Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Problemy ze snem w przebiegu ciąży

Problemy ze snem w przebiegu ciąży

W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele istotnych zmian mających za zadanie zapewnić dogodne warunki rozwoju płodu. Są to zarówno modyfikacje na poziomie biochemicznym np. hormonalne, jak i widoczne gołym okiem np. powiększenie obwodu brzucha. Wiele z zaistniałych zmian może prowadzić do powstania dolegliwości lub utrudnienia funkcjonowania w życiu codziennym.

Jednym z istotnych problemów dotyczących kobiet w ciąży jest bezsenność – zarówno pierwotna – bez chorób towarzyszących, jak i wtórna – spowodowana np. zaburzeniami nastroju, obturacyjnym bezdechem sennym czy zespołem niespokojnych nóg. Amerykańskie badania dowodzą, że problemy ze snem dotyczą nawet 80% kobiet w ciąży. Niedobór efektywnego snu może pojawić się już w pierwszym trymestrze, jednak najczęściej i w największym stopniu dokucza kobietom pod koniec ciąży. Jest to najpewniej spowodowane uogólnionym dyskomfortem związanym m.in. z obecnością bólu pleców lub/i głowy, częstością oddawania moczu, obecnością refluksu czy nasilonymi ruchami płodu.

Przy podejrzeniu bezsenności u kobiety w ciąży należy wdrożyć odpowiednie modyfikacje życia codziennego, przede wszystkim:

  • Wykonywanie racjonalnego – łagodnego lub umiarkowanego wysiłku fizycznego w ciągu dnia
  • Wietrzenie oraz zapewnienie optymalnej temperatury w sypialni
  • Słuchanie cicho włączonej muzyki, długa kąpiel lub wypicie herbaty z rumianku przed snem
  • W przypadku 20-30 minutowego wylegiwania w łóżku bez żadnego efektu warto przeczytać kilka stron ulubionej książki, aż sen sam do nas przyjdzie