Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Otyłe pary wolniej zachodzą w ciążę

Otyłe pary wolniej zachodzą w ciążę

Pary, w których oboje partnerzy są otyli potrzebują o połowę więcej czasu, aby zajść w ciążę w porównaniu do par z prawidłową masą ciała obojga partnerów.

Takie wnioski wysnuli badacze z U.S. National Institutes of Health w swojej nowej publikacji w Human Reproduction.
Wiele wcześniejszych danych potwierdziło, że otyłość kobiet jest jednym z czynników utrudniających zajście w ciążę w trakcie jednego cyklu menstruacyjnego. Podobnie jeżeli chodzi o związek pomiędzy nadprogramowymi kilogramami u mężczyzn, a jakością ich nasienia. To co wyróżnia to badanie, to fakt, że naukowcy przeanalizowali kwestię możliwości zajścia w ciążę z punktu widzenia otyłości obojga partnerów równocześnie.
W badaniu wzięło udział 501 par, które starały się zajść w ciążę. Biorąc pod uwagę BMI (wskaźnik masy ciała) badacze podzielili je na 3 grupy obserwacyjne – o prawidłowej masie ciała, o otyłości stopnia I (BMI 30-34,9) i otyłości stopnia II (BMI powyżej 35). Pary o otyłości stopnia II potrzebowały o 55% więcej czasu, aby zajść w ciążę, niż pary o prawidłowej masie ciała. Gdy naukowcy dodatkowo wzięli pod uwagę inne czynniki wpływające negatywnie na płodność, jak wiek, poziom aktywności fizycznej, palenie papierosów i poziom cholesterolu, ten okres dla par o otyłości stopnia II wydłużył się do 59%.
Takie rezultaty po raz kolejny potwierdzają, że otyłość wpływa negatywnie na płodność i utrudnia zajście w ciążę. Autorzy badania podkreślają, że to co nowego wnoszą wyniki, to spojrzenie równocześnie na oboje partnerów i ich szanse na potomstwo. Takie podejście wśród lekarzy specjalistów może poprawić skuteczność leczenia niepłodności.