Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Jak dobrze przygotować się na przyjęcie maluszka?

Jak dobrze przygotować się na przyjęcie maluszka?

Okres ciąży jest czasem radosnego oczekiwania na przyjęcie nowego członka rodziny. Narodziny dziecka zmieniają dotychczasowe życie rodziców o 180 stopni i nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że rzeczywistość od tej pory będzie wyglądać zupełnie inaczej. Czy można się do tego jakoś przygotować?

Przede wszystkim pamiętaj o urlopie macierzyńskim i ojcowskim. Okres noworodkowy trwa zaledwie 4 tygodnie i aby w pełni, z radością spędzić ten czas z dzieckiem, warto odsunąć pewne sprawy na bok. Trzeba sobie również pozwolić na chwilę relaksu. Pamiętaj, że jako mama nie musisz wszystkiego robić. Warto poprosić o pomoc kogoś z rodziny, kto zdejmie z Twoich ramion część domowych obowiązków tak, abyś w pełni mogła zająć się maleństwem. Warto również pamiętać o ojcu dziecka, dla którego z pewnością narodziny nowego członka rodziny są nowym doświadczeniem. Czasami ciężko jest zrozumieć zmiany w zachowaniu mamy, co może być źródłem różnego rodzaju konfliktów. Dlatego najważniejsza jest wspólna rozmowa i wzajemnie uczenie się nowej sytuacji.

Ojcowie również powinni pamiętać nie tylko o pomocy w opiece nad noworodkiem ale również o takich prozaicznych rzeczach jak sprzątanie domu czy robienie zakupów. W tym czasie świeżo upieczona mama może mieć trudności z poradzeniem sobie z domowymi obowiązkami. W naszym społeczeństwie wciąż dominuje mit „super-matki” i część kobiet chcąc pokazać swoją siłę nie prosi o pomoc. Jednak dobrze wyczulony na potrzeby partnerki ojciec z pewnością zauważy, kiedy potrzeba pomocy.

Przygotowanie się na przyjęcie maluszka jest ciężkim zadaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Warto pamiętać, że najważniejsza we wzajemnym zrozumieniu jest rozmowa. Dzięki tak prostej czynności, pierwsze chwile z dzieckiem mogą być najpiękniejszym okresem życia.