Nasza lokalizacja
Kraków, Rusznikarska 14 lokal XX
Rejestracja pacjentów
+48 881 20 20 20 / kontakt@meavita.pl

Czym syndrom baby blues różni się od depresji poporodowej?

Czym syndrom baby blues różni się od depresji poporodowej?

Syndrom baby blues nie jest chorobą, to obniżony stan emocjonalny , który pojawia się między 3 a 4 dniem po porodzie i może trwać do około 6 tygodni. Główną przyczyną występowania tego syndromu jest huśtawka hormonalna, stres i zmęczenie po porodzie. Nie wymaga leczenia psychiatrycznego, główną formą pomocy może okazać się wsparcie rodziny oraz porady psychologiczne.

Jednak w początkowej fazie depresji poporodowej objawy mogą dosyć mocno przypominać te występujące właśnie w syndromie baby blues czyli zmęczenie, rozdrażnienie, senność czy lęki o dziecko.

Depresja poporodowa jest natomiast poważną chorobą, która pojawia się około miesiąca po porodzie i może trwać nawet do 2 lat. Objawy z dnia na dzień coraz bardziej się nasilają, pojawiają się kolejne niepokojące sygnały , takie jak natrętne myśli, nasilający się lęk, niemożność wykonywania podstawowych czynności tak przy sobie jak i dziecku oraz wszechogarniający smutek i utrata radości z życia. Do tego dołączają się problemy ze snem, apetytem czy libido. Przy silnej depresji mogą pojawić się myśli samobójcze lub myśli o zrobieniu dziecku krzywdy. Depresja poporodowa może zagrażać życiu matki i dziecka, dlatego tak ważna jest wczesna interwencja u psychologa i psychiatry.