Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Kiedy można rozpocząć współżycie po porodzie. Czy na coś powinnam zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy można rozpocząć współżycie po porodzie. Czy na coś powinnam zwrócić szczególną uwagę?

Współżycie po porodzie ciągle jest jedną z głównych obaw przyszłych i aktualnych mam.

Standardowo po porodzie naturalnym można współżyć po zakończonym okresie połogu, czyli po około 6-8 tygodniach. Po porodzie zakończonym cesarskim cięciem, współżycie można podjąć w momencie kiedy rana po zabiegu jest już zagojona. Zazwyczaj następuje to po około 10-14 dniach.

Należy jednak pamiętać, że powyższe przedziały czasowe są umowne i zależą od kilku czynników, które u każdej młodej mamy mają inne spektrum.

  • indywidualnych możliwości gojenia się tkanki,
  • wielkości nacięcia lub pęknięcia krocza
  • od dolegliwości bólowych okolic krocza lub brzucha

Podstawą przygotowania krocza do współżycia po porodzie jest indywidualnie dobrany przez terapeutę uroginekologicznego trening mięśni dna miednicy, oraz mobilizacja blizny po nacięciu krocza.

Podstawa pracy z blizną jest jej uelastycznienie i zniwelowanie dolegliwości bólowych typu ” ciągnięcie”, ” szczypanie”, ” kłucie” w jej okolicy. Mobilizację wykonuje pacjentka sama w domu, po wcześniejszym instruktażu przez terapeutę uroginekologicznego. Terapeuta uroginekologiczny na wizycie fizjoterapeutycznej może wykonać mobilizację, jeśli zabiegi wykonywane przez pacjentkę samodzielnie w domu nie przynoszą efektów. W ten sam sposób należy pracować z blizną po cesarskim cięciu, której okolice również mogą być źródłem bólu przy próbie podjęcia współżycia.