Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Kiedy wykonać usg prenatalne pierwszego trymestru?

Kiedy wykonać usg prenatalne pierwszego trymestru?

Termin kiedy wykonać usg prenatalne I-go trymestru jest bardzo ściśle określony wielkością płodu, a dokładnie długością płodu mierzoną w wymiarze ciemieniowo-siedzeniowym ( od czubka głowy po pośladki) tzw CRL.

W taki sposób zmierzone dziecko nie może być mniejsze niż 45 mm i nie może być większe od 84 mm. Powszechnym ułatwieniem jest określenie, że badanie powinno odbyć się pomiędzy 11 a 13 tygodniem i 6 dniami ciąży. Ten sposób będzie użyteczny tylko wtedy, jeżeli rzeczywisty czas trwania ciąży płodu odpowiada czasowi trwania ciąży określonemu na podstawie ostatniej miesiączki (OM). Wtedy wyznaczenie termin badania prenatalnego na około 12 tydzień ciąży uważam za optymalne, nawet przy kilkudniowej różnicy czasu trwania ciąży, będzie to idealny termin.
Problemy pojawiają się wtedy, gdy data ostatniej miesiączki nie wnosi rzetelnych informacji, np. z powodu nieregularnych miesiączek albo przykładowo wtedy gdy do zapłodnienia doszło po porodzie w okresie kiedy jeszcze miesiączka nie wystąpiła, czy też po prostu kobieta tej daty nie pamięta.

usg genetyczne Kraków

Idealnym wyjściem w takiej sytuacji jest poproszenie lekarza prowadzącego ciążę o wyznaczenie zakresu dat w których to badanie najlepiej wykonać. Wtedy na bazie wielkości dziecka określi on czas trwania ciąży, a zatem mamy już wiarygodne informacje na podstawie których wiemy kiedy najlepiej wykonać badanie prenatalne pierwszego trymestru. Jeżeli nie mamy tak precyzyjnej wiedzy, to dobrze jest sprawdzić datę badania usg wykonanego we wczesnej ciąży, w trakcie którego wykonany został pomiar CRL płodu. Najlepiej zanotować datę badania i zmierzoną wielkość CRL, a następnie podać podczas rejestracji. W Centrum Medycznym Meavita w Krakowie doświadczona położna, która rejestruje pacjentkę na badania prenatalne, w przypadku tak podanych danych, obliczy na ich podstawie czas trwania ciąży i zaproponuje odpowiedni przedział czasu na jego wykonanie.