie.
Mimo iż konsekwencje rozstępu mięśni prostych brzucha  nie są niebezpieczne, często bywają bardzo uciążliwe dla młodej mamy

 • defekt estetyczny,
 • bóle pleców,
 • zmniejszona stabilność kręgosłupa i miednicy,
 • utrudniony ruch prostowania tułowia z pozycji zgięciowej
 • ryzyko powstania przepukliny pępkowej.

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie rozstępu mięśni prostych?

dsc_0284Najczęściej problem ten dotyka młodych, szczupłych kobiet o wiotkiej budowie ciała oraz kobiet które przed ciążą i w jej trakcie nie podejmowały odpowiedniej aktywności fizycznej. Dodatkowo narażone są także kobiety u których występuje:

 • duża waga urodzeniowa dziecka,
 • ciąża mnoga,
 • duża ilość wód płodowych,
 • nadmierny przyrost wagi,
 • znaczna otyłość,
 • kolejna ciąża.

Rozstęp mięśni prostych brzucha – jak sprawdzić czy go mam?

Rozstęp mięśnia prostego brzucha zdiagnozuje każdy lekarz oraz fizjoterapeuta do którego się zgłosisz. Z łatwością możesz jednak wykonać odpowiedni test sama!

Jak to zrobić?

Połóż się na plecach  z kończynami dolnymi zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych oraz stopami opartymi na podłożu.
Ułóż palce dłoni ( najlepiej palec wskazujący oraz środkowy) na brzuchu w linii środkowej na wysokości pępka. Palce powinny być skierowane prostopadle do pępka. Delikatnie naciśnij palcami na brzuch.
Bardzo powoli unieś głowę i barki nad podłoże, zwracając szczególną uwagę na to co jesteś w stanie wyczuć pod palcami dłoni.
W przypadku występowania rozstępu mięśni prostych brzucha pod palcami powinnaś wyczuć rozluźnioną kresę białą (Twoje palce zapadają się w kierunku trzewi), zaś po bokach napięte brzuśce mięśni prostych.

Kiedy test jest dodatni?

Test uznajemy za dodatni w przypadku gdy 3 palce (lub więcej) są w stanie zmieścić się w przestrzeni pomiędzy brzegami napiętych mięśni prostych.
Test należy powtórzyć na całej dług

ości kresy białej (zarówno powyżej, jak i poniżej pępka)

dsc_0090

Co zrobić w przypadku zdiagnozowania rozstępu mięśnia prostego brzucha?

Przede wszystkim NIE WYKONUJ STANDARDOWYCH BRZUSZKÓW!
Ćwiczenia tego typu w znacznym stopniu mogą pogorszyć stan mięśni brzucha. Najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą, który dokładnie oceni stan mięśni a następnie dobierze odpowiednią terapię, która pomoże odzyskać siłę oraz odpowiednie napięcie mięśni. Ważne aby w przypadku rozejścia reagować jak najszybciej, ponieważ najlepsze efekty terapeutyczne możemy osiągnąć już w połogu! Nie czekaj więc i nie obawiaj się, że jest zbyt wcześnie na ćwiczenia (nie mylmy ćwiczeń w ramach terapii rozejścia mięśnia dna miednicy z forsownymi ćwiczeniami mającymi na celu walkę z kilogramami). Terapia manualna, kinesiotaping i wprowadzenie do codziennego życia odpowiednich nawyków i delikatnych ćwiczeń, pomoże Ci nie tylko zadbać o swój brzuch, ale uchroni również przed ewentualnymi konsekwencjami rozejścia mięśnia prostego.

 

Czytaj więcej!

Objawy i konsekwencje rozejścia mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Brzuch po porodzie – czyli czym jest rozstęp mięśnia prostego brzucha

Trening dna miednicy, czyli jak zadbać o swoją kobiecość.

18