Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Rehabilitacja blizny po cięciu cesarskim

Rehabilitacja blizny po cięciu cesarskim

Jak zadbać o bliznę po cięciu cesarskim? Co zrobić by była mniej widoczna?  Czy mogę wspomóc proces gojenia się blizny? Oto najczęściej zadawane pytania wśród mam po porodzie drogą cesarskiego cięcia. Oto kilka wskazówek.

Blizna po cięciu cesarskim – jak o nią dbać?

Blizna pooperacyjna,  jaką jest ta po cieciu cesarskim to nie tylko widoczna pamiątka po porodzie, ale również wyzwanie zarówno natury kosmetycznej jak i fizjoterapeutycznej. Należy pamiętać o właściwym postępowaniu z nią w okresie połogu. Oprócz prawidłowej higieny i zmian opatrunków tuż po zabiegu,  w późniejszym okresie powinnyśmy zadbać o jej prawidłową elastyczność i wygląd. Pozwoli nam to uniknąć zmian w obrębie blizny takich jak zgrubienia, powstanie przerostu tkanki w postaci bliznowca czy zrośnięcia blizny z warstwami podskórnymi.  Stany te dotyczą nie tylko aspektu  estetycznego, ale  mogą powodować uczucie ciągnięcia w obrębie blizny, dyskomfort oraz  ograniczenie ruchomości a nawet bóle.

Jak poprawić elastyczność blizny?

blizna3Skontaktuj się z fizjoterapeutą , który zastosuje na twoja bliznę odpowiedni techniki rehabilitacyjne (mobilizacja blizny), pozwalające uzyskać  elastyczność i  ruchomość blizny po cesarskim cięciu oraz zapobiegną  jej „przyklejeniu” do pozostałych warstw skóry. Z pomocą w terapii przychodzą też  środki uelastyczniające i wybielające bliznę zawierające m.in. na wyciągu z cebuli czy masy perłowej (ich stosowanie zawsze należy skonsultować ze specjalistą!) oraz specjalna aplikacja kinesiotapingu,  którą terapeuta aplikuje aby uzyskać  rozluźnienie i długotrwałe oddziaływanie na obszar blizny.
Jakie korzyści płyną z mobilizacji blizny?

  • zwiększenie elastyczności blizny,
  • zapobiega zrośnięciu blizny z tkankami podskórnymi,
  • zmniejszenie dyskomfortu związanego z uczuciem ciągnięcia i bólem,
  • zmniejszenie ryzyka zmian wzorców ruchowych (np. garbienia się),
  • znaczna poprawa wyglądu blizny (blizna jest bledsza, mniej widoczna, mniej wyczuwalna).

Rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu

Blizna, która została po porodzie zaniedbana, może dawać ogromne dolegliwości nawet po kilku latach!
Przed rozpoczęciem terapii, specjalista (fizjoterapeuta) ocenia aktualny jej stan. Sprawdza czy jest twarda czy miękka, czy jest elastyczna, w jakim zakresie możliwe jest jej przesuwanie ocenia jej wygląd oraz to jaki ma wpływ na całe ciało.
Dlaczego jest to tak istotne?
Ponieważ blizna, która nie została poddana rehabilitacji może powodować nie tylko defekt kosmetyczny, ale również:

  • problemy bólowe kręgosłupa (szczególnie w przypadku blizny zapadniętej/wciągniętej – częstą jej konsekwencją jest zgarbiona sylwetka),
  • ograniczenie ruchów,
  • zrosty z tkankami podskórnymi
  • tworzenie bliznowców,
  • bóle podobne do bólów menstruacyjnych (pojawiają się często jako konsekwencja złego zagojenia tkanek podskórnych, które tworzą pod blizną wałek tkankowy zahaczający o inne struktury i powodujący nawracający stan zapalny – także w przypadku blizn wizualnie estetycznych.

 

Pamiętaj! O bliznę warto zadbać zarówno zaraz po porodzie, jak i po dłuższym, nawet kilkuletnim okresie od cesarskiego cięcia!