Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Masaż Shantala – masaż niemowląt

Masaż Shantala – masaż niemowląt

Masaż Shantala jest szczególną odmianą masażu, bowiem dedykowany jest nie dorosłym a dzieciom. Mówi się, że kobieta, matka wie co najlepsze dla jej dziecka a początki masażu Shantala są na to najlepszym dowodem. Początki masażu niemowląt miały miejsce w małej wiosce w Indiach. Kobieta o imieniu Shantala z niezwykłą delikatnością i uczuciem masowała swoje maleńkie dziecko. Ten obraz zainspirował położnika i podróżnika  Frederique  Leboyera, który wzorując się na hinduskiej kobiecie rozpropagował masaż w Europie.

Dlaczego masowanie dziecka jest ważne?

Podstawową ceDSC_2536chą wyróżniającą masaż Shantala od tych technik, które stosowane są u dorosłych jest fakt, iż nie jest to masaż rehabilitacyjny. Cecha ta umożliwia rodzicom i opiekunom dziecka samodzielne wykonanie terapii, która niezwykle korzystnie wpływa na rozwój dziecka.
Masaż Shantala bazuje  przede wszystkim na bliskim kontakcie mamy/taty z dzieckiem.  Dzięki temu buduje się szczególną  więź pomiędzy rodzicem a Maluszkiem, a także niezmiernie dla niego ważne  poczucie bezpieczeństwa. Daje to możliwość poznania reakcji dziecka oraz wyrobienia poczucia pewności w kontakcie z nim.  Dziecko zaś,  przyzwyczaja się do dotyku i bliskości rodzica.

Korzyści płynących z masażu Maluszka jest więcej:
 • Dzieci, lepiej  sypiają
 • Odpowiednie bodźce w trakcie masażu stymulują rozwój dziecka
 • Pomagamy dziecku uregulować rytm dnia
 • Maluchy  są bardziej  wyciszone i spokojne, a masaż bardzo często kończy się drzemką…
 • Korzystnie wpływa na stan skóry a także krążenie
 • Dzięki pobudzaniu układu limfatycznego poprawia naturalną odporność Maluszka
 • Dzięki technikom masowania brzuszka masaż Shantala pomaga skutecznie  zapobiegać kolkom i wspomaga trawienie.

Technika wykonywania masażu Shantala jest niezmiernie prostai każdy rodzic może się go nauczyć  po spotkaniach instruktażowych. Pozwala to cieszyć się samodzielnym  wykonywaniem masażu w domu oraz budowaniem więzi ze swoim dzieckiem.

Kilka aspektów o których należy pamiętać
 • Należy pamiętać, aby pomieszczenie w którym będzie wykonywany masaż miało odpowiednią temperaturę
 • W przypadku stosowania oliwki bezwzględnie należy rozgrzać ją w dłoniach,
 • Masażu nie należy wykonywać bezpośrednio po posiłku, wymagany odstęp to minimum pół godziny.
 • Poszczególne ruchy należy wykonać powoli niemniej jednak precyzyjnie i z zachowaniem rytmu,
 • Masaż ten opiera się na ciągłym, kontakcie rodzica z dzieckiem stąd nieprzerwanie przez cały czas przynajmniej jedna dłoń powinna mieć kontakt z dzieckiem,
 • W zależności od potrzeb masaż wykonujemy codziennie bądź 3-4 razy w tygodniu.

Kolki – prawdziwa „zmora” większości rodziców

Najczęściej pojawia się w pierwszym miesiącu życia dziecka zaburzając tym samym spokojny rytm dnia całej rodziny. Późne popołudnia oraz wieczory kojarzą się z trudnym do wyciszenia płaczem a rodzice mimo szczerych chęci nie potrafią pomóc swojemu dziecku. W przypadku gdy niemowlę ma problemy z gazami,, podczas posiłku połyka dużo powietrza , który poprzez gromadzenie się w jelitach w postaci bąbelków wywołuje kolkę masaż okaże się idealnym rozwiązaniem.  Prawidłowo wykonane ruchy rozluźniają, rozkurczają oraz uwalniają zalegające powietrze przywracając na twarzy dziecka prawdziwie szczery uśmiech.